نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: شیر شب، علت پوسیدگی دندان کودک

 1. Top | #1
  مدال ها:
  Master Tagger

  عنوان کاربر
  صلحایار
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-۱۲-۲۶
  شماره عضویت
  227
  نوشته ها
  8,765
  امتیاز
  56,969
  سطح
  1
  Points: 56,969, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  3,272
  سپاس شده 2,501 در 1,296 پست

  پیش فرض شیر شب، علت پوسیدگی دندان کودک

  جام جم آنلاین: غلامحسین رمضانی دبیر هفتمین کنگره بین المللی دندانپزشکی کودکان ایران گفت:درصد بالایی از پوسیدگی دندان کودکان، ناشی از شیر دادن به کودک هنگام شب است. وی افزود: بیشتر مادران شبانه به دفعات و یا با هر بار بیدار شدن کودک به او شیر می دهند غافل از اینکه همین شیر شبانه بیشترین تاثیر را در پوسیدگی دندان ها دارد.  این متخصص دندانپزشکی کودکان تاکید کرد: برای پیشگیری از پوسیدگی دندان های کودک بعد از یکسالگی باید به صورت کنترل شده و نه به صورت دلخواه به کودک شیر داد.


  رمضانی با اشاره به برخی عادت ها و باور های غلط و تاثیر منفی آنها در سلامت دندان کودکان گفت : یکی از عادت های غلط در برخی مادران این است که قاشق و یا پستانک کودک را قبل از اینکه در دهان کودک بگذارند به منظور تمیز کردن، اول آن را داخل دهان خود می گذارند.

  وی افزود: همزمان با رویش دندانها ، میکروب های پوسیدگی زا وارد دهان می شوند و آغاز به فعالیت می کنند که این عادت غلط برخی مادران باعث می شود این میکروب های پوسیدگی زا زودتر وارد دهان کودک شوند و به همین دلیل پوسیدگی های دندان را در کودک افزایش دهند.

  رمضانی با اشاره به اینکه یکی دیگر از باورهای غلط در این زمینه این است که گفته می شود عمر دندانهای شیری تا هفت سالگی است گفت: این تصور باعث شده است تا در حفظ و بهداشت دندانهای شیری سهل انگاری شود.

  عضو هیات مدیره انجمن دندانپزشکی کودکان ایران اضافه کرد:حدود 70درصد از ناهنجاری های دندانی در سنین بالا ناشی از کم توجهی به دندانهای شیری و زود از دست دادن این دندانها است.

  این متخصص در دندانپزشکی کودکان ادامه داد:
  زود از دست دادن دندانهای شیری که باید تا سن 10 تا 12 سالگی حفظ شوند باعث می شود فضای خالی آنها توسط دندانهای مجاور پر شود که این مشکل باعث می شود جایی برای رویش دندان های دائمی وجود نداشته باشد و ناهنجاری های دندانی و فکی ایجاد شود.

  وی خاطرنشان کرد: افتادن دندانهای شیری از شش و هفت سالگی آغاز می شود و تا10تا 12سالگی ادامه می یابد.


  دبیر هفتمین کنگره دندانپزشکی کوکان ایران توصیه کرد: برای پیشگیری از مشکلات دندانی کودکان با رویش نخستین دندان یعنی از حدود 6ماهگی باید کودک را به دندانپزشک نشان داد و این روند باید بطور متناوب یعنی هر 6 ماه یکبار ادامه باید.

  منبع: [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 2. کاربر روبرو از پست مفید آبجی مرجان سپاس کرده است .

  taranome_72 (۱۲-۱۰-۱۳۹۱)

 3. Top | #2
  مدال ها:
  Master Tagger

  عنوان کاربر
  صلحایار
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-۱۲-۲۶
  شماره عضویت
  227
  نوشته ها
  8,765
  امتیاز
  56,969
  سطح
  1
  Points: 56,969, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  3,272
  سپاس شده 2,501 در 1,296 پست

  پیش فرض مراقبت از دندان*های شیری کودکان

  پوسیدگی دندان در دو سال اول تولد شروع شده و باعث مشکلات بسیار زیادی برای کودک و والدین وی می*شود. این پوسیدگیها به سرعت پیشرفت می*کنند و در صورت عدم درمان باعث بروز درد و آبسه می*گردند. در کشور ایران طبق مطالعات انجام یافته در مناطق مختلف شیوع این نوع پوسیدگیها که در اصطلاح پزشکی به Nursing Caries معروفند، حدود ۲۰ درصد گزارش شده است.

  از مهمترین علل این پوسیدگیها مصرف شیر ( چه شیر مادر و چه شیر خشک ) یا مایعات شیرین در فاصله شب تا صبح به هنگام خواب کودک است. در این فاصله، به علت کاهش ترشح بزاق و قرار گرفتن مایعات شیرین بر روی دندانها در حضور میکروبهای پوسیدگی*زا ، روند پوسیدگی شروع شده و رو به پیشرفت می*گذارد و تکرار عادت منجر به ایجاد پوسیدگی می*گردد.

  غالبا” اولین پوسیدگیها روی دندانهای شیری عقب پیشرفت می*کند*.* بهترین روش جهت پیشگیری، قطع مصرف مایعات شیرین و یا شیر از شش ماهگی به بعد در شب یا در صورت عدم امکان قطع شیر، تمیز کردن دهان و دندانها بعد از مصرف این مایعات می*باشد. در صورت بروز پوسیدگی درمان هر چه سریعتر کودک الزامی است.

  مراقبت های دندانی کودک را می توان به سه بخش تقسیم کرد:
  ۱-مراقبت هائی که توسط خود وی انجام می گردد.شامل مسواک زدن ، نخ کشیدن و پرهیز از خوردن شیرینی جات و..

  ۲- مراقبت هائی که باید توسط والدین انجام گرددشامل نظارت بر نحوه مسواک زدن ، تهیه برنامه غذائی مناسب ووقت گرفتن از دندانپزشک برای چک آپ دندان های کودک به طور دوره ای

  ۳-مراقبت هائی که توسط دندانپزشک انجام می شودشامل معاینه بافت نرم وسخت دهان ، تشخیص ودرمان پوسیدگی های دندان های شیری ودائمی ، فلورایدتراپی دندان ها برای مقاوم کردن آن ها در برابر پوسیدگی، انجام فیشورسیلنتت(مهروموم کردن شیارهای دندان های دائمی)برای کاهش خطر پوسیدگی ، مراقبت از فضای رویشی دندان های دائمی ،اصلاح ناهنجاریهای تکاملی فک ودندان ها و…

  برای پیشگیری از پوسیدگی دندان*های کودک بعد از یک سالگی شیر شب باید به صورت کنترل*شده و نه به دلخواه کودک باشد.
  یکی از عادت*های غلط برخی مادران این است که قاشق یا پستانک کودک را قبل از اینکه در دهان کودک بگذارند اول داخل دهان خود می*گذارند تا به اصطلاح آن را تمیز کنند.
  همزمان با رویش دندان*ها میکروب*های عامل پوسیدگی وارد دهان شده و شروع به فعالیت می*کنند و این عادت غلط برخی مادران باعث می*شود این میکروب*ها زودتر وارد دهان کودک شوند و به همان نسبت پوسیدگی*های دندان در کودک افزایش یابد.

  یکی دیگر از باورهای غلط این است که عمر دندان*های شیری تا هفت سالگی است و این تصور باعث شده در حفظ و بهداشت دندان*های شیری سهل*انگاری شود.

  درحدود سن سه سالگی تا هشت سالگی کودکان باید با نظارت بزرگسالان دندانهایشان را طبق قاعده صحیح مسواک و نخ دندان کنند توجه داشته باشید که مقدار استفاده از خمیر دندان به اندازه یک نخود کافی می باشد! (بهتر است برای تشویق کودکان به مسواک زدن از خمیر دندان کودکان که با طعم انواع میوه آغشته است استفاده شود).
  در حدود سن هشت سالگی اغلب کودکان می توانند بدون کمک بزرگسالان مسواک بزنند و ازنخ دندان استفاده کنند. البته بهتر است باز هم مسواک بزنندو از نخ دندان کشیدن آنها با نظارت و کنترل بزرگترها باشد. خرید مسواک و خمیردندان باید با حضور و نظر خواهی کودک انجام پذیرد. زیرا احساس شخصیت اجتماعی کودک در این زمینه تقویت شده و سبب می شود در رعایت بهداشت دهان بیشتر دقت نماید.

  بهترین راه سالم نگهداشتن دندان*های کودکان*تان، شروع کردن مراقبت دندانی در ابتدای زندگی است .رعایت این نکات به حفظ سلامت دندان*های کودک*تان کمک خواهد کرد:

  - برای چک*آپ*های منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. شش ماه پس از بیرون آمدن اولین دندان کودک او را برای ویزیت دندانپزشکی ببرید،* اما این ویزیت نباید دیرتر از اولین سالگرد تولد کودک باشد. معاینه منظم دندان*ها،* پاک کردن دندان**ها و درمان با فلوراید می*تواند مشکلات دندان*ها را پیش از آنکه بدتر شوند و نیاز به درمان جدی پیدا کنند، حل کنند.

  - با پاک کردن دهان کودک چند روز بعد از تولد و تمیز کردن لثه*ها با یک پارچه یا گاز پانسمان مرطوب پس از هر بار شیر خوردن، از پوسیدگی دندان او جلوگیری کنید. این کار به زدوده شدن پلاک دندانی کمک خواهد کرد.

  - به کودکتان اجازه ندهید تا برای مدت بیش از حد طولانی از سینه*تان شیر بخورد. اگر بگذارید کودک*تان هنگامی که شیشه شیر، شیر خشک،*آب قند یا آب میوه را در دهان دارد، چرت بزند یا بخوابد، دندان*هایش دچار پوسیدگی می*شود.

  - از یک سالگی به بعد کودک*تان را تشویق کنید که با فنجان مایعات را بنوشد.

  - در کودکان بزرگتر که ورزش می*کنند یا سوار روروک یا دوچرخه می*شوند، استفاده از محافظ*های دهانی در حین ورزش می*توانند از آسیب*های احتمالی به دندان*ها جلوگیری کند. ممکن است دندانپزشک*تان محافظ دندانی برای کودک*تان بسازد که از انواع آماده موجود در بازار بهتر در دهان او جا بگیرد.

  - از اقداماتی که باید موارد اضطراری دندانپزشکی کودک انجام دهید، اطلاع حاصل کنید. اگر دندان کودک کنده شد، اگر ریشه دندان کثیف شده است، آن را با آب بشویید، اما به آن دست نزنید یا قطعات بافت اضافی را جدا نکنید. در صورت امکان، دندان* را به آرامی درون حفره دندانی جا بگذارید و آن را نگه دارید. اگر این کار ممکن نیست، دندان را درون فنجانی از شیر بگذارید و فورا به دندانپزشک مراجعه کنید.

  اولین دیدار دندانپزشکی کودک چه موقع است ؟
  اولین دیدار باید حداکثر بین ۶ تا ۱۲ ماهگی صورت گیرد. دراین زمان دندانپزشک، روشهای بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از پوسیدگی های دندانی، عادات زیانبار دهانی و نیز کاربرد فلوراید را به شما آموزش می دهد.

  فواصل زمانی بین دیدارهای دندانپزشکی چقدر باید باشد ؟
  فاصله دیدارها بستگی به نوع تغذیه، مراقبتهای دندانی و فلوراید آب آشامیدنی دارد و بطور معمول هر ۶ ماه یکبار توصیه می شود. بدینوسیله با کاربرد روشهای پیشگیری، از صرف هزینه و وقت برای درمانهای پیچیده آینده جلوگیری خواهد شد.

  در معاینه دندانهای کودکان چه روندی طی خواهد شد ؟
  دندانپزشک به آرامی دندانها و لثه کودک را معاینه کرده، پوسیدگی یا سایر مشکلات را ارزیابی می نماید. در صورت لزوم جهت بررسی فکین، دندانهای در حال تکامل و پوسیدگی های غیرقابل رویت رادیوگرافی تجویز خواهد شد. همچنین در این جلسه روشهای بهداشتی و نیز رژیم غذایی صحیح ارزیابی و یادآوری خواهد گردید.

  چرا با وجود اینکه دندانهای شیری می افتند باید کودک خود را نزد دندانپزشک ببریم ؟
  دندانهای شیری سالم به جویدن صحیح غذا، تکلم درست و زیبایی کودک کمک به سزایی می کند در غیر اینصورت سلامت عمومی وی به مخاطره خواهد افتاد.
  در صورت زود از دست رفتن دندان شیری، فضای مزبور باید توسط فضا نگهدارنده حفظ شود وگرنه حرکت دندانهای مجاور سبب کاهش فضای رویش دندان دائمی جانشین گردیده و درمانهای ارتودنسی طولانی مدت و پرهزینه آینده را در برخواهد داشت. هشت دندان پیشین شیری تا حدود ۶ سالگی و ۱۲ دندان شیری دیگر تا ۱۲ سالگی باید برای کودک کار کند.

  چه چیزهایی را باید در مورد دندانپزشک به کودک گفت ؟
  به او بگویید دکتر دوست شماست به سلامت شما کمک می کند و دندانهای شما را تمیز می کند. ازاین دیدار با خاطره خوب و مفید یاد کنید.

  نکات قابل توجه :
  - جهت ترغیب کودک برای دیدار دندانپزشکی به او رشوه ندهید.
  - دیدار دندانپزشکی را وسیله ای برای تنبیه معرفی نکنید.
  - اضطراب خود را به کودک منتقل نکنید.
  - به دیگران اجازه ندهید موارد ترس از دندانپزشکی را برای او بازگو کنند.
  - کلمات منفی و ترسناک مانند درد، آمپول، کشیدن، چرخ کردن را برای کودک به کار نبرید.
  - از آنجا که دندانپزشک و دستیار برای هر مورد اصطلاح خاصی را به کار خواهند برد جزئیات روند کار رابرای کودک توضیح ندهید.
  - از طرف دندانپزشک قولی به کودک ندهید.
  - دیدارهای دندانپزشکی را برای کودک لذت بخش سازید.
  - در صورت صلاحدید دندانپزشک، کودک رابه تنهایی به اتاق بفرستید.
  - همواره الگوی صحیحی از نظر رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک برای کودک خود باشید.

  منبع: [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 4. 4 کاربر از پست مفید آبجی مرجان سپاس کرده اند .

  hoda (۰۸-۰۳-۱۳۹۱),taranome_72 (۱۲-۱۰-۱۳۹۱),فائضه مامان ال آنا (۲۵-۰۵-۱۳۹۳),صلحاء (۰۸-۰۸-۱۳۹۱)

 5. Top | #3

  عنوان کاربر
  صالحه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-۸-۱۷
  شماره عضویت
  58885
  نوشته ها
  190
  امتیاز
  713
  سطح
  1
  Points: 713, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 35.0%
  سپاس ها
  82
  سپاس شده 60 در 44 پست

  پیش فرض

  دقیقا همینطوره الحمدلله هر دو پسر من دندونای خوبی دارن

  چون پستونک بهشون دادم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای انجمن صلحاء محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد