مختصری از ویکی وی بی در طی چندین سال فعالیت
انجمن گفتگو بانوان مسلمان ایران مرجع تخصصی ویبولتین ویکی وی بی در سال 1391 تاسیس شده است و افتخار میکند که تا کنون توانسته به نحو احسن جدید ترین آموزش ها و امکانات را برای وبمستران میهن عزیزمان ایران به ویژه کاربران ویبولتین به ارمغان بیاورد . آنچه که ویکی وی بی را نسبت به دیگر مراجع ویبولتین در ایران متفاوت میسازد کیفیت خدمات و پشتیبانی به صورت رایگان و با سرعت بالا می باشد.
آخرین محصولات فروشگاه انجمن
بخش ابزار ویکی وی بی بخش ابزار ویکی وی بی

این بخش مورد نیاز وبسایت های ابزاردهی یا وبسایت های خدمات وبمستری هست

بخش ابزار ویکی وی بی بخش ابزار ویکی وی بی

این بخش مورد نیاز وبسایت های ابزاردهی یا وبسایت های خدمات وبمستری هست

بخش ابزار ویکی وی بی بخش ابزار ویکی وی بی

این بخش مورد نیاز وبسایت های ابزاردهی یا وبسایت های خدمات وبمستری هست

تبلیغات متنی شما در این بخش
 • ویکی وی بی

  لذت تجربه متفاوت ترین مرجع ویبولتین در ایران

  مشاهده وب سایت
 • گروه طراحی پژوهشگران

  زیبا ترین و متفاوت ترین طراحی ها را با ما تجربه کنید

  مشاهده وب سایت
 • ویکی وی بی

  لذت تجربه متفاوت ترین مرجع ویبولتین در ایران

  مشاهده وب سایت
 • گروه طراحی پژوهشگران

  زیبا ترین و متفاوت ترین طراحی ها را با ما تجربه کنید

  مشاهده وب سایت
محل تبلیغات در ویکی وی بی ، تبلیغات هزینه نیست ، سرمایه است !
http://www.rtl-theme.com/author/websaz?aff=websaz
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 20
 1. #1
  رزگلی آواتار ها
  تاریخ عضویت
  2010-1-17
  نوشته ها
  68

  روشهای درمان ناباروری(IUI-IVF-میکرو اینجکشن-زیفت)

  تعريف ناباروري

  هر گاه يك زوج با وجود تلاش براي حاملگي با داشتن مقاربت كافي در عرض يكسال ( بدون استفاده از روش جلوگيري) حامله نشوند ، به آنها زوج نابارور گويند.

  عوامل مؤثر بر نازايي

  1- افزايش بيش از حد وزن و يا كاهش بيش از حد وزن كه اين مسئله با رژيم غذايي مفيد و مناسب و ورزشهاي ملايم برطرف مي شود.

  2- سيگار: افراد سيگاري بخصوص مردان معمولا با كاهش تعداد اسپرم همراه هستند.

  3- الكل : با مصرف الكل كيفيت اسپرم كاهش مي يابد.

  4- مواد مخدر: مصرف موا د مخدر ( حشيش و غيره ) و داروهاي اعتيادآور شانس حاملگي را كاهش داده و تعداد اسپرم مرد را كم مي كند.

  در ضمن ، مصرف چاي و قهوه نيزبايد مناسب باشد و از مصرف بيش از حد آن پرهيز شود.

  5-زمان و دفعات مقاربت : هر چه تعداد دفعات مقاربت بيشتر باشد شانس حاملگي بيشتر است و بهترين زمان مقاربت حوالي تخمك گذاري زن مي باشد كه البته شانس حاملگي در اين زنان بيشتر است ولي دليل بر عدم مقاربت در زمانهاي ديگر نيست.

  6-حرارت : در مردها بخصوص اگر متوجه بيضه ها باشد سبب كاهش باروري مي شود به همين دليل ، ناباروري در رانندگان حرفه اي ، جوشكاران ، و كشاورزان بيشتر مي باشد.

  حدود 40-50/0 موارد نازايي مربوط به زن و 40/0 عامل مرد و بقيه موارد مربوط به هر دو مي باشد.

  1-فاكتور لوله رحم : هر يك از لوله هاي رحم از يك گوشه رحم به سمت خارج كشيده شده و مسير عبور تخمك بارور شده از تخمدان بطرف رحم را تشكيل مي دهد . اين لوله ها نقش حياتي را درباروري زن ايفا مي كند. در يك ناحيه لوله رحمي ، اسپرم مرد و تخمك زن به يكديگر مي رسند و پديده لقاح اتفاق مي افتد. بعد از تشكيل تخم ، تقسيمات سلولي شروع شده و در نهايت در ديواره رحم جايگزين مي شود. حال، بهر دليل لوله رحم دچار انسداد ، التهاب ، عفونت يا چسبندگي شود باعث ناباروري در زن خواهد شد. عامل لوله رحم 25 الي 50/0 علل نازايي زن را در بر مي گيرد. عفونت لگن، آندومتريوز و بيماريهاي مقاربتي از دلايل اصلي آسيب لوله رحم هستند.

  2-اختلالات تخمك گذاري: در حالت عادي، هر ماه يكي از تخمدانها يك تخمك بالغ آزاد مي كند كه در اين هنگام زن دچار ناراحتي و درد مي شود و وجود قاعدگي منظم و درد نشانه آنست كه سيكل قاعدگي همراه تخمك گذاري است، زناني كه نمي توانند تخمك گذاري كنند يا اينكه تخمك گذاري آنها غير طبيعي است داراي الگوي غير طبيعي قاعدگي هستند و گاه زنان دچار نارسايي تخمدان براي توليد تخمك مي باشند . شايعترين علت ناباروري زنان اختلالات مربوط به تخمك گذاري است .

  3-مشكلات دهانه رحم و رحم: .مشكلات رحم ار قبيل ديواره رحم، تغييرات ساختمان حفره رحم، تومور رحم نيز از علل ناباروري محسوب مي شود. موكوس دهانه رحم يك ماده ژل مانند كه توسط غدد كوچك از دهانه رحم ترشح مي شود كه عمل محافظت كننده داشته و مانع عبور باكتري بطرف رحم مي شود . اين موكوس در حوالي قبل از تخمك گذاري، آبكي و شفاف و كشدار مي شود و اسپرم براحتي از اين موكوس عبور مي كند و به رحم مي رسد كه اين بهترين وضعيت براي بارور شدن مي باشد . در بعضي از بيماران ، مشكلات در موكوس ايجاد مي شود : 1-مقدار موكوس كافي نيست.2-موكوس چسبنده است 3-موكوس زن و اسپرم شوهر با هم تطابق ندارند .

  4-آندومتريوز: جزء بيماريهاي شايع است ، يعني ايجاد بافت طبيعي اندومتر ( پوشش داخل رحم) در جاي ديگر خارج از رحم كه اين بافت در محل غير طبيعي جايگزين شده و در هر جايي از حفره لگن به رشد خود ادامه مي دهد . اين بيماري باعث تحريك بافتهاي اطراف شده و باعث چسبندگي مي گردد. آندومتر باعث درد شديد در زمان قاعدگي و يا در حين مقاربت (نزديكي) مي شود و از علل ناباروري محسوب مي شود.

  5-فاكتور مرد: به دليل اختلالات هورموني و يا كاهش كيفيت اسپرم نظير كاهش تعداد اسپرم، كمبود تحرك اسپرم و يا شكل غير طبيعي آن مي باشد. همچنين ، انسداد مجاري انتقال اسپرم و عفونت دستگاه تناسلي باعث ناباروري در مردان مي شود.

  6-ناباروري با علل نامشخص: 10/0 از علل نازائي را به خود اختصاص مي دهد يعني هنوز پزشكان علت آن را كشف نكرده اند. زماني كه لوله رحم باز باشد و مشكلات رحم ، آندومتر و موكوس نداشته باشد و تخمك گذاري طبيعي باشد ، همچنين تعداد ، شكل و كيفيت اسپرم مرد طبيعي باشد ناباروري نامشخص ( بدون علت) بيان مي كنند.


 2. #2
  رزگلی آواتار ها
  تاریخ عضویت
  2010-1-17
  نوشته ها
  68

  پاسخ : روشهای درمان ناباروری(IUI-IVF-میکرو اینجکشن-زیفت)

  ساده ترین و اولین درمان ناباروری روش ای یو ای (iui) میباشد.از آنجائیکه IUI تکنیکی غیر تهاجمی و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد، بیش از صد سال است که در درمان نازایی به علل مختلف به کار برده می شود و نازایی با فاکتور مردانه و نازایی بدون علت هر دو از اندیکاسیونهای شایع IUI می باشند.

  در این روش به مرد یک ظرف استریل داده می شود تا پس از انجام انزال، مایع منی خود را در آن بریزد.بهترین زمان انجام IUI برای زن، حول وحوش شش ساعتهء پیرامون تخمک گذاری است. عده ای معتقدند که در نازایی به علت فاکتور مردانه، IUI باید پس از تخمک گذاری و در سایر موارد قبل از تخمک گذاری انجام شود تا اسپرم در رحم منتظر تخمک بماند.

  در مراجعه اول برای زن یک سونوگرافی کنترل برای بررسی وضعیت تخمدانها انجام می دهند. اگر در همان زمان شواهدی دال بر تخمک گذاری وجود داشته باشد و تهیه نمونه اسپرم نیز ممکن باشد، می توان در همان موقع IUI را انجام داد. به طور کلی پس از بررسی وضعیت تخمدانها و اطمینان از طبیعی بودن آنها تزریق داروی کمک باروری (hCG ) به منظور تحریک تخمک گذاری در روز سوم دوره عادت ماهیانه انجام می شود.

  معمولا IUI حدود 24 تا 48 ساعت بعد از تزریق دارو انجام می شود. زمان اختصاصی 36 ساعت پس از تزریق hCG است. اگر بنابر نظر پزشک و شرایط موجود برای افزایش میزان موفقیت، دوبار IUI در یک مرحله انجام شود، معمولا حداقل با فاصله 12 ساعت و 48- 24 ساعت پس از تزریق پس از تزریق hCG انجام می شود.

  پس از انجام IUI در هر زمانی می توان نزدیکی داشت و در واقع بسیاری از پزشکان نزدیکی را پس از IUI توصیه می کنند.

  در صورت عدم موفقیت درمان نازایی پس از انجام سه دور IUI ، می توان از IVF برای درمان استفاده کرد.
 3. #3
  رزگلی آواتار ها
  تاریخ عضویت
  2010-1-17
  نوشته ها
  68

  پاسخ : روشهای درمان ناباروری(IUI-IVF-میکرو اینجکشن-زیفت)

  (لقاح خارج رحمي)IVF

  يكي از روشهاي درماني جهت زوجين با مشكلات لوله رحم ، اندومتريوز ، ناباروري نامشخص و يا ناباروري مردانه خفيف تكنيك اي.وي.اف مي باشد. از شرايط اي.وي.اف داشتن يك تخمدان سالم در زن مي باشد. يكي از روشهاي باروري كمك شده است كه در آن اسپرم مرد و تخمك زن در يك ظرف آزمايشگاهي مخصوص مجاور هم قرار داده تا عمل لقاح صورت گيرد . در مرحله بعد، جنين تشكيل شده بداخل حفره رحم زن انتقال مي يابد.

  اقدامات لازم قبل از درمان

  1-بررسي آزمايشات قبلي زوجين

  2-آزمايش، مني مرد (اسپرم)

  3-آزمايش خوني و هورموني زن

  4-بررسي وضعيت دستگاه توليد مثل زن


 4. #4
  رزگلی آواتار ها
  تاریخ عضویت
  2010-1-17
  نوشته ها
  68

  پاسخ : روشهای درمان ناباروری(IUI-IVF-میکرو اینجکشن-زیفت)

  روش اي-وي-اف

  مراحل مختلف سيكل درماني اي وي اف شامل:

  1-تحريك تخمك گذاري بوسيله دارو-كنترل پاسخ تخمدان با سونوگرافي و آزمايش هاي هورموني

  2-برداشت تخمك با عمل بيهوشي و به كمك دستگاه سونوگرافي

  3-باروري و رشد جنين در محيط آزمايشگاه

  4-انتقال جنين با كاتتر مخصوص

  5-تزريق آمپول ها و يا مصرف شياف واژني پروژسترون جهت آماده سازي رحم و كمك به لانه گزيني جنين

  مراحل مقدماتي اي-وي-اف

  1-تحريك تخمك گذاري بوسيله دارو

  تحريك تخمك گذاري با استفاده از داروهاي تجويز شده توسط متخصص زنان و زايمان انجام مي گيرد تا بتوان به جاي يك تخمك در ماه موجب رشد چندين تخمك بالغ گردد. با بدست آوردن چندين تخمك بتوان تعداد بيشتري جنين را تشكيل داده و شانس حاملگي را بيشتر كرد. البته نوع و تعداد داروهاي مصرفي بستگي به نوع بيماري، وضعيت سني و هورموني بيمار و صلاحديد پزشك دارد. داروهاي متفاوت از قبيل HMG اچ ام جي، HCG,FSH اچ سي جي (مكمل درمان)و غيره بصورت تنها يا تركيبي تجويز مي شود. جهت كنترل و بررسي رشد فوليكولهاي حاوي تخمك ، متخصص مربوطه سونوگرافي مكرر از تخمدان را بعمل مي آورد و گاهي تهيه نمونه خون جهت بررسي هورمونهاي استروژن وLH صورت مي گيرد. هنگامي كه فوليكولها به حد بلوغ رسيدند آمپول HCG بصورت عضلاني تزريق گردد. 34 تا36 ساعت پس از تزريق HCG ، عمل پونكسيون تخمدان ( تخمك كشي) با هدايت دستگاه سونوگرافي اتجام مي شود.

  2-برداشت تخمك

  34 الي 36 ساعت پس از تزريق HCC ، عمل پونكسيون تخمدان انجام مي شود. اين كار با هدايت سونوگرافي و از راه واژن (مهبل) انجام مي گيرد. بيمار تحت بي حسي موضعي با داروهاي آرام بخش و يا تحت بي هوشي كامل قرار مي گيرد و در تخت مخصوص معاينه قرار مي گيرد. واژن با محلول ضد عفوني شستشو داده شده و سپس پروب مخصوص سونوگرافي به همراه سوزن مخصوص از راه واژن وارد شده و به داخل فوليكول حاوي تخمك هدايت مي شود. بدينوسيله تخمك را آزاد نموده و در داخل لوله آزمايش جمع آوري مي شود. اين روش راحتتر و نسبتا بي خطر است و جراح سعي مي كند تعداد تخمك بيشتري برداشت كند. عمل پونكسيون تخمدان حدود 30 دقيقه طول مي كشد. احتمالا، مختصر درد و سوزش و يا خونريزي خفيف بعد از به هوش آمدن احساس ميشود كه اين حالت حداكثر در طي دو روز بهبودي كامل مي يابد.

  3- عمل لقاح يا باروري در محيط مناسب آزمايشگاه انجام مي گيرد. شوهر بايستي نمونه مني خود را در آزمايشگاه تهيه نموده و در يك ظرف مخصوص استريل جمع آوري كند و به آزمايشگاه مركز تحويل دهد. بعد از بررسي اوليه و شستشوي اسپرمها، تعداد مناسب اسپرم براي عمل لقاح انتخاب مي شود. براي اين كار، اسپرم براي عمل لقاح انتخاب مي شود. براي اين كار، اسپرمها به هر يك از تخمك ها اضافه مي گردند. و سپس هر يك از آنها در درون دستگاه گرم كننده با37 درجه سانتيگراد قرار داده مي شود. عمل لقاح معمولا 20-16 ساعت بعد از اضافه نمودن اسپرم به تخمك صورت مي گيرد.

  در مرحله بعد، جنين دو سلولي حدود 2 الي 8 تقسيم و معمولا پس از 48 ساعت (2روز) جنين به حفره رحم منتقل ميشود. از زماني كه تخمك و اسپرم در مجاورت هم قرار مي گيرند، زن و شوهر در دوره انتظار بسر مي برند.

  4-انتقال جنين

  انتقال جنين به رحم پر هيجان ترين مرحله اي-وي- اف است و ليكن ساده تر از مرحله برداشت تخمك است و احتياج به بيهوشي ندارد. زن در حالت خوابيده به پشت در تخت معايته قرار مي گيرد. دهانه رحم باز شده و با استفاده از كاتتر مخصوص، تعدادمناسب جنين به داخل حفره رحم انتقال داده مي شود. حدود 30 الي 60 ثانيه كاتتر در رحم باقي مانده و سپس آن را برداشته و خارج مي كنند. پس از آن زن روي تخت دراز كشيده و استراحت مي كند. بهتر است سر پايين تر از پاها قرار گيرد.

  در نهايت ، يك الي چهار ساعت بعد از عمل انتقال جنين ميتواند مركز ناباروري را با صلاحديد متخصص ترك نمايد. جهت رشد مناسب ديواره رحم براي نگهداري جنين بايد داروهاي تجويز شده مانند پروژسترون را مصرف نمود . حدود 10 الي 14 روز بعد از انتقال جنين با اندازه گيري HCG خون ميتوان از وضعيت حاملگي اطلاع يافت. يكي از دلايل عدم موفقيت حاملگي ، عدم لانه گزيني و رشد جنين بعد از انتقال در رحم مي باشد.


 5. #5
  رزگلی آواتار ها
  تاریخ عضویت
  2010-1-17
  نوشته ها
  68

  پاسخ : روشهای درمان ناباروری(IUI-IVF-میکرو اینجکشن-زیفت)

  شرايط جهت اي- وي –اف موفق

  1-سطح هورموني خون به حد كافي افزايش يافته باشد

  2-تخمك ها به حد بلوغ رسيده باشند

  3-تخمك ها قابل جمع آوري باشند

  4-اسپرم قابليت باروري تخمك را داشته باشد

  5-تخمك بارور شده، مراحل رشدو تقسيم را طي نمايد

  6-جنين در ديواره رحم لانه گزيني نمايد

  شانس حاملگي:

  شانس حاملگي به عوامل زير بستگي دارد:

  1-كيفيت جنين منتقل شده هر چه بهتر باشد شانس حاملگي افزايش مي يابد

  2-افزايش سن زن بخصوص بالاي 40 سال شانس حاملگي را كاهش مي دهد

  3-علت ناباروري

  4-تعداد و كيفيت تخمك بالغ بدست آمده

  ميزان متوسط حاملگي در هر سيكل اي-وي-اف 20-15% است

  انجماد جنين

  در موارديكه تعداد جنين تشكيل شده بيش از تعداد مورد نياز جهت انتقال به رحم باشد،

  و در صورتيكه جنين از كيفيت خوبي برخوردار باشد جهت استفاده در سيكل بعدي (در صورت شكست در يك سيكل درمان) عمل منجمد كردن صورت مي گيرد. البته اين عمل با درخواست زوجين انجام مي گيرد.

 6. #6
  رزگلی آواتار ها
  تاریخ عضویت
  2010-1-17
  نوشته ها
  68

  پاسخ : روشهای درمان ناباروری(IUI-IVF-میکرو اینجکشن-زیفت)

  خطرات و عوارض اي-وي-اف

  1- خطر سندرم تحريك بيش از حد تخمدان

  در مواقع نادر، سندرم تحريك بيش از حد تخمدان توسط داروهاي تحريك تخمك گذاري تجويز شده بوجود مي آيد. اين عارضه باعث تورم تخمدان ، درد شديد تجمع مايع در حفره شكمي مي شود و باعث احساس نفخ و تهوع مي گردد. اين عارضه قابل درمان و برطرف شدن مي باشد. بيمار بايستي تحت نظر پزشك معالج بوده و در موارد شديد مايع بايد كشيده شود. ليكن با استراحت و كنترل دقيق قابل رفع مي باشد.

  2- حاملگي چند قلويي

  به علت انتقال بيش از يك جنين به رحم ، احتمال حاملگي چند قلويي وجود دارد

  3- صدمات روحي رواني

  احساس اضطراب ، هيجان به علت درمان طولاني مدت، هزينه زياد و آزمايشات متعدد وجود دارد. همچنين نگراني به علت احتمال شكست در درمان باعث احساس ناراحتي ، شرمندگي، اضطراب، افسردگي و سلب اعتماد خواهد شد كه خوشبختانه اين موارد همفكري، همكاري و همدردي زوجين قابل رفع مي باشد.

 7. #7
  رزگلی آواتار ها
  تاریخ عضویت
  2010-1-17
  نوشته ها
  68

  پاسخ : روشهای درمان ناباروری(IUI-IVF-میکرو اینجکشن-زیفت)

  نكات مهم

  1. معمولا طول مدت اي-وي –اف 15 روز است (10 الي 11 روز داروي تحريك تخمك گذاري تجويز مي شود دوره برداشت تخمك و انتقال جنين 2 الي 3 روز مي باشد)

  2. بهتر است سه روز قبل از عمل پونكسيون تخمك ، مرد از انزال خودداري نمايد.

  3. زوجين بهتر است در مراحل درمان سيگار نكشند و يا ميزان آن را كاهش دادند

  4. در طي مراحل درمان از موارد استرس زا پرهيز شود

  5. يك روز بعد از مرحله انتقال جنين، زن مي تواند فعاليت آرام داشته باشد و پس از آن فعاليت معمولي و روزمره خود را آغاز كند و ليكن از فعاليتهاي پر انرژي و خسته كننده ، مسافرت طولاني ، ورزش سنگين و حمام سونا پرهيز شود اما استراحت مطلق ضروري نمي باشد

  6. حدود دو هفته بعد از انتقال جنين مي تواند مقاربت داشته باشد

 8. #8
  رزگلی آواتار ها
  تاریخ عضویت
  2010-1-17
  نوشته ها
  68

  پاسخ : روشهای درمان ناباروری(IUI-IVF-میکرو اینجکشن-زیفت)

  تزريق ميكروسكوپي اسپرم به داخل تخمك (ميكرواينجكشن ICSI )

  ميكرواينجكشن روش بسيار تخصصی و موفق در امر درمان ناباروري شديد بخصوص در مردان مي باشد. مراحل آن شبيه اي وي اف است و در اين روش با استفاده دستگاه مخصوص و پيپت ، يك اسپرم سالم و طبيعي بداخل هر يك از تخمك ها تزريق مي شود . اين روش جهت بيماران با كاهش در كيفيت نطفه بسيار مفيد است . در ضمن اين روش جهت بيماراني كه به علت اختلالات كيفي تخمك و يا وجود پادتني عليه تخمك يا اسپرم در درمان اي- وي –اف ناموفق بوده اند بسيار با ارزش است . در اين روش ، حتي با وجود داشتن يك اسپرم سالم و تخمك بالغ احتمال تشكيل جنين وجود دارد. همچنين، در موادي كه مجراي مني در مرد بسته باشد مي توان با استفاده از روشهاي مخصوص اسپرم را از ناحيه اپيديديم و يا بيضه تهيه نمود.


 9. #9
  رزگلی آواتار ها
  تاریخ عضویت
  2010-1-17
  نوشته ها
  68

  پاسخ : روشهای درمان ناباروری(IUI-IVF-میکرو اینجکشن-زیفت)

  مراحل ميكرواينجكشن

  مراحل اول ميكرواينجكشن شامل : برسي اوليه زوجين ، تحريك تخمك گذاري ، عمل پونكسيون تخمدان ، تهيه نمونه اسپرم مرد همانند سيكل درماني اي-وي –اف مي باشد.

  1. تحريك تخمك گذاري: با استفاده از داروهاي مخصوص اقدام به تحريك تخمك گذاري مي شود.

  2. برداشت تخمك ها : از طريق سونوگرافي واژينال انجام مي شود.

  3. عمل تزريق: توسط دستگاه ميكرواينجكشن اسپرم بداخل تخمك زن تزريق مي شود.

  4. انتقال جنين: مانند مرحله اي-وي-اف مي باشد. تعداد مناسب جنين با استفاده از كاتتر مخصوص بداخل حفره رحم انتقال مي يابد. جهت آماده سازي ديواره رحم آمپول هورموني پروژسترون و يا شياف آن جهت قرار دادن در داخل واژن تجويز ميشود.

 10. #10
  رزگلی آواتار ها
  تاریخ عضویت
  2010-1-17
  نوشته ها
  68

  پاسخ : روشهای درمان ناباروری(IUI-IVF-میکرو اینجکشن-زیفت)

  [b[font=Verdana][u][i]]ليزر هچينگ

  اطراف تخمك را لايه اي از جنس مولكول هاي قندي پروتئيني بنام زونا پلوسيدا پوشانده است. اين لايه باعث محافظت تخمك و جنين مي شود و پس از مرحله لقاح، يكي از عوامل هدايت جنين از لوله رحم به سمت رحم است كه مانع جداشدن سلول هاي جنين از يكديگر مي شود. همچنين پس از وارد شدن يك اسپرم به تخمك ساختار آن چنان تغيير مي كند كه مانع ورود اسپرم هاي بعدي مي شود. پس از رسيدن جنين به حفره رحم و تشكيل بلاستوسيست در روز پنجم پس از لقاح به طور طبيعي اين لايه نازك شده و به كمك آنزيم هايي كه از جنين و ديواره رحم ترشح مي شوند پاره مي شود. به اين فرآيند پاره شدن، هچينگ گفته مي شود تا امكان چسبيدن جنين و نفوذ آن به داخل ديواره رحم فراهم آيد.

  در مواردي كه لقاح آزمايشگاهي صورت مي گيرد، بعضي عوامل مانع نازك شدن زوناپلوسيدا و پارگي آن در اثر آنزيم ها مي شوند. اهم اين عوامل عبارتند از: سن مادر، سطح FSH بالا در خون مادر و ضخيم شدن زوناپلوسيدا به علت شرايطي كه محيط كشت به آن اعمال مي كند. به همين دليل محققان راه هايي را براي پاره كردن زوناپلوسيدا به صورت مصنوعي ابداع كرده اند. يكي از اين روش ها استفاده از اشعه ليزر است. اين اشعه به صورت كاملا" كنترل شده به بخشي از ديواره جنين يا به عبارت ديگر زوناپلوسيدا تابيده مي شود و طولي حدود 35 تا 40 ميكرومتر از زونا را حذف مي كند. به اين فرآيند ليزر هچينگ گفته مي شود. تاكنون هيچ گونه گزارشي مبني بر اثرات نامطلوب استفاده از ليزر بر جنين ها بدست نيامده است و نوزاداني كه از اين روش در دوران جنيني آنها استفاده شده، سالم هستند. هم اكنون نيز از اين روش براي بيماراني كه سن آنها بيش از 37 سال است و يا يك دوره انتقال جنين ناموفق را تجربه كرده اند استفاده مي شود. همچنين ليزر هچينگ براي بيماراني كه دوره انتقال جنين منجمد شده دارند نيز استفاده مي شود.
  [/b]

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •