مختصری از ویکی وی بی در طی چندین سال فعالیت
انجمن گفتگو بانوان مسلمان ایران مرجع تخصصی ویبولتین ویکی وی بی در سال 1391 تاسیس شده است و افتخار میکند که تا کنون توانسته به نحو احسن جدید ترین آموزش ها و امکانات را برای وبمستران میهن عزیزمان ایران به ویژه کاربران ویبولتین به ارمغان بیاورد . آنچه که ویکی وی بی را نسبت به دیگر مراجع ویبولتین در ایران متفاوت میسازد کیفیت خدمات و پشتیبانی به صورت رایگان و با سرعت بالا می باشد.
آخرین محصولات فروشگاه انجمن
بخش ابزار ویکی وی بی بخش ابزار ویکی وی بی

این بخش مورد نیاز وبسایت های ابزاردهی یا وبسایت های خدمات وبمستری هست

بخش ابزار ویکی وی بی بخش ابزار ویکی وی بی

این بخش مورد نیاز وبسایت های ابزاردهی یا وبسایت های خدمات وبمستری هست

بخش ابزار ویکی وی بی بخش ابزار ویکی وی بی

این بخش مورد نیاز وبسایت های ابزاردهی یا وبسایت های خدمات وبمستری هست

تبلیغات متنی شما در این بخش
 • ویکی وی بی

  لذت تجربه متفاوت ترین مرجع ویبولتین در ایران

  مشاهده وب سایت
 • گروه طراحی پژوهشگران

  زیبا ترین و متفاوت ترین طراحی ها را با ما تجربه کنید

  مشاهده وب سایت
 • ویکی وی بی

  لذت تجربه متفاوت ترین مرجع ویبولتین در ایران

  مشاهده وب سایت
 • گروه طراحی پژوهشگران

  زیبا ترین و متفاوت ترین طراحی ها را با ما تجربه کنید

  مشاهده وب سایت
محل تبلیغات در ویکی وی بی ، تبلیغات هزینه نیست ، سرمایه است !
http://www.rtl-theme.com/author/websaz?aff=websaz
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 11
 1. #1
  hoda آواتار ها
  تاریخ عضویت
  2010-4-13
  محل سکونت
  تهران
  سن
  33
  نوشته ها
  2,028
  حالت من
  Ashegh

  اطلاعات در مورد کاشت انواع سبزیجات - herbs  گیاه ریحان

  ریحون ایتالیایی sweet basil - این ریحون تو غذاهای ایتالیایی خیلی خوشمزه میشه (انواع پاستا و پیتزا و مرغ).

  [img width=500]http://schwoit.com/wp-content/uploads/2008/01/sweet_basil.jpg[/img]


  ریحون ایرانی Thai basil  شناسنامه
  نعناع Labiatae :تیره
  Ocimum Basilicum L., o.hispidum Lam. :نام لاتین
  Sueet basil :نام انگلیسی
  ریحان :نام فارسی
  ریحان – صعتر هندی :نام عربی


  شرح گیاه

  گیاهی است علفی ، یکساله، معطر، دارای ساقه منشعب از قاعده و به ارتفاع 15 تا 45 سانتی متر ریشه ریحان مستقیم و مخروطی شکل است. طول ریشه بین 10 تا 16 سانتی متر می باشد. ریشه انشعابات فراوانی دارد. برگهائی متقابل، بیضوی نوک تیز با کناره های دندانه دار و گلهائی معطر به رنگ های سفید، گلی و گاهی بنفش و مجتمع به صورت دسته های 4 تا 6 تائی در طول قسمت انتهایی ساقه دارد. اولین گلها در اواخر بهار (خرداد) ظاهر می شوند و گل دهی تا اواخر شهریور ادامه می یابد. دانه سیاه رنگ یا قهوه ای تیره است وزن هزار دانه 2/1 تا 8/1 گرم است.
  نیاز اکولوژیکی
  ریحان در طول رویش به هوای گرم تابش نور کافی نیاز دارد. درجه حرارت مطلوب برای جوانه زنی بذر 18 تا 20 درجه سانتی گراد است. این گیاه به سرما بسیار حساس است. در طول رویش به آب کافی نیاز دارد. خاک مناسب برای کاشت ریحان خاکهای با بافت متوسط یا خاکهای لوم شنی یا مقادیر فراوان ترکیبات موهوسی است. نیاز ریحان به پتاس بسیار زیاد است پتاس نقش عمده ای در افزایش عملکرد پیکر رویشی و همچنین افزایش عملکرد اسانس دارد.

  آماده سازی خاک

  پس از برداشت محصول کود حیوانی پوسیده به خاک اضافه می شود همچنین پس از انجام شخم عمیق و قبل از کشت 30 تا 40 کیلوگرم در هکتار ازت، 55 تا 70 کیلوگرم در هکتار اکسید فسفر و 60 تا 80 کیلوگرم در هکتار اکسید پتاس باید به خاک اضافه کرد. اواخر زمستان بستر خاک را برای کشت ریحان باید آماده نمود. فصل بهار هنگام آماده سازی زمین 30 تا 40 کیلوگرم در هکتار ازت و همچنین پس از اولین برداشت 40 تا 50 کیلوگرم در هکتار ازت به خاک می توان اضافه نمود.

  تاریخ و فواصل کاشت

  ریحان را باید با گیاهانی به تناوب کشت کرد که نه تنها زمین را از مواد و عناصر غذایی تهی نکنند بلکه مانع از گسترش علفهای هرز ریشه ای (چند ساله) نیز بشوند گیاهان وجینی برای تناوب کشت، با ریحان مناسب هستند. نیمه اول اردیبهشت زمان مناسبی برای کشت مستقیم بذر در زمین اصلی است. در کشت مستقیم فاصله ردیفهای کاشت بین 40 تا 50 سانتی متر مناسب است. عمق بذر ریحان موقع کاشت باید بین 5/0 تا 1 سانتی متر باشد.بذر مورد نیاز برای هر هکتار زمین سه تا چهار کیلوگرم است. در کشت غیر مستقیم نیمه دوم اسفند زمان مناسبی برای کاشت بذر در خزانه زیر پلاستیک است. بذرها در ردیفهایی به فاصله 15 تا 20 سانتی متر در خزانه زیر پلاستیک کشت می*شوند عمق بذر ریحان در خزانه باید بین 5/0 تا 1 سانتی متر باشد. بذر مورد نیاز برای هر هکتار زمین یک کیلوگرم است. نشاء ها در ردیفهایی به فاصله 40 تا 50 سانتی متر در زمین اصلی کشت می شوند فاصله دو بوته در هر متر طولی 30 سانتی متر مناسب است.


  کاشت

  کاشت و تکثیر ریحان توسط بذر و به روش مستقیم و غیر مستقیم صورت می گیرد. کاشت مستقیم : کشت ریحان در زمان مناسب به صورت ردیفی در زمین اصلی انجام می گیرد. پس از کشت آبیاری مناسبی ضرورت دارد. کاشت غیر مستقیم : از این روش معمولاً در سطوح کم کشت استفاده می شود.ابتدا بذرها را در زمان مناسب در خزانه زیر پلاستیک کشت می کنند. مقدار بذر برای هر متر مربع زمین بین 10 تا 20 گرم است. برای هکتار زمین به 350 تا 450 مترمربع پوشش زیر پلاستیک نیاز است. پس از آبیاری منظم و وجین علفهای هرز سطح خزانه هنگامی که ارتفاع گیاهان به 6 تا 10 سانتی متر رسید. (پس از 5 تا 6 هفته) نشاء ها را در ردیفهایی به فاصله 40 تا 50 سانتی متر در زمین اصلی کشت می کنند فاصله دو بوته در هر متر طولی 30 سانتی متر مناسب است.برای هر هکتار زمین به 140 تا 200 هزار نشاء نیاز میباشد.
  داشت
  آبیاری منظم و به موقع گیاهان در زمین اصلی یا در خزانه و همچنین وجود مواد و عناصر غذایی نقش عمده ای عملکرد ریحان دارد. مبارزه مکانیکی با علفهای هرز توسط کولتیواتور ضرورت دارد. در کشت مستقیم پس از اینکه گیاهان دو تا سه برگی شدند آنها را باید تنک کرد بطوریکه در هر متر طولی شش تا هفت بوته بماند.برای مبارزه با انگل سس یبا سوزاندن علفهای هرز و یاگیاهان آلوده به سس با حدود زیادی می توان آنرا کنترل نمود.


  برداشت
  برحسب شرایط آب و هوائی دو و یا حتی سه بار می توان به برداشت پیکر رویشی ریحان اقدام نمود. اولین برداشت را می توان اوایل تیر انجام داد. دومین برداشت اوایل شهریور و سومین آخرین برداشت را می توان قبل از فصل سرما (اواخر مهر) انجام داد. هنگام اولین و دومین برداشت گیاهان را باید از فاصله شش تا هشت سانتی متری از سطح زمین برداشت کرد. اگر گیاهان از سطح زمین برداشت شوند امکان رویش مجدداً را از دست خواهند داد. اگر هدف از کشت استفاده از ریحان بعنوان ادویه باشد پس از خشک کردن آنها را به قطعات کوچک 5/3 تا 5 میلی متری تبدیل و بسته بندی می کنند. عملکرد پیکر رویشی خشک 2/1 تا 2 تن در هکتار و مقدار عملکرد اسانس 8 تا 10 کیلوگرم در هکتار می باشد. اگر هدف از کشت ریحان جمع آوری بذر باشد محصول را یکبار هنگامی که بذرها رسیده باشند،برداشت می کنند. در این مرحله کیفیت و کمیت مواد موثره پیکر رویشی بسیار نامناسب است عملکرد بذر ریحان 600 تا 800 کیلو گرم درهکتار است.

  دامنه انتشار
  در نواحی مختلف ایران کاشته می شود. به حالت نیمه وحشی در نقاط زیر می روید:شمال غربی ایران ، آذربایجان ، تبریز، کرمان : میناب، خراسان : خواف اطراف تهرا

  منبع : رشد


 2. #2
  hoda آواتار ها
  تاریخ عضویت
  2010-4-13
  محل سکونت
  تهران
  سن
  33
  نوشته ها
  2,028
  حالت من
  Ashegh

  اطلاعات در مورد کاشت انواع سبزیجات - herbs  شاهی  شاهي هم تقريبا مثل ريحان كاشته ميشه با اين تفاوت كه عمق خاكي كه روي بذر ميريزيم حداقل ١ سانت باشد
  شاهي رشدي سريع دارد و به نسبت ريحان زودتر جوانه ميزند

  اين هم اطلاعاتي در باره شاهي

  شاهی سبزی یکساله است که زمان کاشت آن فصل پائیز و بهار است.
  به دلیل آن که دوره رشد شاهی کوتاه و در حدود ۳۰ تا ۴۰ روز است، در طول فصل می توان چند نوبت اقدام به کشت آن کرد.
  روش کاشت شاهی از طریق کاشت مستقیم بذر به صورت کرتی (دست پاش) و روش ردیفی است که در روش ردیفی فاصله دو ردیف بین ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر است.
  در روش دست پاش، بذرها را روی خاک پاشیده و یک لایه کود گیاهی به ضخامت یک سانتیمتر روی آن قرار می دهند و خاک را تا سبز شدن بذرها مرطوب نگه می دارند.
  شاهی زمین آفتابگیر نیاز دارد و خاک آن باید قوی، دارای مواد آلی زیاد و از زهکشی خوبی برخوردار باشد.

  منبع : آفتاب


 3. #3

  اطلاعات در مورد کاشت انواع سبزیجات - herbs

  03 03 03 01 01

 4. #4
  hoda آواتار ها
  تاریخ عضویت
  2010-4-13
  محل سکونت
  تهران
  سن
  33
  نوشته ها
  2,028
  حالت من
  Ashegh

  اطلاعات در مورد کاشت انواع سبزیجات - herbs

  0b


 5. #5
  hoda آواتار ها
  تاریخ عضویت
  2010-4-13
  محل سکونت
  تهران
  سن
  33
  نوشته ها
  2,028
  حالت من
  Ashegh

  اطلاعات در مورد کاشت انواع سبزیجات - herbs

  گیاه مرزه  شناسنامه
  نعناع Labiatae :تیره
  Satureia hortensis L. :نام لاتین
  Summer Savory – Garden Savory :نام انگلیسی
  مرزه :نام فارسی
  صعترالبر- نزغ :نام عربی
  شرح گیاه
  گیاهی است علفی یکساله و دارای ساقه منشعب به طول 10 تا 30 سانتی متر که به سهولت بر اثر دارا بودن ظاهری به رنگ سبز خاک آلود یا مایل به خاکستری از گونه های مجاور تشخیص داده می شود رنگ ساقه آن تیره تر از برگ است بعلاوه در محل گره ها انشعاباتی حاصل می کند که آنها نیز به نوبه خود منشعب می گردند بطوریکه گیاه به صورت بوته پرپشتی جلوه می نماید. برگهای آن باریک دراز، نوک تیز، نرم و پوشیده از تارهای کوتاه است که به همین سبب به رنگ سبز مات یا مایل به خاکستری جلوه می*کند. برگهای آن منحصراً یک رگبرگ دارد و در سطح آنها نیز نقاط ریزو فراوانی که عبارت از غده های اسانس داراست ،دیده می شود. طول برگ 1 تا 3 سانتی متر و پهنای آن 2 تا 4 میلی متر، گلهای کوچک و دو جنسی و سفید رنگ مرزه که در تابستان ظاهر می شود وضع مجتمع در طول انشعابات ساقه دارد. میوه کوچک، کروی شکل و از نوع کپسول است.
  نیاز اکولوژیکی
  نوع خودروی آن بیشتر در زمینهای خشک آهکی و در محلهای گرم آفتابگیر و نواحی سنگلاخی و مزارع شنی می روید. اصولاً مرزه در طول رویش به هوای گرم و نور کافی نیاز دارد. بذور در دمای 12 تا 15 درجه سانتی گراد جوانه می زند ولی درجه حرارت مطلوب برای جوانه زنی آنها بین 20 تا 22 درجه سانتی گراد می باشد. گیاهان جوان به درجه حرارت پائین حساس هستند و بطوریکه در 1- تا 2- درجه سانتی گراد دچار سرما زدگی شده و خشک می شوند. رشد مرزه در دمای 10 درجه سانتی گراد متوقف می شود. PH خاک برای کشت مرزه بین 6/5 تا 2/8 مناسب است.
  آماده سازی خاک
  پس از برداشت محصول قبل در اولین فرصت کود حیوانی کاملاً پوسیده در صورت نیاز به زمین اضافه می گردد. سپس شخم متوسطی (به عمق 25 تا 28 سانتی متر) زده می شود پس از اینکه کلوخه ها به وسیله دیسک خرد شدند زمین را تسطیح می کنند. پس از تسطیح کودهای شیمیایی مورد نیاز گیاهان به خاک اضافه می شوند.در فصل پائیز هنگام آماده سازی خاک افزودن 50 تا 60 کیلوگرم در هکتار اکسید فسفر و 60 تا 80 کیلوگرم در هکتار اکسید پتاس ضروری است. همچنین افزودن 50 تا 80 کیلوگرم در هکتار ازت در فصل بهار هنگام آماده سازی زمین برای کاشت گیاه در افزایش عملکرد نتایج مطلوبی دارد.اواخر زمستان بستر خاک را برای کاشت بذر آماده می نمایند.
  تاریخ و فواصل کاشت
  مرزه را مانند سایر گیاهان یکساله می توان با اکثر گیاهان به تناوب کشت کرد بطورکلی 2 تا 3 سال پس از برداشت مرزه باید آنرا در همان زمین کشت کرد. دمای مطلوب برای جوانه زنی بذر مرزه 20 تا 22 درجه سانتی گراد است و از آنجائیکه مرزه به سرما نیز حساس است مناسبترین زمان برای کاشت این گیاه فصل بهار (اواخر فروردین – اردیبهشت) است.
  کاشت
  کاشت ردیفی در زمین اصلی در فصل بهار شروع می شود. فاصله ردیفها در کشت مرزه متفاوت است و بستگی به روش کشت دارد. در سطوح کوچک که عمل کشت به وسیله دست انجام می گیرد فاصله ردیفهای کاشت از یکدیگر بین 25 تا 30 سانتی متر مناسب می باشد. چنانچه این عمل با ماشین بذر کار انجام گیرد فواصل 45 تا 50 سانتی متر برای ردیف ها مناسب تر است. تعداد بذر در هر متر طول ردیف 120 تا 140 عدد مناسب است. عمق بذر مرزه در خاکهای مختلف متفاوت و بین 5/0 تا 5/1 سانتیمتر می باشد. کاشت بذر در اعماق بیشتر مناسب نیست و سبب عدم سبز شدن آنها می شود. برای هر هکتار زمین به 4 تا 8 کیلوگرم بذر نیاز است. توصیه می شود پس از کشت غلتک مناسبی زده می شود زیرا این عمل لایه سطحی خاک را متراکم می کند و تاثیر خوبی دریکسانی جوانه زنی بذر دارد. پس از کشت زمین را باید آبیاری نمود.
  داشت
  در صورت متراکم بودن گیاهان در طول ردیف ها آنها را تنک می کنند مرحله 4 تا6 برگی زمان مناسبی برای این کار است. در طول رویش مرزه، مبارزه با علف های هرز ضرورت دارد. قبل از کاشت استفاده از علف کش آرزین (Aresin) به مقدار 3 تا 4 کیلوگرم در هکتار و کار مکس (Karmex) به مقدار 2 تا 3 کیلوگرم در هکتار تاثیر خوبی در از بین بردن علف های هرز دارد.پس از کاشت بذر و قبل از رویش می توان از محلول یک درصد گراماکسون (Gramaxon) برای مبارزه با علف های هرز استفاده نمود. وقتی که طول گیاه به 10 تا 20 سانتی متر رسید می توان از علف کش آرزین به مقدار 1 تا 2 کیلوگرم در هکتار به صورت محلول پاشی استفاده کرد. برای گسترش سطح برگها و افزایش عملکرد استفاده از محلول غذایی 4/0 درصد و اکسال (Waxal) یا محلول غذایی مشابه مفید است.انجام کولتیواتور بین ردیف ها بخصوص پس از اولین برداشت نقش عمده ای در افزایش عملکرد دارد. مرزه کم و بیش به آفات و بیماریها مقاوم است.
  برداشت
  گیاهان در مرحله گل دهی حاوی حداکثر مقدار اسانس می باشند از اینرو برداشت پیکر رویشی آنها از این مرحله آغاز می شود. در صورت مراقبت مناسب از نظر آبیاری رسیدگی به خاک و عناصر موجود در آن جهت رویش مناسب گیاه، می توان در طول سال 2 یا حتی 3 بار محصول برداشت نمود. اولین برداشت همواره در آغاز گل دهی انجام می گیرد. دومین برداشت معمولاً اواخر شهریور – اوایل مهر مناسب می باشد.برداشت محصول توسط ماشین یا داس صورت می گیرد و کلیه اندام های هوایی گیاهان برداشت می شوند. پس از جمع آوری محصول را خشک می کنند. دمای مناسب برای خشک شدن اندام های رویشی مرزه 40 درجه سانتی گراد است. مقدار عملکرد وزن خشک پیکر رویشی بین 4/1 تا 8/1 تن در هکتار است. اگر هدف از کشت مرزه جمع آوری آنها باشد تنها یکبار آن*هم در هنگامیکه میوهها می رسند،اقدام به برداشت می شود. معمولاً 140 تا 160 روز پس از سبز شدن بذر میوه ها می رسند. زمان مناسب برای جمع آوری بذر دراوایل شهریور ماه است. رنگ بذر از اوایل شهریور بتدریج قهوه ای می شود. تاخیر در برداشت بذر مناسب نیست زیرا بذور کاملاً رسیده با کوچکترین ضربه ای به اطراف پراکنده می شوند مقدار محصول بذر بین 150 تا 300 کیلوگرم در هکتار است.
  دامنه انتشار
  تبریز – خوی ، ارسباران ، نواحی مختلف خراسان پرورش آن در نواحی مختلف کشور رایج است.


  منبع : رشد


 6. #6
  hoda آواتار ها
  تاریخ عضویت
  2010-4-13
  محل سکونت
  تهران
  سن
  33
  نوشته ها
  2,028
  حالت من
  Ashegh

  اطلاعات در مورد کاشت انواع سبزیجات - herbs


  تره

  [img width=300]http://upload.solaha.com/Files/66a6f1a5-a4aa-43ad-a65d-c3c55a0d18f3/image.aspx[/img]
  تره گیاهی است چند ساله که بعد از سه سال بوته آن مسن و پیر شده و برگ های آن از لطافت می افتد. تکثیر آن از طریق بذر بوده که در اوایل بهار یا اوایل پائیز کشت می شود. بذر آن را به صورت خطی یا دست پاش می کارند. ضخامت خاک روی بذرع نباید بیشتر از یک سانتیمتر باشد و خاک تا سبز شدن بذر باید مرطوب نگه داشته شود.فاصله دو بوته روی خط کشت دو تا سه سانتیمتر است و هر سه تا چهار هفته یکبار برگ ها را از سوی سطح خاک با فاصله دو تا سه سانتیمتری قطع می کنند.


  منبع : روزنامه ايران


 7. #7
  hoda آواتار ها
  تاریخ عضویت
  2010-4-13
  محل سکونت
  تهران
  سن
  33
  نوشته ها
  2,028
  حالت من
  Ashegh

  اطلاعات در مورد کاشت انواع سبزیجات - herbs  تربچه: نام انگلیسی: radish  تربچه معمولا به هر نوع آب و هوایی سازگاره. کاهش شدت تابش ، افزایش تراکم بوته در واحد سطح و افزایش دما باعث کاهش قسمت خوراکی میشه. گرمای زیاد هم کاهش محصول و پوک شدن ریشه را به دنبال داره. دمای پایینم باعث نازک شدن برگ*ها میشه.
  آبیاری: آبیاری از اون مراحلیه که قابل پیش*بینی نیست چون به موارده زیادی از جمله نوع خاک ، محل نگهداری گلدان ، دمای محیط و . . . بستگی داره. من توصیه میکنم که هر وقت سطح خاک گلدونتون خشک شد آبیاری رو انجام بدین

  طول مدت رویش: توی 30 تا 60 روز بهتون محصول میده. از برگای این گیاه هم استفاده میشه مراقب باشین که برگاشو زیاد نچینید چون تربچه*ی خوبی بهتون نمیده.عمق گلدون: گلدون با عمق حد اقل 15 سانتیمتر برای تربچه کافیه .خاک گلدان: اگه میخاین محصول خوبی برداشت کنید پس باید خاک گلدانو مرغوب ، نرم و هوموسی انتخاب کنید. خاک برگای توی بازار مناسبن ولی بهتره یه مقدار کود دامی کاملا پوسیده به خاکتون اضافه کنید تا از لحاظ مواد غذایی غنی بشه. کاشت: برای کاشت تربچه بذرهارو توی ردیف هایی به فاصله*ی 5 سانتیمتر بکارید و آبیاری رو آروم انجام بدید تا بذر*ها جابجا نشن. به گیاها اجازه بدین به اندازه*ای که قابل مصرف هستند رشد کنن بعد بوته*های اضافی رو طوری تنک کنید که فاصله بوته ها به 3 تا 4 سانتیمتر برسه. بوته*های تنک شده رو مصرف کنید.
  کود لازم: چون دوره*ی رشد این سبزی کوتاهه کود کمتری نسبت به بقیه احتیاج داره. بهتره برای تغذیه*ی این سبزی هم از کود شیمیایی استفاده کنید. کود لازم رو میتونید تو گلفروشی ها که بصورت مایع یا محلول در آبه پیدا کنید توی استفاده از کود شیمیایی زیاده*روی نکنید و مطابق با دستور مصرف روی کود گلدونتون رو تغذیه کنید.

  برداشت: بعد از 20 روز یکی دوتا از تربچه ها رو از خاک در بیارید و چک کنید که برای برداشت رشد کافی کردن یا نه. اگه هنوز به اندازه*ی کافی رشد نکرده بودند یک هفته بعد دوباره غده*ها رو بررسی کنید. معمولا یک ماه بعد از کاشت ، تربچه رو میشه برداشت کرد ولی این بستگی به رسیدگی شما به گیاه و جای گلدون داره.

  خاصیت غذایی: منبع مناسبی از ویتامین B6 و دارای منیزیم ، فسفر ، مس و پتاسیمه.طریقه*ی نگهداری: تربچه رو می*تونید در دمای 5 درجه*ی سانتیگراد برای مدت زیادی نگهداری کنید.(البته بدون برگ)

  منبع : تبيان


 8. #8
  اعظم بانو آواتار ها
  تاریخ عضویت
  2010-1-25
  نوشته ها
  4,472
  حالت من
  Mehrabon

  اطلاعات در مورد کاشت انواع سبزیجات - herbs


  03 03 03
  01 01 01

 9. #9
  آبجی مرجان آواتار ها
  تاریخ عضویت
  2010-3-17
  محل سکونت
  خارجه
  نوشته ها
  9,187

  پاسخ : اطلاعات در مورد کاشت انواع سبزیجات - herbs

  دستت درد نکنه هدی جون. اگه تونستی عکس هم ازشون بگذار. 0b

  ممنون ><

  وما توفيقي إلا بالله عليه توكلت وإليه أنيب 10. #10

  پاسخ : اطلاعات در مورد کاشت انواع سبزیجات - herbs

  ممنون هدي جون >< >< 01

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •