PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : روش های بی حسی برای زایمان بدون درد

سوده
۱۰-۱۱-۱۳۸۹, ۲۰:۲۱
روش های بی حسی برای زایمان بدون درد

به*کارگیری این علم اگرچه با روش*های متنوع و در حال توسعه*ای متداول است اما انتخاب مناسب*ترین روش اهمیت به*سزایی دارد زیرا شرایط بیمار، وضعیت جسمانی و صلاحدید پزشک برای به حداقل رساندن عوارض ارزشمند بوده و به تناسب نوع زایمان و روند در حال پیشرفت آن متفاوت است.

روش*های بی*حسی متداول
اگرچه بیهوشی از گذشته*های دور روش شناخته*شده*ای برای کاهش درد بوده و تا چند سال اخیر نیز کاربرد زیادی در زایمان سزارین داشته اما امروزه با کاربردی*تر شدن داروهای آرام*بخش و امکان بی*حس کردن مناطق گسترده*ای از بدن، این روش جای خود را به راهکارهای نوینی داده و باعث شده تنها 5 تا 10 درصد از مردم هنوز خواستار استفاده از آن در زایمان به طریق سزارین باشند.
برخلاف بیهوشی که اغلب با نگرانی*هایی در رابطه با مواد شیمیایی بیهوش*کننده، احتمال مرگ و میر، صدمات مغزی، آسیب حافظه، آسیب کبدی و واکنش*های آلرژیک همراه است، روش*های بی*حس*کننده به دلیل عوارض کمتر و حفظ سطح هوشیاری مادر امکان تغذیه سریع*تر نوزاد و برقراری ارتباط عاطفی را فراهم کرده و تأثیر به*سزایی در کاهش زمان بستری شدن و کم*شدن هزینه*ها دارد.
دکتر مریم امین*زاده، متخصص زنان و زایمان، روش*های متنوعی را برای کاهش درد معرفی کرده و می*گوید: روش*های سایکولوژیک، داروهای سیستمیک، بی*حسی، بی*حسی با ضدالتهاب*های غیراستروئیدی از جمله دیکلوفناک وایندومتاسین، داروهای آرام*بخش*، بی*حسی استنشاقی و بی*حسی منطقه*ای از عمده*ترین راه*های تسکین درد در زایمان است. وی در ادامه می*افزاید: شدت درد در روند زایمان طبیعی امری وابسته به نگرش بیماری است و باتوجه به دیدگاه بیمار نسبت به بارداری، زایمان و زمینه*های روانی آن متفاوت است. براین اساس نوع روش بی*حسی و میزان استفاده دارو توسط پزشک تعیین شده و تجویز می*شود.
مسکن*های خوراکی یا تزریقی از داروهایی است که به میزان قابل توجهی درد زایمان را تسکین داده و تجویز آن توسط متخصص زنان و زایمان در طول روند زایمان و با شروع دردهای منظم آغاز می*شود.
این روش اگرچه میزان تسکین درد کمتری نسبت به دیگر روش*ها دارد ولی روش آسان*تر و کم*هزینه*تری بوده و نیاز به تجهیزات خاصی ندارد. به گفته دکتر امین*زاده، هیپنوتیزم و Lamaz از عمده*ترین روش*های سایکولوژیک است که براساس آن از شش هفته قبل از زایمان، آموزش*هایی بر مبنای تمرکز فکر، شل کردن عضلات و تقویت ریتم تنفس توسط فردی ماهر و آموزش دیده، داده می*شود تا هوشیاری به این طریق کاهش داده شود. روش*های سایکولوژیک اغلب در زایمان به طریق سزارین مورد استفاده قرار گرفته و به دلیل نیاز به بررسی بیشتر، رواج زیادی ندارد.

آرام*بخش*ها
داروهای آرام*بخش و بی*حس*کننده*های استنشاقی از دیگر تسکین*دهنده*های درد است که در روند زایمان طبیعی کاربرد دارد.
دکتر مریم پوررضا، رئیس انجمن زنان و مامایی در این رابطه می*گوید: این روش*ها اغلب با شروع دردهای منظم زایمانی به کار برده می*شود به این ترتیب که مخلوطی از گاز نیتروژن و اکسیژن به وسیله ماسک مجاور بینی قرار داده می*شود تا بیهوشی نسبی به*دست آید. استنشاق داروی بی*حس*کننده که اغلب دو الی سه ساعت پس از آغاز درد تا پایان پروسه تولد ادامه دارد توسط متخصص بیهوشی انجام شده و حضور وی تا پایان تولد نوزاد ضروری است.
به گفته دکتر پوررضا، این روش تأثیر به*سزایی در کاهش درد داشته و به دلیل نیمه*هوشیار نگه داشتن مادر، در سیر زایمان اختلال ایجاد نمی*کند.
این در حالی است که دکتر جعفر احسانی، متخصص بیهوشی، ارجحیت کمتری برای استفاده از داروهای آرام*بخش در روند زایمان قائل است و می*گوید: آرام*بخش*ها اگرچه با کاهش میزان هوشیاری، انتقال پیام*های درد را مختل می*کنند اما به دلیل ایجاد احساس خواب*آلودگی و انتقال این حس به جنین و نوزاد پس از تولد، کمتر مورد استفاده قرار می*گیرد.

بی*حسی اسپانیال
از میان روش*های کاهش*دهنده درد، بی*حسی منطقه*ای یا رژیونال از جایگاه ارزشمندتری برای تسکین درد زایمان برخوردار است به*گونه*ای که هر دو نوع آن یعنی بی*حسی اپیدورال و بی*حسی اسپانیال در زایمان طبیعی و سزارین کاربرد داشته و برحسب شرایط بیمار و صلاحدید پزشک انتخاب می*شود.
به گفته دکتر احسانی، در بی*حسی اسپانیال، معمولاً پس از انجام اقدامات اولیه، دارو در انتهای کمر و در فضای مایع مغزی و نخاعی تزریق می*شود. این روش به دلیل انسداد شاخه*های عصبی برای مدت زمان کوتاه*تر، بی*حسی کوتاه*مدت*تری داشته و به همین دلیل اغلب در زایمان به طریق سزارین که با سرعت بیشتری انجام می*شود کاربرد دارد. ضمن اینکه شلی عضلات شکم به دنبال این نوع بی*حسی، برش جراحی و تخلیه رحم را آسان*تر می*کند. دکتر احسانی در رابطه با عوارض بی*حسی اسپانیال می*افزاید: تهوع و استفراغ از عمده*ترین عوارض این نوع بی*حسی است که به دنبال افت فشار خون گذرا ایجاد می*شود. این عارضه به فاصله زمانی کوتاهی بهبود یافتنی است اما سردرد که از عوارض ثانویه این نوع بی*حسی شمرده می*شود ممکن است تا چند روز باقی بماند.
وی در رابطه با علت ایجاد عارضه سردرد به دنبال بی*حسی اسپانیال می*افزاید: سردرد اغلب به دلیل نشت مایع مغزی نخاعی به خارج از مجرا و به دنبال افت فشار خون به*وجود می*آید اما این عارضه طی چند سال اخیر به دلیل استفاده از سوزن*هایی با ضخامت بسیار کم هنگام تزریق به میزان قابل توجهی کاهش یافته و نادر است.این متخصص بیهوشی توصیه می*کند، چنانچه فردی پس از استفاده از روش بی*حسی اسپانیال دچار سردرد شد لازم است به پزشک مراجعه کند تا تمهیدات لازم برای او انجام شود. استراحت در چنین شرایطی به بسته شدن منفذ تزریق کمک کرده و استفاده از شکم*بند و نوشیدن مایعات فراوان باعث افزایش فشار داخل شکم شده و از نشت بیشتر مایع مغزی نخاعی پیشگیری می*کند. این در حالی است که چنانچه سردرد پس از دو هفته هنوز باقی مانده باشد تزریق مقادیری خون از طریق بی*حسی اپیدورال در مکان تزریق قبلی توسط پزشک باعث بسته شدن منفذ توسط لخته خون شده و مانع از نشت مایع می*شود.

بی*حسی اپیدورال
بی*حسی اپیدورال از دیگر روش*های بی*حسی منطقه*ای است که کاربرد آن در زایمان طبیعی از ارجحیت بیشتری برخوردار بوده و به سبب حفظ هوشیاری کامل مادر، اختلالی در روند طبیعی زایمان ایجاد نمی*کند. به گفته دکتر پوررضا، در روش بی*حسی اپیدورال، دارو در منطقه*ای قبل از فضای مایع مغزی و نخاعی تزریق می*شود که به دلیل محل متفاوت تزریق دارو، بی*حسی تا چند ساعت ادامه خواهد داشت و فرصت لازم برای پیشرفت روند زایمان را فراهم خواهد کرد.
حضور متخصص بیهوشی نیز در این روش همانند بی*حسی اسپانیال لازم بوده تا دارو در محل مناسب تزریق و به محض کاهش اثر آن، تزریق مجدد انجام شود. این نوع بی*حسی عارضه خاصی را به دنبال نداشته و تنها به دلیل ضخامت بیشتر سوزن مورد استفاده ممکن است همراه با کمی درد باشد.
درد قسمت تحتانی کمر به دنبال بی*حسی*های منطقه*ای عوارضی است که بسیاری مردم را نگران کرده است و حتی باعث کاهش تمایل آنان به استفاده از آن شده است. در حال حاضر مقالات متعددی در رابطه با این عارضه وجود دارد و همگی حاکی از دلایل متعدد و شیوع مختلف آن در افراد گوناگون است.
دکتر کسری کروندیان متخصص بیهوشی و استادیار دانشگاه تهران شیوع این عارضه را 2 تا 12 درصد عنوان کرده و می*گوید: درد کمر پس از بی*حسی اغلب جدی نبوده و عمدتاً در مدت زمان کوتاهی برطرف می*شود و آثاری از خود به جای نمی*گذارد.
این در حالی است که عوامل مستقیم و غیرمستقیم در عارضه*های پس از بی*حسی دخیل است. شلی عضلات کمر به دنبال بی*حسی آن و کشش لیگامان*های پشت کمر در طول مدت بی*حرکت ماندن روی تخت از عوامل غیرمستقیمی است که باعث کاهش حمایت عضلات از ستون مهره*ها شده و در نهایت باعث تغییر حالت خفیف و موقتی آن شده و درد را به*وجود می*آورد. ضمن اینکه ورود سوزن و ماده بی*حس*کننده در قسمت*های حساس کمر کاملاً بی*خطر نبوده و ممکن است همراه با درجاتی از درد باشد که اغلب در بی*حسی اپیدورال که سوزن*هایی با ضخامت بیشتر استفاده می*شود، شیوع زیادتری دارد.دکتر کروندیان، سن و وزن بیمار را نیز مرتبط با میزان شیوع کمردرد دانسته و می*گوید: اغلب کمردردها طی 48 تا 72 ساعت نخست اوج پیدا کرده و تا قبل از پایان هفته اول بهبود پیدا می*کند که در این مدت مسکن*ها کمک زیادی به تحمل درد می*کند در غیر این*صورت و در صورت ادامه درد باید علل دیگر مسبب آن بررسی شود.

منیع : شبکه ایران

کتایون
۲۶-۰۱-۱۳۹۰, ۱۹:۰۵
اسپاینال که عالی بود
از همه جهت

آبجی مرجان
۲۶-۰۱-۱۳۹۰, ۲۰:۰۰
من هم از اپیدورال راضی بودم خدا را شکر.

سوده
۰۷-۰۲-۱۳۹۰, ۲۲:۴۱
دوستان كسي بوده از يكي از اين روشها استفاده كرده باشه و بعدش مشكلاتي مثل سر درد يا... پيدا كرده باشه؟

hoda
۰۷-۰۲-۱۳۹۰, ۲۳:۱۹
دكتر من كه اصلا موافق زايمان بدون درد نبود ميگفت إمكان داره سر بچه ضربه بخوره چون بچه رو با انبر در ميارن

سوده
۰۷-۰۲-۱۳۹۰, ۲۳:۲۴
// //

آبجی مرجان
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۰۹:۰۵
من هم خیلی موافق استفاده از این گونه بی حسی ها در موقع زایمان طبیعی نیستم. (زایمان من و کتی سزارین بود)

یه دلیلش همینه که هدی جون اشاره کرد. البته استفاده از فورسپس (انبر) یا کلاهک های مکشی زمانی صورت میگیره که به دلایل مختلف بچه در خارج شدن از رحم مشکل داشته باشه. الزما هم به جهت این که از بی حسی استفاده شده باشه نیست. در هر نوع زایمان طبیعی دیگه هم ممکنه نیاز به این کار باشه.

منتها وقتی از بی حسی استفاده میشه. وقتی که زمان خروج نوزاد می رسه که نیاز هست مادر با فشار به بیرون اومدن جنین کمک کنه، چون انقباضات را حس نمی کنه کار سخت میشه و نمیدونه که کی باید فشار بیاره که موثر باشه. البته یه ماما مجرب با توجه به انقباضاتی که تو دستگاه ثبت میشه خیلی میتونه راهنمای خوبی باشه.

یه مشکل دیگه استفاده کردن از این بی حس کننده ها و همچنین مانیتور کردن جنین اینه که باعث میشه که مادر به تخت دوخته بشه و نتونه تحرک داشته باشه. در صورتیکه راه رفتن و تحرک یکی از کارهایی هست که خیلی به زایمان کمک می کنه.

راه های طبیعی تری هم برای کنترل درد در هنگام زایمان طبیعی هست. مثلا ماساژ دادن، تنفس های عمیق و ازهمه اینها مهمتر داشتن دید مثبت به زایمان. اینها برای من که خیلی فایده داشت. آخه من تمام مراحل زایمان طبیعی را رفتم بعد سزارین شدم.

اگه اینها را در ماهای آخر بارداری به مادر آموزش بدهند، خیلی فایده می برند. ولی متاسفانه کسی اینها را بهشون نمی گه.

سوده
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۰:۵۸
درسته مرجان جون. شنيدم زايمان داخل آب هم در كم كردن درد زايمان موثره.

آبجی مرجان
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۱:۰۱
بله. آن روش هم اگه امکاناتش باشه می تونه خیلی راحتتر از زایمان تو خشکی باشه. ُُ

صلحاء
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۱:۰۶
من که از درد بی حس شدم

اصلا هیچ نوع بی حسی برای من استفاده نکردن sa

سوده
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۱:۱۰
sa
پس زايمان به نسبت سختي داشتي ولي خوب فكر ميكنم به شيرينيهاي بعدش مي ارزيد 0b

بله. آن روش هم اگه امکاناتش باشه می تونه خیلی راحتتر از زایمان تو خشکی باشه. ُُ

شنيدم تهران تو يه مركز به اين روش زايمان ميشه

آبجی مرجان
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۱:۱۱
متاسفانه تو ایران کسی را نمیگذارند همراهت باشه وگرنه ماساژ های مناسب خیلی موثره. غصه نخور گلم زایمان های بعدیت ان شاء الله راحتتره و کوتاه تر. ُُ

صلحاء
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۱:۱۴
نه نمیذارن

تازه درد هم که میکشی میگن همینه دیگه

وکل به خدا

سوده
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۱:۱۹
نميدونم چه عاملي باعث ميشه بعضي ها زايمان راحت و كم دردتري داشته باشن 0b

ممكنه به تغذيه بستگي داشته باشه؟

آبجی مرجان
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۱:۱۹
حالا اگه بتونم یه سری نرمش هایی که موقع زایمان موثر هستند را میگذارم. یه کار مناسب دیگه هم همونطور که گفتم راه رفتنه. تحرک و راه رفتن خیلی کمک می کنه.

آبجی مرجان
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۱:۲۳
نميدونم چه عاملي باعث ميشه بعضي ها زايمان راحت و كم دردتري داشته باشن 0b

ممكنه به تغذيه بستگي داشته باشه؟

به نظر شخصی من تحرک فیزیکی و قابل انعطاف بودن عضلات خیلی موثره. تو زندگی ماشینی امروزی آدم ها بدن هاشون ورزیده نیست. اینه که زایمان ها هم یا سخته یا منجر به سزارین میشه. البته اندازه لگن مادر هم تو این قضیه نقش داره.

سوده
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۱:۲۶
ممنون مرجان جون. خيلي لطف ميكني >< ><

چون بيشتر خانمهاي ايراني به خاطر همين ترس از درد زايمان سراغ سزارين ميرن.

سوده
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۱:۲۹
كساني كه لگن كوچيكي دارن بايد سزارين بشن درسته؟

مریم بانو
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۱:۴۸
دوستان كسي بوده از يكي از اين روشها استفاده كرده باشه و بعدش مشكلاتي مثل سر درد يا... پيدا كرده باشه؟

سلام اره بنده خدا زن داداشه من (مامان مریم) سردردهای وحشتناک داشت. جوری که حتی نمیتونست از جاش بلند شه. تو بیمارستان بهش نگفتن که باید چه جوری حتی بخوابه(مثلا بالش زیر سرش نباشه تا مایع نخاعی حالت جا به جایی پیدا نکنه ) مراقبت های بعدش خیلی مهم تره تا حین جراحی

سوده
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۱:۵۴
فكر كنم سردرد از شايع ترين عوارضشه.چون دو سه نفر ازز كساني هم كه ميشناسم همين مشكل رو داشتند و يكيشون حتي به خاطر شدت درد زياد دو روز بعد از زايمان بيمارستان بستري شد.

البته مامانم به خاطر ناراحتي قلبيشون براي عملي كه داشتن بي حسي موضعي شد و تا چند وقت پاش تير مي كشيد.

مریم بانو
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۱:۵۷
اوووووووووووووووووووووم خیلی شایعه ئه.

یکی از بستگان دور ما الان ی نقص حرکتی پیدا کرده تو راه رفتنش به خاطر تزریق نادرست مواد بیحسی.

شقایق
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۲:۱۲
یه سوال فقط واسه زایمان سزارین بی حس میکنن یا واسه طبیعیم...؟ 0b

من خدارو هزار مرتبه شکر یه زایمان راحتی داشتم که غیر همون سرم که بهم زده بودن هیچی دیگه لازمم نشد ُُ

خدا رو شکر با اینکه قبل از زایمان خیلی ازش میترسیدم ولی در حین درد و مراحل بعدش ترسم بکل ریخت و توکل داشتم...
حالا دوباره بخوام باردار بشم...دوباره همه ترسا میاد سراغم که : نکنه این بار مثل بار اول راحت نباشه! sa

سوده
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۲:۱۸
شقايق جون براي زايمان طبيعي هم بي حسي رو انجام ميدن ولي تا جايي كه ميدونم عموميت نداره
ان شاءالله كه زايمان بعدي هم همونطوري (مطمئنا هست) و زايمان راحت و خوبي خواهي داشت.

مریم بانو
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۲:۲۹
شقايق جون براي زايمان طبيعي هم بي حسي رو انجام ميدن ولي تا جايي كه ميدونم عموميت نداره

گل دخمل! اگه بی حسی باشه که طفل به دنیا نمیاد ! توی زایمان طبیعی بچه به کمک خود مادر به دنیا میاد حالا بی حس که بشه چ جوری میتونه کمک کنه!! ُُ

شقایق جان اغلب اونایی که زایمان راحتی دارن توی تجربه های بعدی هم همونطور هستن( اسمایلی یک عدد دکتر حانیه 0b )

شقایق
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۲:۳۱
خدا از دهنت بشنوه دکتر حانیه ُُ

پس اون بی حسی که توی کمر میزنن چی؟!توی طبیعی...

آبجی مرجان
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۲:۳۶
چرا گلم. تو طبیعی هم برای جلوگیری از درد، بی حسی (از کمر به پایین) می کنند. اینجا بیشتر اپیدورال رایجه.

مریم بانو
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۲:۳۸
اووووم

اون تزریقی که انجام میدن مواد ضد درده منم از دکتره زن داداشم پرسیدم همینو بهمون گفت.

مریم بانو
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۲:۴۱
دکترش گفت که اجازه میدن دهانه رحم به اندازه کافی باز بشه بعد که اماده زایمان میشن تزریق رو انجام میدن که مادر درد رو کمتر احساس کنه

آبجی مرجان
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۲:۴۴
اینجا هر وقت که بخوای (اگه بخوای) برات اپیدورال را وصل می کنند. حتی تو مراحل اولیه. اگه هم به سزارین بیانجامه دزش را بالا تر میکنند و با همون سزارین را انجام میدند.

سوده
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۲:۴۵
فكر نكنم حانيه جون. چون دكتر هدي جون گفته بود مخالف زايمان بدون درده وتو اين نوع زايمان ممكنه سر بچه رو با انبر در بيارن ُُ
البته ممكنه كاهش درد باعث بشه كه مادر فشار كمتري براي خروج بچه وارد كنه و ...

مریم بانو
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۲:۵۰
سوده جون.... میدونی که نظر دکترا در مورد ی چیز مشابه ممکنه کاملا متفاوت باشه.

بعد خانومی چیو فکر نکنی؟

ی سرچم بکنید بیشتر به نکته بدون درد بودنش اشاره میشه نه بی حس شدن!!!

این که ی چیز عادیه که ممکنه از انبر استفاده کنن...

سوده
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۲:۵۶
حانيه جون بي حسي با نداشتن درد چه فرقي داره 0b

به هرحال بدون درد يعني از بين بردن يا كاهش درد و يه جور بي حسيه درسته؟

آبجی مرجان
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۳:۰۱
تو اپیدورال از کمر به پایین کاملا بی حسه و هیچیه حس نمی کنی.

مریم بانو
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۳:۰۴
حانيه جون بي حسي با نداشتن درد چه فرقي داره 0b

به هرحال بدون درد يعني از بين بردن يا كاهش درد و يه جور بي حسيه درسته؟

عزیز دلم! ما که زیاد تو این موارد تخصص نداریم .

من هم صرفا نظر دکتر رو گفتم که شقایق جون پرسید مگه داریم منم گفتم که دکتر چی گفته (تزریق به محض باز شدن دهانه رحم و ....) یعنی مادر باید درد زایمان طبیعی رو تحمل کنه وقتی دهانه رحم به حد مطلوب رسید تزریق انجام میشه برای کاهش درد به دنیا اومدن بچه... در صورتی در زایمان سزارین مادر درد رو تحمل نمیکنه .(اینا نظر دکتر بود)

اما فرق بی حسی با نداشتن درد؛ کاهش درد و نداشتنش ممکنه به واسطه مسکن هم ایجاد بشه اما بی حسی نمیاره 0b ><

سوده
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۳:۱۶
درسته حانيه جون. همونطور كه ميدوني هر پزشكي بسته به شرايط روش درماني رو پيشنهاد ميكنه و در مورد اون وضعيت هم توضيحاتي رو ارائه ميكنه.
البته بي حسي به معنايي كه غالبا توذهن مياد نه بيشتر تسكين دهندگيش منظورمه.

ابوطالب صارم،* متخصص زنان و زايمان و رئيس بيمارستان صارم تهران:
زايمان بدون درد به چند روش مختلف انجام مي*شود كه استفاده از روش هيپنوتيزم،* طب سوزني، گاز NO2 و بي حسي نخاعي به روش اپيدورال از آن جمله است كه ما در اين روش از روش اپيدورال سطحي استفاده كرديم به نحوي كه زن هنگام زايمان بتواند حركت كند و زايمان طبيعي داشته باشد.
روش*هاي مختلف زايمان بدون درد و اپيدورال بارها انجام شده است و سابقه دارد،* آنچه تاكنون در ايران به آن توجه نشده است، توجه به مسائل روحي، رواني و عاطفي زايمان است كه اثر بسيار زيادي هم در كاهش درد زايمان و هم كاهش افسردگي و اضطراب زايمان و پس از آن دارد.
[Only Registered And Activated Users Can See Links]

آبجی مرجان
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۳:۵۲
بله. حانیه جون. آن روشی که شما گفتی هم ممکنه یه روش دیگه باشه برای کم کردن درد زایمان. انواع اقسام این روش ها هست.
از روشهای مختلفی برای کاهش درد زایمان استفاده میکنند ولی صحبت من بیشتر در مورد بی حس کننده ها بود. ُُ

راستی این هم یادم اومد بگم و آن اینکه GAS & AIR که فکر می کنم همون NO2 باشه، زیادش ایجاد منگی و حالت اینکه داری تو آسمون پرواز می کنی میده (البته من خودم تجربه دست اول از این ندارم، شنیده هامه) و به اندازه اپیدورال و اسپاینال موثر نیست. البته این حالت کاملا مقطعی است و بعد از مدتی از بین میره.

سوده
۰۸-۰۲-۱۳۹۰, ۱۴:۳۰
درسته مرجان جون.متن اصلي اين تايپيك هم توضيح در مورد روشهاي بي حسي در زايمان طبيعيه و اين كه كدوم روش براي بي حسي در زايمان طبيعي مناسبتره و كدوم روش نه.

hoda
۰۹-۰۲-۱۳۹۰, ۰۰:۴۷
من سر زايمان اولم يه خانم روبروي من زايمان بدون درد داشت شما بگيد اين يه ذره درد کشيد ،نکشيد يه آمپول به کمر ميزنن البته نه از اول بلکه وقتي زايمان به فاز فعالش برسه اون موقع ديگه هيچ دردي رو حس نميکني و حقيقتا اين ماما ها. و پرستارها هستن که بايد بچه رو به دنيا بيارن و مادر اصلا دردي رو احساس نميکنه
شقايق جون اصلا نگران نباش زايمان دوم خيلي راحت تره

آبجی مرجان
۰۹-۰۲-۱۳۹۰, ۲۱:۳۳
درسته مرجان جون.متن اصلي اين تايپيك هم توضيح در مورد روشهاي بي حسي در زايمان طبيعيه و اين كه كدوم روش براي بي حسي در زايمان طبيعي مناسبتره و كدوم روش نه.

البته روش اول نیتروژن و اکسیژن GAS & AIR بی حسی کامل نمیاره.

یادمه تو تحقیقاتی که من قبل از زایمان می کردم از نظر عوارض جانبی برای مادر و بچه کم ضرر ترین و موثرترین روش اپیدورال بود. به همین جهت هم من این را انتخاب کردم. بخصوص برای بچه هیچ عارضه جانبی نداره.

البته آن مضراتی که قبلا ذکر شد سرجاش هست.

hoda
۰۹-۰۲-۱۳۹۰, ۲۲:۳۴
من سر زايمان اول از همين گاز ها استفاده کردم ولي تاثيرش خيلي کمه

آبجی مرجان
۰۹-۰۲-۱۳۹۰, ۲۳:۴۹
آره من هم یه پک زدم. ُُ دیدم اثر نداره دیگه استفاده نکردم. ُُ

سوده
۱۰-۰۲-۱۳۹۰, ۰۰:۱۷
درسته مرجان جون . در اينجا بي حسي به معناي اينكه هيچ حسي نداشته باشن نيست و يه چيز مابين داشتن حس و نداشتنه براي كمك به مادر براي كمتر شدن درد زايمان
تو هيچ كدوم از اين روشها بي حسي كامل رو نداريم و از مواد بي حس كننده با دز كمتر استفاده ميشه تا بي حسي كامل رو به وجود نيارن.
براي اينكه اثرشون هم از بين نره يا بيش از حد تزريق نشن يه متخصص بيهوشي شرايط رو بايد تحت كنترل داشته باشه

ستاره سهیل
۱۰-۰۲-۱۳۹۰, ۱۲:۲۱
نه نمیذارن

تازه درد هم که میکشی میگن همینه دیگه

وکل به خدا

کاش بگن توکل کن به خدا
به من که هر چی دلشون میخواست گفتن
از هرچی دکتره زنه حالم بهم میخوره

ستاره سهیل
۱۰-۰۲-۱۳۹۰, ۱۲:۳۱
البته خودم هم مقصر بودم
ولی این دفعه اولم نبود که از دست این دکترای زن شاکی بودم تو هر رشته ای که باشن جز اذار کار دیگه ای ندارن
البته بگم من نمیدونم تو اینجا کسی دکتر هست یا نه یه موقع بی احترامی نشه ولی من خیلی شاکیم
چون خیلی باهام بد رفتار شد
اونایی رو هم که بهم بی احترامی کردن رو هیچ وقت نمیبخشم 0t

سوده
۱۰-۰۲-۱۳۹۰, ۱۲:۵۱
الهي. معلومه خيلي ناراحتت كردن. اي كاش بعضي از دكترها ميدونستن چه شغل حساسي دارن و مريض بيشتر از هر چيز به كلام و رفتار محبت آميزشون و برخورد خوبشون احتياج داره تا آرامش پيدا كنه و اطمينان از اينكه بعد از خدا يه دكتر خوب و مهربون هست كه تمام تلاشش رو براي درمان و مداواي اون ميكنه.
ستاره جان همه دكترهاي خانم اينطور نيستن و متاسفانه تعداديشون برخورد نامناسبي دارن كه اميدوارم اين افراد هم مثل همكاران خوبشون بشن.

ستاره سهیل
۱۰-۰۲-۱۳۹۰, ۱۳:۱۴
سوده جون از لحاظ روحی داغونم کردن ÷رستارها رو که نگو افتضاح

سوده
۱۰-۰۲-۱۳۹۰, ۱۳:۲۴
ميدونم گلم. ان شاءالله هر لبخند دختر گلت مرهمي براشون باشه.
من كه تا به الان فقط از كادر درماني (دكتر و پرستار و خدمه) يه بيمارستان راضي بودم .خدا خيرشون بده.

hoda
۱۰-۰۲-۱۳۹۰, ۱۶:۲۸
ستاره جون كجا زايمان كردي ؟

آبجی مرجان
۱۰-۰۲-۱۳۹۰, ۱۹:۱۳
ستاره جون خیلی متاسفم که تجربه تلخی از دکتر و بیمارستان داشتی. ><
بعضی دکترها متاسفانه، دور ازجون شما که می شنوی، مریض را آدم حساب نمی کنند. فکر نمی کنند که به صرف اینکه کسی نیاز بهشون داره دلیل نمیشه که برای خودش عزت نفس و شخصیتی برای خودش نداره. البته این ربطی به زن یا مرد بودن دکترها نداره. بعضی از دکترها متاسفانه این خصوصیت را دارند. من هم خیلی از این قضیه بدم میاد. معمولا این جور دکترها را حتی اگه خیلی حاذق هم باشند من دیگه پیششون نمی رم. اول ویژگی که دکتر باید داشته باشه اخلاق خوبشه.

42d3e78f26a4b20d412==