PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ویار و درمان ان

کتایون
۲۳-۱۲-۱۳۸۸, ۱۶:۵۸
ویار داشتن، یکی از مشکلات شایع دوران بارداری است که بیشتر مادران تجربه *اش می* کنند. البته ویار انواع مختلفی دارد ولی معمولا از الگوی خاصی پیروی می**کند و راه*حل**های مشخصی هم دارد. در گفتگو با دکتر سیدعلی کشاورز، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، کوشیده *ایم نحوه برخورد با این عارضه طبیعی دوران بارداری را جویا شویم.

منظور از ویار در این جا، دو نوع حالت مختلف در دوران بارداری است. مفهوم اولی که دکتر کشاورز، برای مان شرح می**دهد، همان تمایلات مادر به خوردن مواد غذایی و غیرغذایی در دوران بارداری است که همه تا حدی با این حالت از ویار آشنا هستند: "مثلا مادر گاهی میل زیادی به خوردن ترشی، قره* قوروت و لواشک دارد و گاهی تمایل به خوراکی**های شیرین. البته خوردن این مواد غذایی در حدی که تعادل تغذیه* ای زن باردار را به هم نزند، اشکالی ندارد. اما بعضی اوقات مادران باردار همین مواد غذایی بی **ضرر را آن* قدر زیاد مصرف می**کنند که تعادل غذایی *شان به هم می**خورد و این رفتار مضری است که اصلا توصیه نمی* شود."

البته دکتر کشاورز به خانواده زنان باردار توصیه می* کند که مواد غذایی طبیعی و سالم را که زن باردار هوس خوردن *شان را دارد، تهیه کنند و در اختیارش قرار دهند چون: "تأمین ماده غذایی که زن باردار به آن تمایل دارد توسط خانواده، به *خصوص همسر، از نظر روحی و روانی اهمیت زیادی دارد و نشانه حمایت عاطفی اطرافیان است ولی به این شرط که حتما حواس *شان باشد که مادر باردار بیش از اندازه از این مواد مصرف نکند و برنامه غذایی اش مختل نشود."
[Only Registered And Activated Users Can See Links]

کتایون
۲۳-۱۲-۱۳۸۸, ۱۶:۵۹
گاهی هم زنان باردار به خوردن موادی تمایل پیدا می* کنند که خوراکی نیستند. دکتر کشاورز درباره این نوع ویار می**گوید:
"گاهی تمایل مادر به خوردن گچ، خاک، مُهر و نشاسته خیاطی است که این ویارها اغلب نشانه کمبود غذایی در بدن مادر است. کمبود موادی مثل آهن، کلسیم و روی می* تواند دلیل این مشکل باشد. درنتیجه متعادل کردن رژیم غذایی با غذاهایی که منبع این مواد هستند یا تجویز مکمل *های غذایی مثل مکمل آهن و کلسیم، می**تواند این مشکل را کم کند. در این *گونه موارد نباید اجازه داد که زن باردار به خوردن موادی از قبیل مُهر و زغال اقدام کند چون نه تنها این مواد عوارض دارند بلکه باعث تشدید کمبود غذایی مادر هم می* شوند."

کتایون
۲۳-۱۲-۱۳۸۸, ۱۷:۰۳
تعریف دیگر ویار، تهوع صبحگاهی است که خیلی *ها با آن آشنایی دارند و در بیشتر فیلم *ها و سریال**ها اولین نشانه عامیانه بارداری به حساب می*آید. البته تعدادی از خانم**های باردار این تهوع را تجربه نمی**کنند ولی کم نیستند کسانی که چند هفته از دوران بارداری* شان را با حالت تهوع می* گذرانند.
دکتر کشاورز درباره این نوع ویار می**گوید: "70 درصد مادران باردار، به خصوص در اولین بارداری *شان این تهوع را تجربه می**کنند. تهوع صبحگاهی اغلب در هفته چهارم بارداری شروع می**شود و در هفته چهاردهم پایان می**یابد. علت این تهوع تغییرات هورمونی است که در بدن مادر ایجاد می**شود و نهایتا اختلالی است که در متابولیسم چربی* به وجود می* آید. لذا پزشک و متخصص تغذیه باید با ایجاد تغییراتی در برنامه غذایی این حالت را فرو نشانند."

اما دکتر کشاورز توصیه*هایی برای کاهش تهوع صبحگاهی دارد:
* از جمله این که خانم**های باردار، صبح به محض بیدار شدن و ترک رختخواب، کمی نان خشک یا بیسکویت بخورند.

* توصیه دیگر این که نیم ساعت قبل و نیم *ساعت بعد از صبحانه و حتی در حین خوردن صبحانه، مایعات ننوشند چون نوشیدن مایعات تهوع را تشدید می**کند.

* ضمن این که بهتر است تعداد وعده*های غذایی را زیاد و مقدار غذای مصرفی در هر وعده را کم کنند یعنی به جای 3 وعده، 5 تا 6 وعده کوچک غذا بخورند تا معده* شان هیچ *وقت خالی نماند چون خالی ماندن معده دستگاه گوارش را تحریک می**کند.

* در ضمن زنان باردار باید از مصرف سیر، پیاز و کلم که ترکیبات گوگردی بودار و محرک دارند خودداری کنند.

* غذاهای سرخ کرده و چرب و سُس*دار هم به علت تشدید اسید معده، می* توانند باعث تشدید حالت تهوع شوند.

* دکتر کشاورز می* گوید: "ما به خانم**های بارداری که ویار دارند توصیه می* کنیم که موقع آشپزی پنجره*ها را باز کنند که بوی حاصل از طبخ غذا بیرون برود تا معده* شان را تحریک نکند. ضمن این که از عطرهای تند و مُحرک استفاده نکنند."

* برای بعضی از خانم *های باردارخوردن شیرینی *ها و مواد نشاسته* ای باعث کاهش حالت تهوع می**شود، دکتر کشاورز در این* باره می* گوید: "گرچه ما مصرف مواد نشاسته* ای و شیرینی* جات را برای همه گروه**های سنی محدود می**کنیم ولی در مورد خانم**های باردار چون مصرف *شان کاهنده تهوع است، مصرف این مواد را آزادتر می* گذاریم."

البته دوستان حتما ویار صبح پیش نمیاد و ممکنه زمان های مختلف داشته باشه
مثل خود من که ویار شب دارم به محض اذان مغرب حالت تهوع شروع میشه و همون غذایی که ظهر خورده ام حالم رو خراب میکنه و از کنار یخچال و آشپزخونه نمیتونم رد بشم ;D
و با حالت تهوع شدید میخوابم تا فردا که دوباره خوب شدم خدا رو شکر :D :D :D

کتایون
۲۳-۱۲-۱۳۸۸, ۱۷:۰۳
گوشت با چاشنی
بعضی از خانم**های باردار در خوردن یک سری مواد غذایی مثل گوشت، شیر و مرغ مشکل دارند و با خوردن این مواد غذایی دچار تهوع می* شوند. دکتر کشاورز در این*باره می* گوید: "اگر شیر چرب باشد طبیعی است که زن باردار دچار تهوع شود پس بهتر است شیر کم* چرب مصرف شود. علاوه بر آن، خوردن شیر در قالب شیرموز و شیرکاکائو می* تواند بوی آن را از بین ببرد. در مورد گوشت *هایی هم که ممکن است خانم**های باردار را اذیت کنند باید برای طبخ* شان ترفندهایی را به کار برد که بویش گرفته شود مثل اضافه کردن چاشنی**های بی** ضرر از قبیل آب*لیمو و آب نارنج. ضمن این که می* شود به جای گوشت، مرغ و ماهی را جایگزین کرد ولی اگر حساسیت فرد در دوران بارداری به این خوراکی**ها شدید باشد و نتواند هیچ کدام از آن*ها را مصرف کند به ناچار، باید از مکمل**های آهن، کلسیم و روی استفاده کرد

صلحاء
۲۴-۱۲-۱۳۸۸, ۲۰:۰۰
من تا وقتی خودم باردار تشده بودم میگفتم این زنها چقدر فیلمن تا حامله میشن همش تلقین میکنن و یه لواشک میگیرن دستشون من که حامله بشم تا زایمانم نمیذارم کسی بفهمه خجالی میکشم
ولی چشمتون روز بد نبینه
از هفته 3 ویارم شروع شد اول فکر کردم مسموم شدم چقدر دارو خوردم بعد هی بد و بدتر شدم و رفتم دکتر ازمایش داد دیدم بله باردارم
خلاصه به همه چیز ویار داشتم با سرم و کپسول وب6 زنده بودم هرکی اسم غذا جلوم میا ورد خی اختیار حالم بد میشد تا جائی که سر کلاسها اساتید مثالهای خوراکی نمیزدند
از بوی همسرم بدم میومد و از بوی یخچال و اشپزخونه و بوی گاز و حتی بوی مانتوی نوئی که عاشقش بودم هم حالمو بهم میزد
دکترم گفت همش ماله ضعیفیه
ولی بازم خدا رو شکر

کتایون
۲۴-۱۲-۱۳۸۸, ۲۰:۰۷
منم خیلی حالم بد میشه اما فقط بد میشه تا حالا بالا نیاوردم (گلاب به روتون ;D) شب ها ویارم میزنه بالا از بوی یخچال و غذا شب ها متنفرم اما از شوهرم اصلا بدم نمیومد
این چیزی که صلحا گفت رو شنیده بودم ، هواسم و جمع کردم و دیدم نه انگار از بوش بدم نمیاد ;D ویارم هنوز ادامه داره که انشالله 3 هفته دیگه باید تموم بشه :P

صلحاء
۲۴-۱۲-۱۳۸۸, ۲۰:۱۴
نه عزیزم من تا 7 ماهگی ویار داشتم
باورت نمیشه 7 ماه گازمون روشن نمیشد و شوهرم نصفه شب میومد و صبح زود میرفت

کتایون
۲۴-۱۲-۱۳۸۸, ۲۰:۲۳
7 ماااااااااااااااااااه ؟؟ :o :o :o :o :o
من دلم و خوش کرده بودم که تمومه دیگه :o :o :o :o :o
7 ماه اینجوری بودی؟؟ حالا با این احوالات بازم خیاله بارداری داری؟؟ ;D

صلحاء
۲۴-۱۲-۱۳۸۸, ۲۰:۲۵
الان که نه ولی اگه یه روزی خواستم بارداربشم سعی میکنم قبلش خودمو تقویت کنم بعد

کتایون
۲۴-۱۲-۱۳۸۸, ۲۰:۳۲
دلايل ويار چيست؟
دلايل اين بيمارى ضعيف كننده روشن نيستند و هيچ پاسخ مشخصى براى آن پيدا نشده است. افراد مبتلا به اين بيمارى زياد هستند. تصور مى شود كه هورمونهاى دوران باردارى در اين قضيه دخيل هستند زيرا زنانى كه در دوران باردارى استفراغ مى كنند زمانى كه صاحب بچه مى شوند ديگر دچار اين حالت نمى شوند.
همچنين ارتباطى بين زنانى كه به طور معمول دچار ماشين گرفتگى مى شوند و زنانى كه مبتلا به ويار هستند وجود ندارد. درواقع اين بيمارى مى تواند زنانى را كه هيچ دچار ماشين گرفتگى نمى شوند نيز مبتلا كند. دلايلى وجود دارد كه نشان مى دهد خطر ابتلاى به اين بيمارى در زنان جوانتر، زنان بسيار چاق و زنانى كه بيش از يك فرزند دارند و همچنين زنانى كه قبلاً مبتلا به اين بيمارى شده بودند بيشتر است.
بسيارى از زنان باردار دچار تهوع و استفراغ صبحگاهى مى شوند اما اگر اين استفراغ ها شديدتر شد احتمال ابتلا به ويار زياد مى شود.
سريعاً به پزشك مراجعه كنيد اگر:
* در طول شبانه روز تنها چند لقمه مى توانيد بخوريد و يا كمى آب مى توانيد بنوشيد.
* در طى يك هفته بيش از يك كيلو وزن كم مى كنيد.
* خون استفراغ مى كنيد.
* حالتان خوب نيست و يا اينكه ممكن است از حال برويد و غش كنيد.
چه كار مى توان كرد؟
هر شخص درمان را به تعويق بيندازد بيمارى وخيم تر مى شود. متأسفانه اغلب، بيمارى تشخيص داده نمى شود زيرا زنان باردار تصور مى كنند كه استفراغ و تهوع در دوران باردارى، طبيعى است.
اگر تهوع ها زندگى تان را مختل كرد زمانى است كه بايد به معالجه آن بپردازيد. اگر زنى ديگر نتواند به سر كار رود و يا امكان آشپزى برايش وجود ندارد و برايش خسته كننده است و يا نمى تواند به خانواده اش برسد اين علائم طبيعى نيستند.
شما همچنين مى توانيد آزمايشاتى را براى تشخيص دلايل ديگر تهوع ها مثل Helicobacter pylori انجام دهيد. اين باكترى يك باكترى رايج است كه باعث ايجاد زخم معده در اشخاص مى شود. اينگونه زخم ها براحتى به كمك دارويى كه براى زنان باردار بى خطر است قابل درمان است.
اگر معالجات فوق تأثيرى نداشت، حتماً بايد بسترى شويد زيرا بيمارى مى تواند به حد كافى پيشرفت كرده باشد كه باعث از دست رفتن آب بدن مى شود. در اين مواقع چون شما به طور طبيعى نمى توانيد غذا بخوريد براى شما سرم تجويز مى كنند و با تزريق مستقيم در روده از راه يك لوله شامل ويتامين ها (K, C, B5، تيامين و چيزهاى ديگر). در برخى موارد، اين ميزان كافى است تا به تهوع پايان دهد. زنان مبتلا به ويار نياز فراوان به استراحت دارند و بايد تغييراتى در تغذيه و روش زندگى شان دهند.
چند توصيه
* ۱۵ دقيقه پيش از برخاستن از رختخواب، بيسكويت نمك دار بخوريد.
* سعى كنيد غذاهايى را كه از تهوع مى كاهد بخوريد مانند ليموناد، سودا، زنجبيل و هندوانه
* از غذاهاى ادويه دار و غذاهايى كه سرشار از مواد چربى هستند اجتناب كنيد.
* هر دو ساعت غذاهايى با حجم كم بخوريد، وقتى گرسنه هستيد غذا بخوريد و وعده هاى غذايى را از دست ندهيد.
* به اندازه كافى هر روز مايعات مصرف كنيد و هيچوقت، هنگام غذا آب ننوشيد.
* هنگام برخاستن از رختخواب به آرامى بلند شويد و هيچوقت بعد از غذا دراز نكشيد.
* از گرما و بوهاى شديد دورى كنيد.

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

zakereh
۲۵-۱۲-۱۳۸۸, ۲۳:۲۹
وای چه ترسناکه. من می ترسم از بارداری و ویار و ... این جور چیزهاش.

کتایون
۲۶-۱۲-۱۳۸۸, ۰۹:۴۶
به قول صلحا اگه خودت و تقویت کنی این چیزا پیش نمیاد ;)
من خیلی ضعیفم :-\
مامانا باید شجاع باشن ;D

صلحاء
۲۶-۱۲-۱۳۸۸, ۱۰:۵۵

ترس نداره
خودتو تقویت کن
همه که یه جور نیستن
دوست من الان 8 ماهشه مامانش اینا هم نمیدونن که بارداره
یکی از اقوام ما 1 ساعته زایمان طبیعی کرد و خیلی راحت بود

کتایون
۲۶-۱۲-۱۳۸۸, ۱۱:۱۳
منو که میبینی اینقدر شاکیم چون بارداریم ناخواسته بوده و 45 کیلو ام
از زمان بارداری وزن اضافه نکردم هیچ کمتر هم کردم ;D

مرجان مامان وحید
۲۷-۱۲-۱۳۸۸, ۲۱:۱۳

حتی اگر سختترین حاملگی و زایمان هم که داشته باشی وقتی به سلامتی بچه ات دنیا آمد همش یادت میره و میشه برات یک خاطره. البته اینم باید بگم خیلی از این مشکلات با ورزش و تغذیه مناسب قابل درمان و پیشگیری است.

zakereh
۲۷-۱۲-۱۳۸۸, ۲۱:۵۱
آره مامانم هم همینو می گه. ولی من هنوز استرس دارم. راستش بیشتر از خود بچه دار شدن می ترسم تا این چیزهاش :-[

مرجان مامان وحید
۲۷-۱۲-۱۳۸۸, ۲۲:۰۰
آره مامانم هم همینو می گه. ولی من هنوز استرس دارم. راستش بیشتر از خود بچه دار شدن می ترسم تا این چیزهاش :-[

اگر عجله ای نداری صبر کن و در عین حال مطالعه کن بعد با آمادگی ذهنی و روحی بچه دار شو. هرچی از نظر روحی و جسمی آماده تر باشی کمتر بهت سخت میگذرد.

کتایون
۲۷-۱۲-۱۳۸۸, ۲۲:۱۷
مرجان خانومی به ذره از ویارت و مدلش و درمانش برامون میگی؟؟
از کی شروع شد کی تموم شد ؟؟ چی دوست داشتی چی دوست نداشنتی؟؟

صلحاء
۲۷-۱۲-۱۳۸۸, ۲۳:۱۴

حتی اگر سختترین حاملگی و زایمان هم که داشته باشی وقتی به سلامتی بچه ات دنیا آمد همش یادت میره و میشه برات یک خاطره. البته اینم باید بگم خیلی از این مشکلات با ورزش و تغذیه مناسب قابل درمان و پیشگیری است.

با مامان مرجان خانمی کاملا موافقم ++++++++++++++++++++++

مرجان مامان وحید
۲۸-۱۲-۱۳۸۸, ۰۲:۳۱
مرجان خانومی به ذره از ویارت و مدلش و درمانش برامون میگی؟؟
از کی شروع شد کی تموم شد ؟؟ چی دوست داشتی چی دوست نداشنتی؟؟

حتما. مال من از 7 هفتگی شروع شد و 14 هفتگی همزمان با وقتی که یوگا دوران حاملگی را شروع کردم خداراشکر کلا قطع شد. البته خیلی شدید نبود ولی سعی می کردم هیچوقت گشنه نشم چون وقتی قند خون پایین بیاد بدتر میشه. همیشه آبنبات لیمویی یا پرتقالی پیشم داشتم تا حالم بد میشد میخوردم. حجم غذامو کم کرده بودم ولی تعداد دفعاتش را بیشتر کرده بودم. راستش منم از بوی شوهرم بدم میومد و هر وقت میومد بوسم کنه نفسم را حبس می کردم :-[ البته آنموقع بهش نگفتم بعدا که رفع شد بهش گفتم. شامم به شدت تیز شده بود و بوی عرق آدمها را از فاصله دور می فهمیدم. از بوی یخچال و بعضی مغازه ها هم بدم میامد. ولی الحمدالله بیشترش بعد از 14 هفتگی رفع شدو بقیه هم بعد از زایمان.
خوردنی خاصی نبود که دلم بخواد و بعد از 14 هفتگی چیزی هم نبود که ازش بدم بیاد. فقط تمایلم به میوه و صیفیجات بیشتر شده بود. در طول حاملگی کاملا از غذاهای آماده و پرسس شده (حتی از بستنی - بیسکوییت و شکلات ) کلا پرهیز می کردم. فقط غذاهای سالم و خانگی.
راستش را بخوای تو طول حاملگی فقط ویار یک چیز داشتم: مامان و پدرم ;) . واسه آنها بیشتر از قبل دلم تنگ شده بود.

کتایون
۲۸-۱۲-۱۳۸۸, ۱۰:۰۱
یوگای حاملگی ؟؟؟ :o
چی هست؟؟ اینجاها هم هست بچه ها؟؟ ??? ;)

مرجان مامان وحید
۲۸-۱۲-۱۳۸۸, ۱۲:۵۷
یوگای حاملگی ؟؟؟ :o
چی هست؟؟ اینجاها هم هست بچه ها؟؟ ??? ;)

چیز خاصی نیست یه نوع ورزشه در حقیقت نرمش و تمدد اعصابه. من با ویدیو تو خانه انجام میدادم. ولی کلاسهاش هم هست.
به من خیلی کمک کردو با وجودی که این آخر سر خیلی سنگین شده بودم ولی اصلا کمر درد و پا درد نگرفتم خدا را شکر. خیلی هم باعث آرامش و خونسردی آدم میشه. اگر توضیح بیشتر خواستی بگو برات میگم.

کتایون
۲۸-۱۲-۱۳۸۸, ۱۳:۰۳
از کجا باید فیلمش رو بگیرم و به چه اسمی؟
ممنون میشم اگه کمکم کنی

مرجان مامان وحید
۲۸-۱۲-۱۳۸۸, ۱۶:۱۵
من به زبان انگلیسی اش را دارم اگر به کارت میاد میتونم برات الکترونیکیش را بفرستم. مال من اینه [Only Registered And Activated Users Can See Links]

کتایون
۲۸-۱۲-۱۳۸۸, ۱۶:۲۳
ممنون میشم اگه برام بفرستی اگه برات زحمتی نداره و خودتم دوست داری :D :D

مرجان مامان وحید
۲۸-۱۲-۱۳۸۸, ۱۷:۴۹
باشه مشکلی نیست. فقط باید صبر کنی که تکه تکش کنم که با اینترنت سرعت پایین ایران بتونی دانلودش کنی وقتی upload شون کردم لینکش را برات میفرستم. راستی یادت باشه که اینو از هفته 14 میتوانی شروع کنی نه زودتر. بعد هم اگر تو حاملگیت مشکل خاصی داری قبل از شروع با دکترت مشورت کن.

مرجان مامان وحید
۰۲-۰۱-۱۳۸۹, ۱۸:۳۵
کتایون جان بهم بگو فایل تا چه اندازه باشه میتوانی راحت دانلود کنی. چون این فیلم یوگا را برات می خوام تکه تکه کنم ولی نمی دانم تکه ها چقدر کوچیک باشه باهاش راحتی. ترجیح میدهی کیفیت پایین تر باشه ولی تعداد کمتر دانلود کنی؟

کتایون
۰۸-۰۱-۱۳۸۹, ۱۵:۱۳
خیلی خیلی ازت ممنونم
اما همون طور که خودت خبر داری از وضعیته اینترنت ما ;D
و اینکه من محدودیت دانلود دارم :-\ و اخیرا بخاطره کارتونی که دان کردم :P کلی توسط بابا >:( شماتت شدم ;D که تو همه دانلوده منو حروم میکنی دختر ;D
فکر کنم اگه بخرمش بهتر باشه
بذار یه ذره بگردم اگه پیدا نکردم حتما بهت میگم اما خیلی خیلی خیلی از توجهت ممنونم :-* مرجان جون چیزه خوبی یادم دادی :-*

مرجان مامان وحید
۰۸-۰۱-۱۳۸۹, ۱۷:۴۲
آره شاید راحت تر باشه اگر تو ایران پیداش کنی ولی اگر نکردی تو اینترنت میتونی یک چیزهای تصویری هم پیدا کنی منتها مطمین شو که قابل اطمینان باشند. بهر حال من اینجا هستم اگر خواستی برام کاری ندارد میفرستم واست.
ولی حتما سعی کن انجامشون بدی من خیلی فایده دیدم ازش.

کتایون
۰۸-۰۱-۱۳۸۹, ۱۷:۴۶
چشم مرجان خانومی
شما چند سالتونه؟؟ :D

مرجان مامان وحید
۰۸-۰۱-۱۳۸۹, ۲۰:۴۵
شاید جزء پیرترین های شماها باشم. :o 38!!!!!!!! راستش خودم هم یادم نبود چند سالمه :-[ وقتی محاسبه کردم باورم نشد. دوباره سه باره محاسبه کردم. چقدر پیر شدم خودم هم حواسم نبود. ???

کتایون
۰۸-۰۱-۱۳۸۹, ۲۰:۴۹
چرا میگی پیر؟؟؟ ???
خوب شما از ما بزرگتری
مثل ما که از خیلی ها بزرگتریم
عوضش من از تجربیاتی که برام میگی خیلی لذت میبرم و استفاده میکنم
اصلا نمیخواشتم با این سوالم ناراحتت کنم
ببخشید
اما اینو بگم که سن شناسنامه مهم نیست مهم اینه که با هم دوستیم
از هر سنی و این خیلی برای من لذت بخشه
بگو دیگه ناراحت نیستی تا منم ناراحت نباشم :'(

مرجان مامان وحید
۰۸-۰۱-۱۳۸۹, ۲۰:۵۴
نه ناراحت نشدم، راستش من خیلی به سنم اهمیت نمیدم به این خاطر هم نمیدونستم دقیقا چندسالمه. منتها خدا کند که از عمرمون بتونیم درست استفاده کنیم.

42d3e78f26a4b20d412==