مختصری از ویکی وی بی در طی چندین سال فعالیت
انجمن گفتگو بانوان مسلمان ایران مرجع تخصصی ویبولتین ویکی وی بی در سال 1391 تاسیس شده است و افتخار میکند که تا کنون توانسته به نحو احسن جدید ترین آموزش ها و امکانات را برای وبمستران میهن عزیزمان ایران به ویژه کاربران ویبولتین به ارمغان بیاورد . آنچه که ویکی وی بی را نسبت به دیگر مراجع ویبولتین در ایران متفاوت میسازد کیفیت خدمات و پشتیبانی به صورت رایگان و با سرعت بالا می باشد.
آخرین محصولات فروشگاه انجمن
بخش ابزار ویکی وی بی بخش ابزار ویکی وی بی

این بخش مورد نیاز وبسایت های ابزاردهی یا وبسایت های خدمات وبمستری هست

بخش ابزار ویکی وی بی بخش ابزار ویکی وی بی

این بخش مورد نیاز وبسایت های ابزاردهی یا وبسایت های خدمات وبمستری هست

بخش ابزار ویکی وی بی بخش ابزار ویکی وی بی

این بخش مورد نیاز وبسایت های ابزاردهی یا وبسایت های خدمات وبمستری هست

تبلیغات متنی شما در این بخش
 • ویکی وی بی

  لذت تجربه متفاوت ترین مرجع ویبولتین در ایران

  مشاهده وب سایت
 • گروه طراحی پژوهشگران

  زیبا ترین و متفاوت ترین طراحی ها را با ما تجربه کنید

  مشاهده وب سایت
 • ویکی وی بی

  لذت تجربه متفاوت ترین مرجع ویبولتین در ایران

  مشاهده وب سایت
 • گروه طراحی پژوهشگران

  زیبا ترین و متفاوت ترین طراحی ها را با ما تجربه کنید

  مشاهده وب سایت
محل تبلیغات در ویکی وی بی ، تبلیغات هزینه نیست ، سرمایه است !
http://www.rtl-theme.com/author/websaz?aff=websaz
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
 1. #1
  asalkhatoon آواتار ها
  تاریخ عضویت
  2010-8-15
  نوشته ها
  18,409
  حالت من
  Ashegh

  حجامت و فواید آن

  رسول اكرم (ص) در حديث شب معراج مي فرمايند :
  وقتي به آسمان هفتم صعود كردم هيچ ملكي از من گذر نكرد مگر اين كه گفت : اي محمد حجامت كن و امتت را به حجامت امر بفرما.
  بحار ج ۶۲ ص ۳۰۰ باب ۸۹
  پيامبر اكرم در روايتي در نهج الفصاحه آمده پنج چيز را از سنتهاي پيامبران الهي معرفي كرده اند كه عبارتند از : حيا ، حلم ، حجامت ، مسواك و عطر زدن.
  كافي ج ۶ ص ۴۸۴

  امام علي (ع):
  به درستي كه حجامت بدن را سالم و عقل را نيرومند مي گرداند.
  بحار ج ۶۲ ص ۱۱۴ و ج ۱۰ ص ۸۹


  امام رضا (ع):
  رسول خدا فرمودند: اگر در چيزي شفا وجود داشته باشد پس در تيغ حجّام است يا در شربتي عسل.
  وسائل ج۱۷ص ۵۴۱-

  قبل و بعد از حجامت چه نکاتي را بايد رعايت کرد؟
  اگر مي خواهيد حجامتي موفق، بي درد سر و موثر داشته باشيد مقاله زير را بخوانيد

  الف - خوراك قبل و بعد از حجامت:
  ائمه‏ى معصومين(ع) در احاديث خود به خوراك مناسب براى قبل و بعد از حجامت اشاره فرموده‏اند كه در اينجا برخى از آن‏ها را بيان مى‏كنيم :

  ۱- در روايتى از عبدالملك نوفلى آمده كه بر امام صادق(ع) وارد شدم. در دست ايشان انارى ديدم. فرمود:
  « انارى بياور، چرا كه من از هيچ چيز به اندازه‏ى شريك گرفتن در خوردن انار ناراحت نمى‏شوم. سپس حجامت نمود و امر فرمود كه حجامت كنم و من نيز حجامت كردم. سپس انار ديگرى خواست...»

  2- در روايت ديگرى حميرى مى‏گويد: « به امام صادق‏(ع) نامه نوشتم و عرض كردم كه من خون و صفرا دارم. زمانى كه حجامت مى‏كنم، صفرا بر من غلبه مى‏كند و زمانى كه حجامت را به تأخير مى‏اندازم خون به من ضرر مى‏رساند. نظر شما در اين مورد چيست؟
  سپس حضرت به من نامه نوشت كه حجامت كن و براى تاثير حجامت ماهى تازه بخور. دوباره مسئله را سئوال كردم. ايشان نوشت حجامت كن و ماهى تازه با آب و نمك بخور. اين كار را انجام دادم و سلامت يافتم.»
  البته از متن حديث چنين برمى‏آيد كه دستور مصرف ماهى تازه براى چنين شخصى با وضعيت خاص خود بوده است نه براى همه‏ى مردم.

  ۳- مرد ديگرى روايت مى‏كند كه خدمت امام صادق‏عليه السلام بودم. حضرت، حجّام خواست و فرمود :
  ابزار حجامت را بشوى و انارى خواست و ميل فرمود و پس از اين كه از حجامت فارغ شد، انار ديگرى خواست و ميل كرد و فرمود اين كار مُرار (صفرا) را فرو مى‏نشاند.

  ۴- امام حسن عسكرى‏ عليه السلام مى‏فرمايد :
  « بعد از حجامت انار شيرين ميل كنيد، چون انار خون را آرام مى‏كند و آن را در مسير خود صاف مى‏گرداند.»

  5- يك روز امام رضا عليه السلام فرمود :
  « اى معتب، براى من ماهى تازه تهيه كن. مي خواهم حجامت كنم. تهيه كردم. پس فرمود: اى معتب براى من سوپى درست كن. سوپ را براى ايشان درست كردم و حضرت از آن تناول فرمود.»

  6- امام رضا عليه السلام در رساله‏ى ذهبيّه، فرمايش مفصّلى در مورد خوراك بعد از حجامت دارند كه قسمتى از آن را در اينجا مى‏آوريم:
  « پس از استحمام بايد موضع فصد و حجامت را به وسيله‏ى پارچه‏ى كركى يا ابريشمى يا دستمال نخى كه لطيف و نرم باشد، بپوشانيد. بعد يك حبه از تِرياق اكبر (نام يك داروى قديم) به اندازه‏ى ماش ميل كنيد.
  پس از حجامت و فصد، آب ميوه بنوشيد و اگر ميوه نيست، شربت بالنگ مصرف كنيد و در جايى كه اين امكانات وجود ندارد، بالنگ را زير دندان بگيريد و روى آن جرعه‏اى آب نيم‏گرم بنوشيد.
  اما در فصل سرما بايد سكنجبين عسلى استفاده شود كه اين شربت شما را از بيمارى‏هاى خطرناك لقوه، برص، بهق و جذام به اراده‏ى خداوند ايمن خواهد داشت.

  امام رضا (ع): سفارش مى‏كنم كه پس از حجامت يا فصد، آب انار را با مكيدن آن بنوشيد. مكيدن آب انار خون را زنده و تن را با نشاط خواهد ساخت.
  پس از حجامت و فصد از خوردن غذاهاى نمك‏دار تا مدت ۳ ساعت بپرهيزيد، چون اگر اين پرهيز مراعات نشود، بعيد نيست كه انسان به بيمارى جرب دچار شود...»

  ب - پرهيز از حجامت به هنگام گرسنگى :

  از مجموعه‏ى احاديث و روايات برمى‏آيد كه حجامت بايد در زمان سيرى انجام شود و انجام آن به هنگام گرسنگى مضرّ است. از امام صادق‏عليه السلام روايت شده كه:
  « حجامت بعد از غذا خوردن باعث دفع عرق شده و قوّت‏بخش بدن است.»

  حضرت صادق‏عليه السلام فرمود :
  « از حجامت در حال گرسنگى بپرهيزيد.»
  حضرت هم‏چنين فرمود:
  « بعد از خوردن طعام، با حجامت خون جمع مى‏شود و بيمارى دفع مى‏گردد. اما اگر قبل از خوردن غذا حجامت انجام شود، خون دفع مي شود، ولى بيمارى در بدن مى‏ماند.»

  ج - دعاى حجامت امام رضا عليه السلام :

  امام رضا عليه السلام براى حجامت دعاى خاصى ذكر فرموده‏اند. اين مطلب اهميت همراهى درمان روحى و دعا درمانى با درمان‏هاى جسمى در طبّ اسلامى را اثبات مى‏كند.

  « وقتى خواستى حجامت كنى، چهار زانو جلوى حجّام بنشين و بگو:

  اَعوذ بِالّلهِ الكَريم فى حِجامَتى مِنَ العَين فِى الدَّم وَ مِن كُلّ سوءِ وَ الاَعلالِ وَ الاَسقام وَ الاَوجاع وَ الاَمراض وَ اَسئَلُكَ العافِيةَ وَ المُعافاة وَ الشِّفاءِ مِن كُلّ داء.» (بحار، ج ۶۲ ص ۱۱۷)
  يعنى: « در حجامت خود به خداوند كريم پناه مى‏برم از خونريزى و از هر ناراحتي، علت، سختى‏ و درد و مرضي و (خداوندا) از تو عافيت و اسباب عافيت و شفاى از هر بيمارى‏ را طلب مى‏كنم.»

  د - پرهيز از مقاربت و هيجان‏هاى عصبى قبل و بعد از حجامت :
  امام رضاعليه السلام در رساله‏ى ذهبيّه مى‏فرمايد :
  « فصد و حجامت پس از عمل جماع خوب نيست. بايد ميان جماع و حجامت و فصد، حداقل دوازده ساعت فاصله باشد... پس از حجامت نبايد بلافاصله به زنان نزديك شد.
  به علاوه مقرر است كه انسان بعد از حجامت، از حركت زياد و خشم و هيجان بپرهيزد.

  بهترین زمان برای حجامت:

  بهترين روز براي حجامت يكشنبه هاودوشنبه هاوپنجشنبه ها است..

  نيمه دوم ماه قمري..

  بهترين فصل اول بهار.اول تابستان و اول پاييز..  با وجود شتاب علم در دنياي امروزي، مي توانيم از "حجامت" به عنوان يك روش درماني استفاده كنيم؟
  هر روش درماني كه سابقه ي بيشتري داشته باشد، از نظر علمي معتبرتر به حساب مي آيد، زيرا تجربيات درماني مثبت يا منفي به معناي حيات انسان ها يا اتلاف جان انسان هاست.
  وقتي گفته مي شود يك روش درماني هزار ساله يا هفت هزار ساله، يعني ميلياردها انسان در طول سال هاي متمادي، اين روش درماني را تجربه كرده اند و از آن بهره گرفته اند، بنابراين ما حق نداريم تجربياتي را كه به قيمت جان انسان ها تمام شده است، به راحتي زير پا يا كنار بگذاريم.
  اين كه برخي مي گويند روش درماني قديمي به جرم قديمي بودن منسوخ است، از نظر علمي استدلال غيرعقلايي و غيرعلمي است، زيرا اگر بخواهيم هر روشي را جايگزين كنيم، بايد دوباره جان انسان ها را ملاك تجربه قرار دهيم تا بعد از سال ها بفهميم اين روش درماني مفيد هست يا خير؟
  در بين روش هاي طب سنتي، چه روشي مي تواند براي درمان همواره مورد استفاده قرار گيرد؟
  در بين مجموعه ي روش هاي طبي كه شامل استفاده از گياهان دارويي، داروهاي معدني و حيواني و رفتارهاي درماني است، تنها رفتار استراتژيك، فراگير و عميق مورد استفاده در تمامي طول عمر از طفوليت تا كهنسالي، "حجامت" است كه به منظور درمان يا پيشگيري انجام مي شود.
  انسان براي پيشگيري از ابتلا به بيماري ها مي تواند با سالي حداقل يك يا دو مرتبه حجامت کردن، بسيار كمتر در معرض بيماري قرار گيرد و براي درمان به تناسب نوع بيماري، مزاج و طبع خود مي تواند از يک نوع حجامت خاص به صورت حجامت گرم و خشك (بادكش) يا حجامت تر(خون گيري) استفاده کند.
  در مؤسسه ي تحقيقات حجامت ايران بيش از۴۰ طرح براي حجامت گرم و خشك و حدود ۷۰ طرح براي حجامت تر طراحي شده و هم اكنون توسط پزشكان اجرا مي شود.
  بنابراين اولاً همه ي حجامت ها خون گيري نيست. ثانياً ميزان دفع خون نقش اساسي در درمان ندارد، به طوري كه حتي با گرفتن تنها ۳ سي سي خون مي توانيم به درمان برسيم و بالاترين حجم خون در حجامت ۳۰ تا ۵۰ سي سي است و جريان خون بعد از آن قطع مي شود.
  پس نگراني در مورد كاهش حجم خون بي مورد است. ضمن اين كه درمان به وسيله ي حجامت براي بيماري هاي مختلف فرق دارد. مثلاً حجامت بيمار مبتلا به سردرد ميگرني با بيمار ديابتي يا بيمار داراي ديسكوپاتي (بيماري هاي مربوط به ديسک) با بيمار سياتالژي(مربوط به عصب سياتيک) متفاوت است.
  خون اهدا شده هم مورد استفاده قرار مي گيرد، در حالي كه خون حجامت دور ريخته مي شود؟ آيا خون وريد(اهدا شده) با خون حجامت تفاوتي دارد؟
  در طرحي پژوهشي كه در بيمارستان لقمان حكيم تهران انجام شد، فاكتورهاي بيوشيمي موجود در خون وريدي(خون اهدا شده) را با خون حجامت، هم زمان مقايسه کرديم كه تفاوت هاي فاحشي مشاهده گرديد. طوري كه فقط ميزان كلسترول خون حجامت، ۵/۲ برابر بيشتر از خون وريد بود، بنابراين براي كاهش ميزان كلسترول خون، انجام حجامت بسيار مفيد است.
  هم زمان سم موجود در خون حجامت را با سم خون وريدي مقايسه كرديم كه دريافتيم سم موجود در خون حجامت ۲۳ برابر سم خون وريدي بود كه با توجه به فراواني مسموميت هاي غذايي، شيميايي، آلرژيك و تنفسي كه بر اثر پراكندگي سرب و آلاينده هاي ديگر در محيط هاي صنعتي و عمومي و شهرهاي بزرگ وجود دارد، حجامت براي مقابله با اين تهديدات جاني كافي است.

  جالب است بدانيد كه پيامبراكرم(ص)، حضرت علي(ع) و امام صادق(ع) اين موضوع را متذكر شده اند كه "سم از هر كجا وارد بدن شود، از محل حجامت خارج مي شود" يا "از موضع حجامت، چيزي جز سم دفع نمي شود". 2. #2

  فوائد حجامت کردن

  فوائد حجامت کردن

  حجامت با كاهش آهن خون، مقاومت بدن را در برابر سرطان افزایش می*دهد
  نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد خطر سرطان و مرگ در مردان مسن که تحت حجامت های مکرربرای کاهش سطح آهن خون قرار گرفته اند کمتر است.

  دکتر لیوزا چارسکی در مقاله*ای در مجله بین المللی سرطان عنوان کرد: مطالعات اولیه نشان می دهد که سطح پایین آهن نگهداری شده توسط بدن می*تواند باعث محافظت در مقابل سرطان با کاهش استرس های مضر اکسیداتیو بدن شود.

  برای بررسی این موضوع دکتر زاچارکسی از مرکز پزشکی ورمونت و گروهش، داده های یک گروه از افراد مسن را که خونریزی شریان ساق پا داشتند با یک گروه شاهد مقایسه كردند.

  میانگین سطح پروتئین نگهدارنده آهن که فریتین نامیده می شود، 122 نانو گرم در میلی لیتر بوده است. تست حجامت هر شش ماه یک*بار انجام می گرفت تا سطح فریتین بین 25 تا 60 میلی گرم در میلی لیترحفظ شود.

  طی یک دوره بررسی 5/4 ساله، 60 مورد جدید بیماری های بدخیمی در گروه شاهد دیده شد، در حالی که این تعداد در گروهی که آهن خونشان کم شده بود 38 مورد بود.

  محققان دریافتند که خطر ظهور موارد بدخیمی و سرطان و مرگ بر اثر سرطان در گروهی که حجامت می کردند به طور حیرت انگیزی پایین تر است.

  محققان بیان کردند: هیچ علت دقیقی برای این موضوع و تایید آن در دست نیست و به این ترتیب مطالعات بیشتر در این خصوص مورد نیاز است. همچنین آنها عنوان کردند که ارزیابی و تحقیق پژوهشگران سرطان خون و آهن نیز در این*باره مورد نیاز است.

 3. #3

  حجامت از سفیدشدن موها جلوگیری می کند

  حجامت از سفیدشدن موها جلوگیری می کند

  دكتر تجری متخصص طب سنتی بیان کرد :حجامت به علت افزایش تولید مواد نانو سایتوكاین ها در بدن و تاثیر مستقیم آن ها روی هر سلول، از گذشته تا به امروز مورد توجه بسیار بوده است.
  وی در ادامه انجام حجامت را برای همه افراد از كودكی تا كهنسالی ضروری دانست.
  این پزشك متخصص و تكامل سریع كبد و مغز استخوان در آنها را نتیجه انجام حجامت دوران كودكی بیان كرد.
  با توجه به مزاج های مختلف در افراد متفاوت تاثیر گوناگونی از حجامت برایشان بروز می كند مثلا در افراد صفراوی مزاج كاهش ابتلا به بیماری های مختلف و حتی از بین رفتن جوش های پوستی دیده شده است.

  تجری حجامت را به دو دسته تر و خشك تفكیك و خاطر نشان كرد: حجامت تر همان استفاده از تیغ و ایجاد برش های سطحی در پوست و خروج خون از آن بخش ها است كه طب سنتی در هر سال سه مرتبه ابتدای فصل بهار، تابستان و پاییز توصیه شده است و در روایات و احادیث متفاوت از معصومین در سال دو بار در ابتدا و انتهای فصل بهار تاكید شده است.
  این متخصص طب سنتی حجامت خشك كه با بادكش مشهور است را برای افراد زیر سی سال هر ماه و برای افراد بالای سی سال یك ماه بعلاوه سن بیشتر از سی سال (مثلا سی و دو ساله و سی و دو روز یكبار) را توصیه كرد و افزود: حجامت خشك، مانع بیماری های ویروسی افراد می شود.
  تجری انجام حجامت تر را كه از بیست و دوم آذر ماه تا بیست و سوم دی ماه است مضر دانست و یادآور شد: بهتر است در این مدت افراد از انجام حجامت بپرهیزند.

  * درمان تنگی عروق كرونر با حجامت

  حجامت از قسمت های مختلف بدن انجام می شود و اثرات متفاوتی از آن انتظار می رود مثلا حجامت از قسمت زیر چانه باعث از بین رفتن آفت دهان می شود.
  بیماری های مختلف پوستی از جمله درماتیت ایكتیوزیس (بیماری پوسته پوسته شدن پوست) و جوش ها در اثر انجام حجامت بهبود پیدا می كنند. این متخصص اگر شخصی مبتلا به سالك، اطراف آن زخم را حجامت كند خیلی سریع بهبود پیدا می كند و هیچ اثری هم بر جای نمی گذارد حتی برای افرادی كه در گذشته مبتلا به این بیماری شده اند و اكنون از اثر آن رنج می برند حجامت برای بهبود پوستشان توصیه می گردد.
  تجری برای بیماران مبتلا به سردردهای میگرنی با عامل ایجاد داخلی و بیماران مبتلا به تنگی عروق كرونر، حجامت را توصیه كرد.
  وی انجام حجامت را در روند بهبود بیماران سرطانی در کنار استفاده از داروهای تجویز شده پزشکان به آن ها مفید بیان کرد.
  حجامت از ناحیه پیشانی، بر روی هورمون تولید رنگدانه MSH موثر است و باعث افزایش تولید این هورمون شده و در نتیجه موجب دیر سفیدشدن موها می شود، همچنین حجامت از این ناحیه بر روی هیپوفیز اثرات مثبتی برجای می گذارد.

  این پزشک متخصص طب سنتی، برای بیماران مبتلا به تیروئید، دو نوع حجامت را با توجه به نوع بیماری آن ها توصیه کرد.

  وی افزود: برای مبتلایان به بیماری تیروئید کم کار، حجامت خشک (بادکش) توصیه می شود و برای کسانی که تیروئید پرکار دارند، حجامت تر از ناحیه تیروئید مفید است.
  در حجامت های موضعی، سایتوکاین ها یا از سلولی به سلول دیگر اثر می گذارند یا بر سلول های مشابه اثر می کنند و یا اثرات عمومی مثل هورمون ها روی همه سلول ها دارند.
  حجامت از پشت کتف رایج ترین نوع حجامت است؛ زیرا این عضو حرکت نمی کند، زخمش زودتر خوب می شود و نزدیکترین نقطه به سیستم عصبی خورشید در بدن (جلوی ستون فقرات بین دو کتف پشت قلب و ریه) است.
  این متخصص طب سنتی افزود: اثر حجامت ناشی از برش پوست بر اثر تیغ که این برش ها خیلی عمیق نیستند، بیشتر از برش های عمیق که خون زیادی هم از بدن خارج می کنند، است؛ همچنین مقدار خون خارج شده از بدن نقشی در تاثیر حجامت ندارد، مگر در کسانی که غلظت خون بالایی دارند.
  تجری برای مبتلایان به فشار خون حجامت را از ساق پا را توصیه کرد.
  حجامت از ناحیه پشت گوش برای مبتلایان به عفونت گوش و کسانی که با کاهش شنوایی مواجه اند، مفید است؛ همچنین بر روی قلب و ریه هم موثر است.
  بهتر است افرادی که قصد انجام حجامت دارند، از مصرف تخم مرغ، کشک و ماست و سایر غذاهای سرد، قبل و بعد از حجامت، خودداری کنند.
  وی مصرف انار و یا آب انار را برای این افراد مفید بیان کرد.
  اثر حجامت هیچگاه عفونی نمی شود، مگر در کسانی که ضعف سیستم ایمنی مادرزادی دارند که آن هم با رعایت موازین بهداشتی، قابل کنترل است.
  تجری همچنین استفاده از عسل بر روی محل حجامت را برای بهبود سریع زخم ها و اثرات تیغ بر پوست مفید برشمرد.

  تبيان

 4. #4

  حجامت از 70 نوع بیماری پیشگیری می*کند

  حجامت از 70 نوع بیماری پیشگیری می*کند

  بیشترین کاربرد حجامت در بعد پیشگیری از بیماری است و به مکانیسم*های مختلفی از جمله سیستم ایمنی، تنظیم ترکیبات بیوشیمی، هورمونی وغیره کمک می*کند.

  محقق و پژوهشگر طب اسلامی دانشگاه علوم اسلامی رضوی گفت: حجامت یک روش پیشگیری و درمانی است که می*تواند از 70 نوع بیماری جلوگیری کند.

  به گزارش مهر، حجت الاسلام مهدی نخاولی در همایش ملی "حجامت" که در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزارشد، گفت: در منابع طب اسلامی و طب سنتی، حجامت به عنوان یکی از ارکان مهم درمان ذکر شده، به طوریکه این عمل برای کودکان و نوجوانان نیز توصیه شده و به افزایش قد و وزن، جهش رشد اطفال، افزایش اشتها و همچنین به شادابی پوست و مو کمک می*کند.

  استاد دانشگاه علوم اسلامی رضوی، خاطر نشان کرد: بیشترین کاربرد حجامت در بعد پیشگیری از بیماری است و به مکانیسم*های مختلفی از جمله سیستم ایمنی، تنظیم ترکیبات بیوشیمی، هورمونی وغیره کمک می*کند.

  نخاولی تصریح کرد: اطلاعات پیرامون حجامت در جامعه پزشکی محدود است و به طورکلی در دانشکده*های پزشکی ایران این موضوع تدریس نمی*شود، فقط در بخشی از دانشگاه*های آمریکا، انگلیس، آلمان و چین این موضوع به شکل کلاسیک، تدریس می*شود.

  وی درخصوص حجامت از دیدگاه اسلام گفت: حجامت یک امر علمی است که از علم نامحدود خداوند و از طریق اولیای الهی به بندگان منتقل شده و روشی پیشگیرانه و درمانی است.
  وی در ادامه به انجام عمل حجامت در اکثر کشورهای اروپایی اشاره کرد و گفت: بزرگترین سایت تحقیق حجامت درکشور امریکا است، ولی در کشور اسلامی ایران این امر هنوز محقق، نشده است.

 5. #5

  چه کساني حجامت کنند؟

  چه کساني حجامت کنند؟

  حجامت فقط يکي از روش هاي درماني در طب سنتي است

  کمتر کسي را مي توان پيدا کرد که از تاثير طب سنتي در حفظ سلامت و پيشگيري و درمان بسياري از بيماري ها بي خبر باشد.

  هم اکنون که عوارض داروهاي شيميايي بيش از گذشته روشن شده است،مصرف داروهاي گياهي و استفاده از روش هاي درماني طب سنتي طرفداران زيادي پيدا کرده و طبيعي است که در اين گيرودار سودجويان بيکار ننشينند و تلاش کنند در اين بازار مکاره گياهاني را تحت عنوان دارو و روش هاي غيربهداشتي را تحت عنوان شيوه درماني به مردم ارائه دهند.

  از اين رو اطلاع رساني در اين باره وظيفه رسانه هاست تا سلامت مردم در اين مسير خطير به خطر نيفتد. حجامت هم يکي از روش هاي طب سنتي است که سابقه چند هزار ساله دارد اما اطلاعات مردم نسبت به آن ناکافي است. به همين علت پاي صحبت هاي يکي از استادان اين شيوه درماني نشستيم.

  دکتر سيدمحمد سيادتي، عضو انجمن تحقيقات حجامت کشور، در اين باره به خراسان مي گويد: حجامت يکي از رفتارهاي طبي است که ريشه در ۵ هزار سال قبل دارد. طبق مدارکي که به دست آمده، حدود ۳۵۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح از حجامت به عنوان يک رفتار درماني استفاده مي شده است. اسلام نيز حجامت را مورد تاييد قرار داده است. در مکاتب طبي باستاني دنيا شايد مکتبي يافت نشود که به حجامت اشاره نکرده باشد. اشتباه رايج برخي از مردم اين است که طب سنتي را مساوي با حجامت مي دانند در حالي که حجامت يکي از رفتارهاي طبي و يک روش درماني در طب سنتي است که هم در حفظ سلامت و هم در درمان بيماري ها مورد استفاده قرار مي گيرد.

  انواع حجامت


  حجامت پيشگيرانه که براي حفظ سلامت انجام مي شود همان حجامتي است که توصيه مي شود عموم مردم سالي ۲ بار آن را انجام دهند و بهترين زمان آن اوايل بهار و اول پاييز است که تغيير آب و هوا به صورت ناگهاني صورت مي گيرد. اما حجامت درماني منطبق بر اصول علمي است و توسط پزشک يک نوع حجامت خاص براي درمان بيماري انجام مي شود. البته قبل از آن بايد دانست که در طب سنتي در مرحله اول در مواجهه با بيماري بايد به اصلاح شيوه زندگي پرداخت، در صورت برطرف نشدن بيماري بايد به دارودرماني از تجويز داروهاي سبک تا ترکيبي پرداخت و سپس به اعمال دستي که يکي از آن ها حجامت است، اقدام کرد.

  در طب اسلامي حجامت يکي از شاه کليدهاي درمان است. شايد به جرات بتوان گفت که در ميان اعمال يدي بيشترين تاکيد بر حجامت شده است. سيره پيامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) نيز همين را نشان مي دهد. به طور کلي براساس تشخيص پزشک و نوع بيماري، مي توان حجامت را انجام داد. بسته به نوع بيماري، حجامت در نقاط مختلف بدن انجام مي شود. علاوه بر حجامت بين دو کتف، حجامت چاربند، ساق پاها، پشت گوش، زيرچانه و سر در طب سنتي انجام مي شود و چنانچه گفته شد کاربرد آن بسته به نوع بيماري است. دکتر سيادتي درباره انجام حجامت به صورت بهداشتي تاکيد مي کند: حجامت به عنوان يک شيوه درماني بايد در محيطي صد در صد بهداشتي انجام بگيرد و تمام وسايل حجامت بايد يکبار مصرف باشد. از طرفي بايد طبق قوانين، زباله هاي بيمارستاني دفع شود. در وهله اول خود مردم بايد نسبت به بهداشت مرکز مربوطه دقت نظر داشته باشند و در مراکزي که بهداشت رعايت نمي شود، حجامت نکنند و در مرحله دوم متوليان سلامت و بهداشت جامعه بايد بر مراکز بهداشتي و درماني نظارت داشته باشند.

  چه کساني حجامت کنند

  بنابر آنچه در طب سنتي و اسلامي بر آن تاکيد شده است، حجامت براي افرادي که دموي مزاج هستند و غلظت خونشان زياد است، بسيار مفيد مي باشد. تجربه نشان داده که بهترين روش براي پيشگيري از آلرژي فصلي حجامت است، سکته مغزي و قلبي در بسياري از موارد با انجام حجامت به تاخير مي افتد. گرفتگي عضلاني ناشي از انجام بعضي مشاغل هم از طريق حجامت برطرف مي شود. البته ناگفته نماند که حجامت دو نوع خشک و تر دارد. حجامت تر همان است که خونگيري صورت مي گيرد اما حجامت خشک در واقع بادکش است که نياز به خونگيري ندارد. در طب سنتي اعتقاد بر اين است که يکي از مهم ترين دلايل بروز بيماري ها، افزايش يک سري مواد مزاحم در بدن است. وقتي يک ماده مزاحم در عضوي از بدن تجمع پيدا کند، عملکرد آن عضو دچار اختلال مي شود.

  يکي از شيوه هاي درماني اين است که ماده مضر را از آن عضو به عضو غيرحساس تر منتقل و يا از بدن خارج کنيم. بهترين روش براي اين کار بادکش يا همان حجامت خشک است. اين روش براي درمان گرفتگي عضلاني، يبوست، براي تسريع حرکات روده، دردهاي عضلاني و مفصلي، سردي اندام ها بسيار مفيد است.دکتر سيادتي با اشاره به کاربردهاي حجامت تر، توصيه مي کند: سالي يک بار کودکان را براي درمان آلرژي حجامت کنيد زيرا اين نوع حجامت در کاهش شدت بيماري و رفع آن، بسيار موثر است.حجامت پيشگيرانه نيز در تنظيم سيستم ايمني ، سيستم اعصاب و غدد درون ريز و کليه سيستم هاي دروني بدن نقش اساسي دارد. البته نبايد فراموش کرد که در برخي موارد حجامت با پرهيز همراه است مثل افرادي که دچار کم خوني هستند، خانم ها در دوره عادت ماهيانه، افرادي که ضعف شديد دارند و خانم هاي باردار در ماه هاي خاص که از حجامت نهي شده اند. به طور کلي گفته مي شود حجامت زير ۲ سال و بالاي ۶۰ سال ممنوع است اما در طب اسلامي براي حجامت از نظر سني محدوديتي آورده نشده است.

  شيوه صحيح حجامت


  نکته اين جاست که پزشک درمانگر بايد با تشخيص صحيح و شرايط مناسب حجامت را انجام دهد؛ زيرا هيچ شيوه درماني بدون تشخيص صحيح انجام نمي شود. حجامت به هر حال يک شيوه تهاجمي است و بايد توسط پزشک حاذق و با شناسايي دقيق بيمار و تحت شرايط بهداشتي انجام شود تا عوارض کمي دربرداشته باشد. گاه نياز است که قبل از حجامت، اقدامات لازم براي آماده سازي فرد انجام شود. در طب سنتي به اين مواد «منزج» مي گويند. اين موارد ممکن است تغذيه اي يا دارويي باشد که سيستم بدن و خون را براي حجامت و يا عمليات ديگر يداوي آماده مي کند، به عنوان مثال کساني که داراي «امتلاح» هستند بايد «منزج» مصرف کنند. بدن چنين افرادي پر از مواد زايد و سخت است و بهتر است قبل از حجامت، خونشان آماده شود. عوارض حجامت بسته به مهارت درمانگر متفاوت است. اگر تيغ ها عميق زده شود ممکن است عارضه پوستي به وجود آورد و استفاده ازوسايل غيراستريل به عفونت منجر مي شود. اگر خون زياده از حد گرفته شود ممکن است فرد دچار ضعف يا بي حالي شود، به همين دليل است که توصيه مي کنيم افراد قبل از حجامت آيين نامه حجامت را بخوانند و حتما به مراکز بهداشتي مراجعه کنند.

  روزنامه خراسان

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •