انجمن بانوان مسلمان ایران صلحاء

نسخه‌ی کامل: دانستنیهای مایکروویو
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.

[size=10pt]مایکروفر یا مایکروویو ؟[/size]


[تصویر:  82264389684337754170.jpg]


مایکروفر همان مایکروویو است و هیچ فرقی با هم ندارند مایکروویو نام لاتین و مایکروفر واژه فارسی که از سوی فرهنگستان زبان برگزیده شده است پس وجود دو اسم متفاوت نباید این فکر را در اذهان مردم بوجود آورد که مایکروفر و ماکروویو دو کالای مجزا با کارایی متفاوت هستند.


مایکروویو با اشعه مواد را گرم می کند و می پزد و مایکروفر با تابش گرمای حاصل از برق.


مایکروفر دستگاهی نیست که مانند دیگر وسایل معمولی منزل به راحتی از کنار آن بگذریم و نسبت به آن بی توجه باشیم باید احتیاط های اولیه وموارد استفاده از آنرا بدانیم همانطور که این دستگاه بر روی گوشت داخل دستگاه تاثیر میگذارد بر بدن نیز همان تاثیر را خواهد داشت.

اگر در آشپزخانه براي پختن يا گرم کردن غذا از مايکروفر استفاده مي‌کنيد خوب است درباره آن اطلاعاتي داشته باشيد.


[size=10pt][size=10pt]چه کسی اجاق مایکروویو را اختراع کرد؟[/size][/size]

از زبان دانشمندان روسی و آلمانی:

آنها طبق شواهد و مدارکی میگویند؛مایکروویو را ابتدا نازی ها در ایام جنگ جهانی دوم برای داشتن اجاقی قابل حمل ونقل با نام Radiomissorاختراع کردند و در زمان حمله به شوروی سابق برای پختن غذا مورد استفاده قرار دادند.بعد از جنگ ،قوای متفقین مدارکی از تحقیقات پزشکی انجام شده در مورد مایکروویو توسط آلمانی ها را کشف کردند.این مدارک به همراه چند دستگاه مایکروویو،به منظور تحقیقات بیشتر به ساختمان وزارت جنگ آمریکا(پنتاگون)منتقل شد.

از زبان دانشمندان آمریکایی:

آیا اجاق مایکروویو مثل بسیاری از اختراعات بزرگ دیگر بشر محصول فرعی تکنولوژیهای دیگر ساخت آنان است!؟

حول و حوش پروژه تحقیق در مورد رادار در سال 1946 آقای دکتر پرسی اسپنسر (Dr.Percy Spencer) از کمپانی Raytheon با یک مسئله بسیار جالب روبرو شد.

او در حال آزمایش لوله خلاء جدیدی بود که متوجه شد حین آزمایش ،آب نبات درون جیبش آب شده است! شاید اگر آب نبات درون جیب ما آب شود بسیار ناراحت شویم ؛ اما این مسئله دکتر اسپنسر را کنجکاو کرد و توجه او به روی آزمایشی دیگر متمرکز شد.در این میان او بطور اتفاقی در مجاورت آنتن رادار سوزشی در پشت دستهایش احساس کرد.

اولین باراو ذرت را نزدیک لوله خلاء (لوله ای مهر و موم شده که در آن مکش کافی وجود دارد) گذاشت و این بار دانه ذرت در مقابل چشمان متعجب و هیجان زده دکتر اسپنسر پف کرد بالا آمد و تبدیل به ذرت بو داده شد.البته آنقدر اینکار شدید بود که ذرت بو داده تبدیل به ذرت ترکیده شد!

اما چهره دکتر اسپنسر با یک نتیجه علمی روشن شد زیرا او متوجه شد آب نبات آب شده ،سوزش پشت دستش و ذرت بوداده همگی با انرژی مایکروویو با شدت کم مواجه شده بودند.دکتر اسپنسر یک جعبه فلزی ساخت که از یک سمت آن مدخلی بود و انرژی مایکروویو وارد جعبه میشد .

انرژی وارد شده به جعبه دیگر نمیتوانست خارج شود و به این دلیل یک میدان الکترو مغناطیسی بسیار شدید ایجاد می کرد.این مسئله منجر به کسب اولین جواز برای آون مایکروویو و حرارت دهی مواد غذایی با آن گردید و نام اسپنسر Spencerبه عنوان مخترع آن ثبت گردید.در واقع حرارت دهی با مایکروویو محصول جانبی پیشرفت رادار در جنگ جهانی دوم است.
(دانشگاه صنعتی شریف)

[size=10pt][size=10pt][size=10pt]آیا غذاهایی که درمایکروفرتهیه میشوند ایجاد سرطان میکنند یا قرار گرفتن در معرض مایکروفر این خطر رابه همراه دارد؟[/size][/size][/size]


[تصویر:  71125820131903527825.jpg]


در آگوست سال2002دانشمندان آمریکایی دریافتند غذاهای پخته شده در مایکروویو باعث تولید ماده شیمیایی آکریلامید میشود که سرطان زاست.این ماده باعث صدمه به عصب میشود و زمانی ظاهر میشود که غذا به درجه حرارت بیش از 100درجه سانتی گراد برسد.آکریلامید در صورت حرارت دادن بیش از حد غذاهای حاوی کربو هیدرات (مثل چیپس)تولید میشود و در سیب زمینی پخته شده در مایکروویو بسیار زیاد یافت شده است.

در دسامبر سال2003دانشمندان آلمانی اعلام کردند سبزیجات پخته شده در مایکروویواجزای مفید خود را از دست میدهند.این مواد که در برابر سرطان از بدن دفاع میکننددر صورت ازبین رفتن به دفاع فرد در برابر سرطان کمک نکرده وخواص سود مند خود رااز دست میدهند.به عنوان مثال کلم بروکلی اگر درمایکروویو پخته شود تا %97مواد آنتی اکسیدان((ضد سرطان))خود را از دست میدهد.درنهایت میتوان گفت:وجود مضرات پخت غذا در مایکروویو قطعی است که در بعضی موارد قابل جبران نیست وبه این دلیل باید به آن توجه دقیقی داشت.


وبر اساس گفته های دکتر "هانریش آلریچ هرتل" استاد تغذیه که در راس مطالعاتی در این زمینه در سال 1992 قرار داشت و نتایج تحقیقات 15ساله خود را منتشر کرد، او در کلینیک علمی مطالعات کشور سوئیس نشان داد: که غذاهایی که در مایکروویو پخته میشوند ،حاوی انرژی و مولکولهایی که از همان آغاز کشف آتش تا کنون به شیوه سنتی پخته شده ا ند حضور ندارند!

با میلیاردها تغییر پولاریته در مولکولها تولید مولکولها ی غیر طبیعی اجتناب ناپذیر است؟

تحقیقات روی خون کسانی که از شیر و سبزیجات گرم شده در مایکروویو استفاده کرده بودند انجام شد و نشان داد که سطح هموگلوبین خون کاهش یافته،سطح کلسترولCholesterolخون اعم از خوبLDL یا بدHDL کاهش یافته و سطح گلبولهای سفید خون افزایش یافته است.

بر اساس تحقیقات دکتر هارتل "افزایش گلبولهای سفید خون را نمیتوان طبیعی شمرد و از نظر متخصصان خون این مسئله بسیار جدی به حساب می آید.

این امر، اغلب علامت آسیبی است که میتواند ناشی از نوعی بیماری باشد؛آسیبهایی چون ورود سموم به بدن یا آسیب سلولی.

در آن سال به محض آنکه دکتر هرتل نتایج تحقیقات خود را منتشر کرد مسئولان ومقامات واکنش نشان دادند.انجمن فروشندگان وسایل الکتریکی صنعتی و خانگی سوئیس سریع وارد عمل شد و دادگاه را تحت فشار قرار داد تا دکتر هرتل و همکارانش را وادار به سکوت کنند.

در مارس 1993دکتر هرتل به جرم دخالت در تجارت محکوم و از ادامه انتشار نتایج تحقیقات خود منع شد.

اما دکتر هرتل قاطعانه بر سر تصمیم خود ایستاد و ساله با انها جنگید تا سرانجام در اگوست 1998 دادگاه حقوق بشر اروپا اعلام کرد دستور وادار به سکوت دکتر هرتل از طرف دادگاه سوئیس در سال 1993و منع وی از انتشار نتایج مطالعاتش درباره خطر مصرف غذاهای مایکروویوی به بدن خلاف حق آزادی انسان در اظهار عقیده است و به دادگاه کشور سوئیس دستور داد تا به ازای حقوق ضایع شده دکتر هرتل به وی مبالغی پرداخت شود!!!
استفاده از مایکروویو عصر جدیدی را در روش طبخ مواد غذایی ایجاد کرده است. در روش های پخت متداول، حرارت از منبع حرارتی خارجی به ماده غذایی انتقال داده می شود، اما در پخت با مایکروویو حرارت در داخل ماده غذایی تولید می شود. جاذبه اصلی این روش پخت نوین، کم شدن قابل توجه زمان پخت می باشد.

میزان جذب مایکروویو اجسام بستگی به ثابت دی الکتریک آن ها دارد. موادی که ثابت دی الکتریک بالایی دارند، مایکروویو را به میزان بیشتری جذب می کنند. ثابت دی الکتریک آب در مقایسه با مواد جامد بسیار بالاست و بنابراین در پخت با مایکروویو به طور عمده آب موجود در ماه غذایی تابش مایکروویو را جذب می کند. به این ترتیب مواد غذایی که حاوی مقدار زیادی آب می باشد، سریع از آن هایی که آب کمتری دارند می پزند.

غذاهایی که توسط ماکروویو پخته می شوند، از برخی جهات با غذاهای پخته شده به روش سنتی تفاوت دارند. برای مثال، زمان پخت مورد نیاز هنگام استفاده ازمایکروویو به قدری کوتاه است که تغییرات کند شیمیای که در سایر روشهای پخت اتفاق می افتند، مجال روی دادن ندارند.

اطلاعاتی که از گذشته در دست داشیتم حاکی از بی ضرر بودن آن بود ولی طی یک بررسی مشاهده کردیم که مطالب ضد ونقیضی وجود دارد. بعضی اطلاعات بیان می دارد که کلأ استفاده از ماکروویو بی خطر است و در مطالب دیگری مشاهده کردیم که اثرات مضر مایکرویو بر بدن عبارتست از افزایش گلبوبهای سفید خون (که معمولا در حین عفونت رخ می دهد) و افزایش کلسترول خون و به علاوه کاهش گلبولهای قرمز و همچنین افزایش ترکیبات رادیو لیتیک در خون (ترکیبات ناشناخته ای در طبیعت) .

به علاوه ذکر شده بود که مثلا داغ کردن غذای کودک و شیر کودک در مایکرویو موجب تغییر در ترکیبات آن خواهد شد و شیر کودک علی رغم ظرف آن بسیار داغ شده و کودک را آزار خواهد داد.(تبیان)

[size=10pt]مواد غذايي[/size]

* پروتئين‌ها: به دليل دما و زمان کمتر در پخت با مايکروفرها، افت کيفي نيزدر پروتئين‌ها کاهش مي‌يابد.

* ليپيدها : تاخير در اکسيداسيون چربي‌ها در حين پخت با مايکروفرمشاهده شده که از لحاظ سلامتي توجه خاصي را به خود جلب کرده است.

* ويتامين‌ها: ويتامين‌هاي محلول درآب مانند ويتامين‌هاي B و C به فرآوري حرارتي حساس‌تر هستند. پايداري ويتامين‌ها متناسب با اندازه و شکل ماده غذايي، زمان پخت، دماي داخلي و... تغيير مي‌کند. پايداري ويتامين‌ها در غذاهاي مايکروفر شده برابر يا بيشتر از موادغذايي پخته شده به طريقه سنتي است.دليل آن را مي‌توان زمان ودماي کمتر در حين پخت با مايکروفر بيان کرد. با استفاده از مايکروفرهاي مجهز به سيستم بخار مي‌توان تا دو برابر ويتامينC را حفظ کرد.

* مواد معدني: عموما در حين پخت سنتي ونيزدرپخت با مايکروفر تخريب نمي‌شوند اما ممکن است در آب پز کردن يا درعصاره گوشت از دست بروند.

در کل مي‌توان گفت که مواد غذايي پخته شده با مايکروفر در قياس با روش سنتي ارزش غذايي بالاتري دارند.!!!!!!!
(راسخون)
[size=10pt][size=10pt][size=10pt]مواد سرطانزا در غذاهای مایکروویوی[/size][/size][/size]


در کتاب« تاثیرات اشعه مایکروویو بر بهداشت» اثر دکتر« لیتالی »آمده است که مایکروویوها پرتوهای الکترومغناطیسی را به بیرون نشت میدهند ،باعث خراب شدن غذا میشوند و ضمن طبخ غذا ،مواد آنرا به سموم و مواد سرطانزا تبدیل میکنند.

موارد زیر خلاصه ای از تحقیقات و آزمایشهای محققان روسیه است که در مرکز توسعه آموزش آتلانتیس در شهر پورتلند ایالت اورگون منتشر شده است.این آزمایشها روی انواع غذاهای گرم شده از مایکرووویو ،از حالت انجماد خارج شده و کاملا پخته شده در مایکروویو انجام شده است:


1- گوشت های آماده شده در مایکروویو ،پس از خوردن باعث تشکیل دی نیترو سودینتا نولامین (ماده معروف سرطان زا )می شود.

2- برخی از از آمینو اسیدهای شیر و دانه های غلات به مواد سرطانزا تبدیل میشوند.

3- بخشهای قندی میوه های یخ زده به مواد سرطانزا تبدیل میشوند.

4- آلکالوئید گیاهی سبزیجات خام،پخته یا منجمدی که حتی به مدت یکی دو ثانیه در مایکروویو قرار میگیرند بویژه در ریشه سبزیجات ، به رادیکالهای آزاد سرطان زا تبدیل میشوند.

5- از ارزش غذایی مواد کم میشود،ویتامین Bکمپلکس ،ویتامین C،ویتامینE،مواد معدنی اساسی و فاکتورهای لیپوتروپیک همه غذاها کم میشود.

6- پروتئینهای هسته ای گوشتها از بین میرود.براساس مطالعات انجام شده در کلینیکهای مطالعاتی کشورهای سوئیس،آلمان و روسیه در سالهای 2003و2004 علاوه برموارد مذکور و نامطلوب بودن مایکروویو ،موارد زیر بدست آمده است:

1- خوردن مستمر غذاهای مایکروویوی باعث آسیب دایمی مغز میشود(از طریق غیر پولاریزه کردن و غیر مغناطیسی کردن بافت مغز)

2- تولید هورمون مردانگی (تستوسترون)و زنانگی(استروژن) پس از مصرف طولانی مدت غذاهای مایکروویوی کاهش یافته یا از بین میرود.

3- بدن انسان نمیتواند مواد ناشناخته حاصل حاصل از غذاهای مایکروویوی را هضم کند.

4- غذاهای مایکروویوی باعث تشکیل تومورهای سرطانی در معده و روده میشوند.

5- استفاده طولانی مدت از غذاهای مایکروویوی باعث افزایش سلولهای سرطانی در خون میشود؛همچنین باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن میشود.

6- خوردن غذاهای مایکروویوی باعث بی ثباتی عاطفی ،از دست دادن حافظه ، تمرکز وکاهش هوش میشود.
(دانشگاه صنعتی شریف)


[size=10pt][size=10pt][size=10pt]●● با مایکروفر چگونه تا کنیم؟[/size][/size][/size]

● هنگام استفاده به نکات زیر دقت کنید:


▪ سطح در اجاق نباید خراب شده باشد.
▪ در باید کاملا بسته شده و براحتی و نرمی بازو بسته شود.
▪ لولای در باید در وضع مناسبی باشد.
▪ اجاق باید تمیز باشد و بخصوص لبه‌های در و سطح داخلی نباید از غذا یا مواد سوخته پوشیده شده باشد.
▪ خوردگی و زنگ‌زدگی روی در یا لولا یا سطح داخلی اجاق آشکار نباشد.

● آیا می‌توان خطر تشعشع را کم کرد؟


▪ برای جلوگیری از خطر تشعشع در استفاده از مایکروفر موارد احتیاط زیر را رعایت کنید.
▪ از دستورات سازنده اجاق در مورد بکارگیری و رعایت موارد احتیاط در استفاده از اجاق پیروی کنید.
▪ هیچ‌گاه دستگاه را دستکاری نکرده و قفل داخلی آن را از کار نیندازید.
▪ هیچ گاه بدون استفاده از سینی مخصوص که در داخل دستگاه است، دستگاه را روشن نکنید مگر با اجازه و دستور تولید کننده دستگاه.
▪ هیچ گاه دستگاه را بدون گذاردن غذا یا آب در آن به کار نیندازید مگر اینکه تولید کننده آن اجازه داده باشد.
▪ هیچ وقت ظروف غذا یا وسیله سنگینی را (هنگامی که در باز است) روی در دستگاه قرار ندهید.
▪ فضای اجاق، در و دزدگیر آن را با آب و ماده شوینده در فواصل منظم تمیزکنید، نباید از اسکاچ و وسایل خراشنده استفاده کنید. دستمال مرطوب و نرم بهترین وسیله برای زدودن غذاهاست.
▪ هنگام استفاده کودکان از مایکروفر، بر کار آنها نظارت کنید.

● نکات ایمنی در استفاده از اجاق مایکروفر

1. در صورت گرم شدن بیش از حد مایعات تا دمای بالاتر از نقطه جوش ممکن است بطور ناگهانی بجوشد و سر برود. حتی بعد از اینکه ظرف از اجاق خارج شده باشد. بنابراین بهتر است در ظرف را بپوشانید و اجازه دهید تا قبل از خارج کردن کمی خنک شود.
۲. لازم است یخ غذاهای یخ زده را قبل از پخت کاملا آب کنید.
۳.برای استریل کردن شیشه شیر بچه یا سایر ظروف از مایکروفر استفاده نکنید.
۴. قبل از مصرف غذای آماده شده در مایکروفر آن را با قاشق هم بزنید یا بگذارید چند دقیقه بماند و سپس آن را بخورید. بخصوص وقتی شیشه شیر بچه را گرم می‌کنید، ممکن است سطح شیشه سرد بنظر برسد اما نقاط داغ در داخل شیر، موجب سوختن دهان کودک شود. پس بهتر است قبل از استفاده، شیشه شیر را محکم تکان دهید تا گرما بطور یکنواخت پخش شود و حتما دمای شیر را روی پوست دست خود امتحان کنید.
۵. تنها از ظروف مناسب مایکروفر استفاده کنید.
۶. از ظروف دربسته (که در آن محکم چفت شده و چسبیده) استفاده نکنید چون ممکن است بترکد.
۷. هیچگاه مایعات قابل اشتعال را در اجاق گرم نکنید چون موجب احتراق یا انفجار می‌شود.
۸. اگر آتش در داخل اجاق ایجاد شد، در آن را بسته نگهدارید، سیم را از برق بکشید و به آتش‌نشانی زنگ بزنید.
۹. هیچگاه داخل سیستم را دستکاری نکنید و سعی نکنید خودتان آن را تعمیر کنید چون ولتاژ بالای آن ممکن است موجب مرگ شما شود.
۱۰.اگر اجاق شما خراب شده و فکر می‌کنید تشعشعات از کنار در آن نشت می‌کند، از آن استفاده نکنید و به مراکز مربوطه اطلاع دهید.

(رشد)

متاسفانه بسیاری از کمپانی‌های تولیدی دنیا بیش از هر چیز به فکر فروش محصولات خود هستند و وجود مواد سرطانزا در این محصولات چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد، این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است: میزان وقوع سرطان سالانه بیش از 50 درصد به ازای هر 15 میلیون نفر تا سال 2020 افزایش می‌یابد.

همه ما مایل نیستیم که جزیی از این آمار باشیم، پس سعی کنید راههای سالمتری را برای زندگی خود برگزینید، بدون اینکه وسواس بیش از اندازه به خرج دهید یا ترس و اضطراب داشته باشید.

یکی از مزیتهای ماکروویو در دسترس بودن و سهولت در استفاده از آن در این دوره از زمان که همگی با کمبود وقت مواجه‌اند می‌باشد، اولین بار مایکروویو توسط ریتون اختراع شد و در سال 1954 به بازار امریکا وارد شد در آن زمان ریدرنج نامیده می‌شد. مایکرو ویو با امواج غیر یونی الکترومغناطیسی سبب به جنبش در آمدن مولکولهای غذا شده و در نهایت با تولید گرما سبب گرم شدن غذا می‌گردد.

ماکروویو گرچه از نظر سازمان غذا ودارو امریکا (FDA) در سال 1971 مورد تایید قرار گرفت اما کماکان تحقیقات در خصوص سلامتی این دستگاه ادامه دارد که چند مورد از آنها در ذیل جهت اطلاع بیشتر شما آورده شده است:

- درسال 1975 در تحقیقی، که بر روی هویج و کلم بروکلی انجام شد، اعلام گردید آنها در مایکروویو به علت تخریب دیواره سلولی مواد مغذی خود را از دست می‌دهند این در حالیست که در دیگر روشهای پخت این اتفاق نمی‌افتد.

-در سال 1989 در یک مطالعه توسط دانشمند سوییسی به نام دکتر هانس نشان داد که بعد از خوردن غذاهای طبخ شده با مایکروویو، تغییراتی در شیمی خون ظاهر می‌گردد، از جمله پایین افتادن هموگلوبین خون و کاهش کلسترول خوب و افزایش کلسترول بد، همچنین تعداد گلبولهای سفید نیز در یک زمان مشخص و کوتاه پایین می‌افتد.

- در سال 1992 یک تیم از پژوهشگران دانشگاه استنفورد گزارشی در خصوص گرم کردن شیر مادر ارائه دادند که حتی اگر شیر با درجه پایین هم گرم شود سبب از بین رفتن آنزیم لیزوزم می‌گردد که ماده‌ای مفید در از بین بردن باکتریهاست.

- در سال 1998 محققان ژاپنی، خبر از نابودی ویتامین B12 توسط مایکرو ویو دادند. در واقع اگر ماده غذایی بیش از 6 دقیقه در مایکروویو قرار گیرد بیش از نیمی از این ویتامین را از دست می‌دهد. که بیش از مقدار معمول در روش پختهای معمولی است.

-در سال 2003 پژوهشگران اسپانیایی، اعلام کردند مواد مغذی موجود در سبزیجات بیش از روشهای دیگر از بین می‌روند. برای مثال کلم بروکلی مواد آنتی کسیدان خود را در مایکروویو 80% و در بخار پز 10% از دست می‌دهد.
(سیمرغ)


[size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt]
ظروف ايمن براي استفاده در مايکروفر
[/size][/size][/size][/size][/size][/size]


* بيشتر ظروف پلاستيکي براي استفاده در مايکروفر مناسب نيستند.

* تمام انواع پلاستيک براي مايکروفر مناسب نيستند. بعضي مناسب براي غذاهاي آبکي وبعضي براي غذاهاي چرب ويا با شکر زياد مناسب‌اند.

* در بعضي از انواع پلاستيک‌ها براي دستيابي به انعطاف پذيري بيشتر از موادي تحت عنوان پلاستي سايزر استفاده مي‌شود که ورود اين مواد به مواد غذايي در حين فرآيند حرارتي مي‌تواند سرطان زا باشد.

* دماي شيشه بر اثر جذب انرژي مايکروفر افزايش يافته و اين درجه جذب به نوع شيشه وابسته است.

* ظروف سراميکي اگر داراي تزيينات فلزي نباشد براي مايکروفر مناسب‌ است.

* ظروف فلزي در بيشتر موارد براي مايکروفر مناسب نيست زيرا مي‌تواند جرقه ايجاد کند. اگر جرقه بزرگ باشد، خطرناک است.
(راسخون)

[size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt]
پنهان کردن شواهد و حقایق علمی:
[/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size]


سیاستهای سود جویانه دولتها به ویژه دولت آمریکا و طبیعت ساده اندیش بشر که همواره به متخصصان خود اعتماد میکند مانع آشکار شدن حقایق شده و میشود.

بیش از 90%از مردم آمریکا و کانادا در منازل خود طبق آمار سال 2004 از مایکروویو برای تهیه و گرم کردن غذا استفاده میکنند.عموم مردم حتی در آنجا بر این باورند که صرف نظر از انکه مایکروویو غذا را چگونه گرم میکند یا میپزد ,هیچ گونه تاثیر منفی بر خود غذا یا سلا مت مصرف کننده آن ندارد.!!!چرا اتحاد جماهیر شوروی در سال 1976 استفاده از این وسیله را ممنوع کرد؟پاسخ به این سوالات ممکن است باعث شوکی شود که مایکروویو را که مدتهاست از وسایل ضروری آشپزخانه هاست به زباله دان بسپاریم.اما از سوی دیگر ، اگر این وسیله هر گونه ضرری به همراه داشت ،چرادولت آمریکا یا بعضی کشورهای اروپایی هرگز به تولید کنندگان آن اجازه ورود به بازار نمیدادند،میدادند؟در آمریکا هیچ کدام از دانشگاها یا نهادهای دولتی آزمایشهایی در زمینه تاثیر مایکروویو بر بدن مصرف کنندگان غذاهای مایکروویوی انجام نداده اند.آیا به نظر عجیب نمی آید؟هیج مطالعه ای که دولت آمریکا تائید کرده باشد و نشانگر مضر بودن این وسیله باشد تا کنون منتشر نشده است!!!اما این را نیز خوب میدانیم که اعتبار مطالعات و تحقیقات میتواند محدود باشد و گاهی این مطالعات به طور عمد با دقت انجام نمیشود!بی اعتباری بسیاری از این مطالعات تحقیقاتی بعدها ثابت میشود،و ما بعنوان مصرف کننده باید برای قضاوت تا درجاتی از عقل سلیم خود استفاده کنیم.

بیشتر تحقیقات و مطالعات مربوط به مایکروویو فقط در مواردی است که اگر درهای اجاقهای مایکروویو به خوبی بسته نشوند و یا پرتوها از این درها به بیرون نشت پیدا کنند ،چه اتفاقی میافتد؟ایا نباید درباره تاثیر اشعه مایکروویو بر غذا تحقیقات جدی تری صورت گیرد؟

آیا چیزی غیر از عملکرد دنیای صنعتی در پنهان کردن حقیقت دخالت دارد؟


ولی با همه اینها

همیشه باید نکات ایمنی را رعایت کرد.اصلا نباید مردم را در این رابطه ترساند؟این طور نیست که شب بخوابیم و فردا به بیماری سرطان دچار شویم بلکه این قضیه در دراز مدت اتفاق میافتد.میتوان گفت مایکروفر با سرطان رابطه مستقیم دارد ولی تا حالا کسی گفته است که مایکروفر ایجاد سرطان میکند؟شاید الان بگویند مایکروفر سرطان زا نیست اما در تحقیقات آینده به این موضوع برسند .

هر چند تا کنون متون علمی بسیاری در ارتباط با تاثیر مستقیم اشعه مایکروویو بر موجودات زنده منتشر شده است اما جای بسی شگفتی است که هیچ گونه تلاشی برای جایگزین کردن این دستگاه با فناوری سازگارتر با طبیعت صورت نگرفته است.!
(دانشگاه صنعتی شریف)[size=10pt]
مکانیسم حرارت دهی با مایکروویو:
[/size]


امواج مایکروویو بخشی از طیف الکترو مغناطیسی که دارای فرکانس حدود 300-300000MHz و طول موج 0.001-1 متر در هوا میباشند و در این طیف بین دی الکتریک و مادون قرمز واقع شده اند.

امواج ماکروویو نوعی از امواج رادیویی هستند که طول موج بسیار کوتاه و بسامد بسیار زیاد دارند. در واقع موج کوتاه الکترو مغناطیسی با فرکانس خیلی زیاد نامیده میشوند.

در روشهای متداول پخت ،حرارت از منبع خارجی به ماده غذایی منتقل میشود لیکن در روش مایکروویو داخل ماده غذایی حرارت تولید میشود.تحت تاثیر میدان ماکروویو مکانیسم اثر گرمایی تولید شده ازآن ، اثر متقابل ماکروویو و ماده غذایی شامل دو نکته است:یکی فقدان خاصیت دی الکتریک مولکول قطبی و دیگری فقدان هدایت یون است.

دو مکانیسم اصلی تولید گرما در ماکروویو عبارتند از:

1-پلاریزاسیون یونی 2-چرخش دو قطبیپلاریزاسیون یونی و چرخش دو قطبی :

زمانیکه یونهای موجود در یک محلول شیمیایی به طرف یک میدان الکتریکی حرکت میکنند پلاریزاسیون یونی روی میدهد.مواد غذایی حیوانی و گیاهی شامل انواعی از مولکولهای قطبی شامل مولکول آب ،پروتئین و انواع نمکها میباشد.

مرکز اثر یونهای مثبت و منفی در مولکول بر هم منطبق نمی شود.در شرایط عادی مولکول در حالت بی نظمی وابسته به عملکرد گرمائیش میباشد.بنابراین غذا خاصیت قطبی نشان نمیدهد.تحت تاثیر میدان خارجی ،انتها ی مثبت مولکول قطبی به سمت میدان الکتریکی منفی و انتهای منفی آن به سمت میدان الکتریکی مثبت متمایل میشودوتا اندازه ای در مسیر میدان الکتریکی قرار میگیرند.این پدیده را گشتاور قطبیتی مینامند.در واقع وقتیکه میدان الکتریکی خارجی دارای قطبیت مثبت باشد،مولکول قطبی در مسیر مخالف آن قرار میگیرد و بلعکس.اگر میدان الکتریکی خارجی مکررأ تغییر کند ترتیب قرار گیری مولکول قطبی تحت تاثیر آن عوض میشود و در طول آن مولکول قطبی تولید گرمایی میکند که تا اندازه ای مشابه اصطکاک میان خودشان است. برای مثال :

یونهای مثبت و منفی و نمکهای محلول در غذا نظیر کلرید سدیمNaClبطرف بار مخالف یون حرکت کرده (سدیم بطرف قطب منفی و کلر به طرف قطب مثبت)،تکرار تصادم این یونهای مهاجر منجربه تولید حرارت میشود.هرچه تعداد دفعات برخورد در واحد زمان بیشتر باشد انرژی جنبشی زیاد تر شده و حرارت بیشتری تولید میگرد.مکانیسم گرم شدن در اثر چرخش دو قطبی بستگی به وجود مولکولهای قطبی دارد.همزمان با جذب امواج توسط ماده غذایی مولکولهای دو قطبی بویژه مولکول آب با میدان همجهت میشوند.

وقتی میدان متناوب بکار برده میشود با معکوس شدن قطبیت میدان مولکولهای قطبی مولکولهای قطبی مجددا خودشان را در مسیر میدان تغییر یافته قرار میدهند.قرارگرفتن مولکولها به اندازه 10× 2450 بار در ثانیه (در امواج با فرکانس 2450 مگاهرتز)در راستای میدان باعث ایجاد اصطکاک و در نتیجه تولید حرارت میشود.

این نوع طرز قرار گیری مولکول که تحت تاثیر ،قرار گرفتن و بلوکه شدن در میان مولکولها است به گرمای ماکروویو میکروسکوپی تبدیل میشود .

گرمای ماکروویو نه فقط وابسته به طبیعت داده است بلکه شدیدا وابسته به نیروی الکتریکی و فرکانس است.[تصویر:  66488471357509407153.jpg]


}{}{[size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt]از مایکروویو فاصله بگیرید[/size][/size][/size][/size]

کارشناس بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت به مردم هشدار داد: استفاده ی مداوم از مایکروویو توصیه نمی ‌شود، هنگام روشن بودن این وسیله نیز رعایت فاصله ی یک متری ضروری است زیرا احتمال نشت اشعه از بین لولاها و لاستیک دور آن وجود دارد.


علی گورانی، کارشناس بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این مطلب به فارس گفت: درون مایکروویو یک نوسان‌ ساز و یک مولد موج قرار دارد. این نوسان‌ ساز امواج را با طول موج‌ های کوتاه تولید می‌ کند و در واقع این وسیله حدود 300 مگاهرتز، یعنی 300 میلیون بار در ثانیه نوسان ایجاد می ‌کند که این امر باعث گرم شدن غذا می ‌شود.


وی ادامه داد: وقتی که مولکول‌ های مواد غذایی به خصوص موادی که امکان حرکت شان زیاد است، مثل مولکول ‌های آب، با سرعت 300 میلیون بار در ثانیه به لرزش در می ‌آیند و به هم ساییده می ‌شوند و به دلیل این‌ که میزان دفعات ساییدگی در ثانیه خیلی بالا است، ظرف مدت کوتاهی ایجاد حرارت کرده و غذا سریع گرم می ‌شود.


گورانی با تأکید بر این ‌که افراد در مواقع روشن بودن مایکروویو از این وسیله فاصله داشته باشند، افزود: بهتر است افراد کمتر از این وسیله استفاده کنند و در هنگام روشن بودن، رعایت فاصله یک متری توصیه می ‌شود زیرا بعد از گذشت مدت زمانی از استفاده ی مایکروویو و بر اثر باز و بسته شدن‌ های مکرر، شکاف‌ هایی بین لولاها و لاستیک دور آن به وجود می ‌آید که ممکن است نشت اشعه اتفاق بیفتد که این امر برای سلامتی مُضر خواهد بود.


وی تصریح کرد: وسایل فلزی را درون مایکروویو نگذارند زیرا احتمال اصطکاک خیلی شدید و مختل شدن دستگاه و آسیب به ظرف و مواد غذایی را در پی خواهد داشت و توصیه می‌ شود حتی‌ المقدور درهای ظروفی را که درون مایکروویو قرار می ‌دهند بردارند زیرا درهای بسته باعث تجمع بخار درون ظرف شده و در برخی موارد باعث ترکیدگی می‌ شود.
(محشردات کام)