Warning: Function eregi_replace() is deprecated in ..../archive/index.php(477) : eval()'d code on line 4

Warning: Function eregi_replace() is deprecated in ..../archive/index.php(477) : eval()'d code on line 4

Warning: Function eregi_replace() is deprecated in ..../archive/index.php(477) : eval()'d code on line 4

Warning: Function eregi_replace() is deprecated in ..../archive/index.php(477) : eval()'d code on line 4

Warning: Function eregi_replace() is deprecated in ..../archive/index.php(477) : eval()'d code on line 4

Warning: Function eregi_replace() is deprecated in ..../archive/index.php(477) : eval()'d code on line 4

Warning: Function eregi_replace() is deprecated in ..../archive/index.php(477) : eval()'d code on line 4

Warning: Function eregi_replace() is deprecated in ..../archive/index.php(477) : eval()'d code on line 4
بیماریهای ناحیه مقعد [بایگانی] - انجمن گفتگو بانوان مسلمان ایران

PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بیماریهای ناحیه مقعدسوده
15-01-2011, 15:00
بیماریهای ناحیه مقعد

این راهنما، اطلاعات خوبی در رابطه باعلایم، علل و درمانهای سه بیماری شایع مقعدی تدارك دیده است. همانطور كه شما دربارة این بیماریها بیشتر می‏آموزید، شما آمادگی بهتری خواهید یافت تا حالات و شرایط خود را با پزشكتان در میان بگذارید.

بواسیر
بواسیر شایعترین بیماری مقعد است. در حقیت، احتمالاً نیمی از افراد تا سن 50 سال، بواسیر را تجربه می‏كنند. بواسیرها وریدهایی در ناحیه مقعدی هستند
به هر علتی فشار بیش از حد به پایین راست روده و ناحیه مقعدی وارد شود به طور غیرطبیعی این وریدها متورم می‏شوند. فشار زیادی می‏تواند به علت زور‏زدن برای دفع مدفوع، اكثراً در اثر اسهال مزمن و كمتر بعلت یبوست، حاملگی، پیری یا علل دیگر باشد. بواسیرهای خارجی به صورت توده نرم و متورم یا و تودة سفت در اطراف ناحیه مقعدی ظاهر می‏شوند بواسیرهای داخلی در داخل كانال مقعدی ایجاد می‏شوند.

نشانه ها
شایعترین علایم بواسیر شامل خارش و خونریزی، بیرون افتادگی و درد می‏باشند. خونریزی اغلب بدنبال دفع مدفوع اتفاق می‏افتد. بواسیرها ممكن است افتادگی پیدا كنند (به بیرون لغزیدن) و از طریق مقعد بیرون بزنند. درد در طی حركات روده یا بعد از تحرك بواسیرها اتفاق می‏افتد. در خیلی از موارد علایم درعرض چند روز فروكش می‏كند. اگر علایم تداوم داشته باشند بهتر است با پزشكتان تماس بگیرید.
پیشگیری و درمان‏های زیادی برای پیشگیری و درمان بواسیر وجود دارد پزشكتان كمك خواهد كرد تا مناسب‏ترین درمان را بر پایه شدت علایم انتخاب كنید.
تغییرات عادات غذایی و نحوه زندگی:
به طور منظم بیرون روی را افزایش دهید و با خوردن آب فراوان و خوردن میوه‏ها، سبزیجات، سبوس و حبوبات قوام مدفوع را نرم نگهدارید. تداوم نظم حركات روده می‏تواند باعث بهبود یا جلوگیری از یبوست و زور‏زدن شود.

درمان در خانه
اگر تحریك ایجاد شده است نشستن داخل وان، تشت آب گرم روزانه چند بار كمك به كاهش تورم خواهد كرد و منطقه گرفتار را تسكین می دهد اینكار بایستی 15 -10 دقیقه طول بشكد و در صورتی كه بدنبال دفع مدفوع (بیرون روی) باشد، بیشترین اثر را خواهد داشت.

درمان موضعی
بسته به شدت شكایت شما، پزشكتان ممكن است كرم هیدروكورتیزون یا كف آن را برای خلاصی از التهاب و درد توصیه كند. بسیاری از داروهای مربوط به بواسیر بدون نسخه قابل تهیه هستند، یا پزشكتان ممكن است داروی قوی‏تری تجویز كند.

درمان جراحی
در بعضی از موارد، بواسیرها به قدری شدید هستند كه احتیاج به جراحی دارند. روش‏های جراحی متعددی وجود دارد. پزشكتان در صورت ضرورت می‏ تواند اطلاعات زیادی در این مورد برای شما فراهم كند.

مقعد خارش دار
مقعد خارش‏دار: اشاره به خارش داخل و اطراف مقعد دارد حالتی است كه هم بچه ها و هم بزرگسالان را درگیر می‏كند. به طور كلی علایم با بهبود بهداشت شخصی فروكش می‏كند. در موارد شدید ممكن است كه بیمار از درمان دارویی سود ببرد.

علل مقعد خارش‏دار: شایعترین علت خارش معقد، بهداشت بد و نامناسب و یا افراط در بهداشت است. سایر علل شامل بواسیر، انگل‏ها بویژه كرمك، عفونت‏ های پوستی و واكنش‏های حساسیتی معین می‏باشد (اما به آنها محدود نمی‏شود). از بی غذاها قهوه، چای، كوكاكولا و مركبات ممكن است با خارش ناحیه مقعد همراه شوند. همچنین البسه تنگ و چسبان می‏توانند با خارش ناحیه مقعد همراه باشند.

درمان خانگی
بهداشت مناسب خیلی مهم است. با احتیاط تمیز كردن ناحیه گرفتار توسط آب صاف و تمیز بدنبال آن مصرف پودر تالك عموماً مؤثر است. پوشیدن لباسهای گشاد (شل) ممكن است علایم را تسكین بخشد. حذف بعضی از غذاها از قبیل مركبات، قهوه، سودا ممكن است كمك كننده باشد.

درمان دارویی
برای درمان موارد مقاوم خارش مقعدی ممكن است احتیاج به بكارگیری كرمهای موضعی هیدروكورتیزون یا كف‏ها در ناحیه گرفتار داشته باشد. این محصولات می‏توانند در تسكین علایم بسیار مؤثر باشند. پزشكتان درمان مناسبی را توصیه خواهد كرد.

شقاق‏های مقعدی
شقاق‏ها، پارگی‏های كوچك در كانال مقعدی هستند این پارگیها معمولاً در طی عبور مدفوع سفت یا بزرگ بروی بافت مقعدی ایجاد می‏شوند. شقاقهای مقعدی شایع بوده و معمولاً بدون درمان خاصی ترمیم می‏یابند. در بعضی از بیماران، وقتی كه شقاق‏ها ترمیم نیابند این حالت مزمن می‏شود.

علایم
بیماران مبتلا، درد را در حین دفع مدفوع تجربه می‏كنند. درد ممكن است بعد از اتمام بیرون روی طول كشیده و سپس تا بیرون روی بعدی فروكش نماید. سایر شكایات می‏توانند شامل خونریزی، خارش و ترشح باشند.

درمان
كار اصلی پزشكتان حذف یا كاهش درد خواهد بود.

درمان خانگی
شل كننده‏های مدفوع كمك به كم كردن درد خواهند كرد و نشستن در وان آب گرم یا بكار بردن حوله‏های گرم در منطقه گرفتار ناراحتی را آرام خواهند نمود.

درمان دارویی
كرم‏ها، كف‏ها، پمادها یا شیاف‏ها ممكن است در كاهش درد مفید باشند و منطقه گرفتار را لغزنده كنند. خیلی از این محصولات بدون نسخه قابل دسترس هستند یا پزشكتان ممكن است داروی قوی‏تری تجویز كند.

جاده سلامتی
بسیاری از بیماری‏های ناحیه مقعد، به راحتی قابل درمان هستند، در صورتی كه بیماری شما، با سایر اختلالات پزشكی همراه است، همیشه بهتر است در صورت تداوم علائم، با پزشكتان تماس بگیرید.

پارسی طب

سوده
05-02-2011, 03:22
بواسير ( هيدروئيد)

اعتقاد عمومي بر اينست که عواملي نظير يبوست طولاني و زور زدن زياد و نشستن بيش از حد در توالت در بروز بواسير موثر است .مهمترين علل ايجاد بواسير، يبوست و مدفوع خشک و زور زدن بيش از اندازه ، براي تخليه کامل روده است
يکي از تظاهرات اصلي بواسير خونريزي روشن بدون درد است که اغلب بدنبال اجابت مزاج اتفاق مي افتد و با بلند شدن بيمار قطع مي گردد . خون ناشي از بواسير با مدفوع مخلوط نيست و معمولا پس از اتمام دفع ديده مي شود . احساس عدم دفع کامل يکي از ديگر از شکايات بيماران است . برآمدگي هاي بدون درد و خونريزي از علايم ديگر بواسير ها است .
اگرچه علايم بالا در بيماران دچار بواسير بطور شايع ديده مي شود ولي بيماريهاي مهم ديگر نيز وجود دارند که ممکن است علايم فوق را داشته باشند لذا در هر بيمار مشکوک به بواسير معاينه کامل مقعد ضروري است. اگر معاينه شده ايد و بواسير شما محرز است براي رفع يبوست بايد اقدامات ذيل را جدي بگيريد :
- آب فراوان بنوشيد .
- از ميوه جات نظير گلابي / انجير / انگور / پرتقال / زرد آلو ، سبزيجات و غلات بويژه سبوس گندم زياد استفاده کنيد . آگر ميوه جات خام باعث اذيت شما ميشود ، پخته آنها را مصرف نماييد .
- ورزش براي همه لازم است وبراي شما لازمتر . بهترين ورزش براي افراد غير حرفه اي دويدن بصورت نيم دو بمدت 30 دقيقه در روز و پنج روز در هفته است .
- پس از صبحانه بمدت پانزده تا بيست دقيقه در توالت (ترجيحافرنگي ) بنشينيد ، بدون آنکه براي دفع تلاش کنيد .
علاوه بر موارد فوق به اين بيماران توصيه مي شود که زمان نشستن در توالت را کاهش داده و از زياد زور زدن هنگام دفع و پس از دفع بپرهيزند.
در صورت عدم موفقيت اقدامات فوق به پزشک مراجعه نماييد تا ازملين هاي مختلف متناسب با شرايط شما استفاده نمايد
اگر بواسير در مراحل پيشرفته نباشد و اقدامات فوق بخوبي انجام گيرد احتمال بهبود کامل بسيار زياد است . در صورت عدم توجه به بواسير ممکن است بيماري پيشرفت کرده و بعلت خونريزي ، بيمار مجبور به عمل جراحي شود . اگر بيماري در مراحل پيشرفته نباشد با رعايت اقدامات فوق بهبودي درعرض چند روزاتفاق مي افتد

مركز بهداشت و درمان دانشگاه تهران ([Only Registered And Activated Users Can See Links])

سوده
15-04-2011, 03:07
مبتلايان به هموروئيد چه بخورند؟

هموروئيد اختلال رايج در مقعد و رکتوم است و زماني که رگ هاي پيرامون مقعد يا ناحيه پايين رکتوم ملتهب مي شوند، اين حالت ايجاد مي گردد. اين بيماري هم در زنان و هم در مردان شايع است، اما بيشتر افراد در سن 50 سالگي به اين بيماري مبتلا مي شوند.

علل و انواع هموروئيد:

چندين دسته رگ پيرامون رکتوم و مقعد وجود دارد. يک دسته از آن ها رگ هاي هموروئيدي داخلي و دسته ديگر رگ هاي هموروئيدي خارجي هستند. دو نوع هموروئيد وجود دارد و هر نوع هموروئيد را بر اساس رگ هايي که تحت تأثير قرار مي گيرند نامگذاري مي نمايند. نوع داخلي نتيجه افزايش فشار در رگ هاي هموروئيدي داخلي و نوع خارجي نتيجه افزايش فشار در رگ هاي خارجي مي باشد.

عوامل خطر:

عوامل زير باعث افزايش فشار در رگ هاي هموروئيدي مي شوند. اين وضعيت ها اگر چه عامل هموروئيد نمي باشند، بلکه به عنوان ريسک فاکتورهايي در ايجاد اين بيماري موثر هستند:

فشار براي دفع مدفوع، ايستادن براي مدت طولاني، بارداري، افزايش وزن و چاقي، يبوست مزمن يا اسهال، سيروز، غذاهاي حاوي چربي بالا و فيبر کم.

علايم هموروئيد:

احساس دفع، احساس پُري بعد از دفع و درد.

درمان و تسکين علايم:

با افزايش دريافت فيبر و مايعات، مي توان علايم را کاهش داد. در موارد نادر، وقتي اين درمان ها موفقيت آميز نمي باشند، از جراحي استفاده مي شود.

جلوگيري از هموروئيد:

- تخليه روده به محض احساس دفع

- ورزش (مانند پياده روي) نيز به کاهش يبوست و ايجاد مدفوع کمک مي نمايد.

تغذيه درماني:

غذا نقش مهمي در بيماران مبتلا به هموروئيد دارد. تغذيه مناسب در جلوگيري از هموروئيد يا توقف آن موثر است و بالعکس، تغذيه نامناسب به تشديد درد در اين بيماران کمک مي کند، به طور کلي غذاي بيماران هموروئيدي بايد شامل موارد زير باشد:

فيبر: فيبر در جلوگيري از بروز يبوست نقش موثري دارد. غذاي غني از فيبر، حرکات روده را افزايش مي دهد و به ايجاد مدفوع نرم و دفع راحت تر کمک مي کند، در نتيجه به ديواره هاي مقعد آسيبي وارد نمي شود همچنين فيبر از فشار زياد براي دفع جلوگيري مي نمايد.

غذاهاي غني از فيبر:

1- غلات کامل: اين غلات عبارتند از: برنج، ذرت، جو، گندم و... که حاوي فيبر بالايي هستند در ميان آن ها جو، حاوي فيبر قابل حل مي باشد و مي توان از آن به ويژه در صبحانه استفاده نمود.

مکمل هاي حاوي سبوس نيز در جلوگيري يا بهبود هموروئيد نقش موثري دارند.

2- حبوبات: حبوبات (مانند عدس، لوبيا، نخود و لوبياي سويا) غذاهايي غني از فيبر مي باشند.

3- ميوه ها: اگر چه ميزان فيبر محتوي ميوه ها به اندازه غلات يا حبوبات نمي باشد، اما ميوه ها نيز حاوي مقدار زيادي فيبر هستند. ميوه هاي غني از فيبر شامل پرتقال، سيب، انجير، توت فرنگي، کيوي، موز، گلابي و انگور مي باشند.

4- سبزيجات: سبزي ها هم غني از فيبر هستند و در ميان آن ها مي توان به هويج، سيب زميني، اسفناج و کنگر فرنگي اشاره نمود.

5- مغزها: گردو، بادام و... نيز مقداري فيبر دارند.

مصرف بعضي از غذاها و سيگار بايد در اين افراد با احتياط صورت بگيرد:

1- غلات تصفيه شده: اين دسته از غلات قسمت قابل توجهي از فيبر خود را از دست داده اند، بنابراين مصرف برنج سفيد، نان سفيد يا پاستا براي اين افراد توصيه نمي شود.

2- شکرهاي تصفيه شده: علاوه بر جنبه چاقي، شکرهاي تصفيه شده حاوي ميزان کمي فيبر هستند و موجب بروز يبوست مي شوند. کيک ها، شکلات و شيريني جات داراي اين دسته از شکرها هستند که بايد از مصرف آن ها اجتناب نمود.

3- غذاهاي تند: غذاهاي تند درد اين بيماران را بيشتر مي نمايند، در نتيجه اين افراد بايد از مصرف خردل يا سُس هاي تند اجتناب کنند و به جاي آن ها از گياهان براي ايجاد طعم در غذا استفاده نمايند.

4- غذاهاي نمک سود شده: مصرف نمک به مقدار زياد براي بيماران مبتلا به هموروئيد بسيار مُضر مي باشد. به طور کلي غذاهاي آماده براي اين بيماران نامناسب هستند در نتيجه اين افراد بايد از مصرف زيتون و ساردين هاي نمک سود شده و ساير غذاهاي غني از نمک اجتناب نمايند.

5- سيگار: سيگار کشيدن به دليل انقباض رگ هاي خوني، براي اين افراد مضر است.

سيده سارا حکيم کارشناس ارشد تغذيه از دانشگاه تهران

تبيان

سوده
15-04-2011, 09:11
شقاق* مقعد یا ” فیشرآنال” (Anal Fissure )

شقاق* مقعد عبارت* است* از پارگی* یا شکاف* در ناحیه* مقعد. این* بیماری* در تمام* سنین* و حتی* در شیرخواران* نیز رخ* می*دهد. شقاق معمولا بدنبال یبوست و دفع یک مدفوع قطور و سفت و گاهی بدنبال اسهال شدید رخ می دهد . بندرت دخول از راه مقعد و یا بیماری کرون باعث شقاق می شود . شقاق توسط معاینه بالینی پزشک و مشاهده مقعد تشخیص داده می شود . بعد از بهبود از مرحله دردناک شدید دیدن روده بزرگ با کولونوسکوپی خصوصا در افراد بالای پنجاه سال و درمواردی که خونریزی داشته اند توصیه می شود .

شقاق اگربیشتر از شش هفته طول بکشد فرم مزمن نامیده می شود . شقاق باعث اسپاسم عضله اسفنکترمقعد می شود که علاوه برایجاد درد هنگام دفع کردن به علت تماس با مدفوع ، باعث کندی بهبود شقاق نیز می شود . دریک چهارم افراد درطول زندگی شقاق ایجاد می شود. شقاق ممکن است با درد ، خونریزی و احساس سوزش بعد از دفع مدفوع باشد . درد ممکن است چند دقیقه تاچند ساعت طول کشیده و علایم بعد از هر بار دفع تکرار شوند . در موارد مزمن خونریزی کم بوده یا متوقف می شود ولی درد ادامه دارد . ممکن است خارش یا سوزش مقعد نیز وجود داشته با شد .

* علایم* شایع*

درد و شدید به* هنگام* عبور مدفوع* سخت* یا حجیم*. امکان* دارد تا یک* ساعت* نیز طول* بکشد. درد دوباره* با اجابت* مزاج* بعدی* بر می*گردد.
درد به* هنگام* نشستن* روی* یک* جسم* سخت*
وجود رگه*هایی* از خون* روی* کاغذ توالت*، لباس* زیر، یا پوشک* بچه*
خارش* اطراف* مقعد
کودکان* مبتلا ممکن* است* از اجابت* مزاج* امتناع* کنند.

* علل*

علت* دقیق* آن* نامشخص* است*، اما علایم* معمولاً بعد از فشار آمدن* به* مقعد ناشی* از مدفوع* سفت* و حجم* ظاهر می*شوند.

* عوامل* افزایش*دهنده* خطر

یبوست*
بارداری*های* متعدد
سرطان* خون*
بیماری* کُرون*
بیماری*های* نقص* ایمنی*

رابطه جنسی از راه مقعد

سوء استفاده جنسی

* پیشگیری*

جلوی* بروز یبوست* را با اقدامات* زیر بگیرید: ـ روزانه* حداقل* ۸ لیوان* آب* بنوشید. ـ غذای* پرفیبر مصرف* نمایید. ـ در صورت* لزوم*، از داروهای* شل*کننده* مدفوع* یا مسهل*ها استفاده* نمایید.
به* هنگام* اجابت* مزاج*، فشار بیش* از اندازه* وارد نیاورید عواقب* مورد انتظار

اغلب* بزرگسالان* در عرض* ۶-۴ هفته* با درمان* خوب* می*شوند، به* نحوی* که* دیگر به* جراحی* نیازی* نخواهد بود. اغلب* شیرخواران* و کودکان* کم* سن*، بعد از شل* کردن* مدفوع* بهبود می*یابند.

* عوارض* احتمالی*

تشکیل* جوشگاه* در محل* زخم* به* نحوی* که* دفع* مدفوع* را با مشکل* روبرو کند.

* تشخیص :

اقدامات تشخیصی کاملتر در مواردی لازم است که علل دیگری مانند کرون یا سوء استفاده جنسی برای ایجاد شقاق مطرح باشد و انجام این اقدامات بر حسب مورد ، توسط پزشک معالج طراحی می شود .

شقاق های معمولی عموما در پایین یابالای ( ساعت ۱۲ و ۶ ) سوراخ مقعد بوده و اگر شقاق در جای دیگری دیده شود باید به فکر علل غیر معمول مانند کرون یا سوء استفاده جنسی بود .

مصرف پمادهای مسکن ، ضد التهاب ، استروئیدها (مانند هیدروکورتیزون و بتامتازون ) و پمادهای ضد بواسیر ( آنتی همورئیدها ) در بهبود شقاق نقش ندارد .

درکودکان مبتلا به نوع مزمن شقاق که بادرمانهای طبی بهبود نیافته است شل و گشادکردن عضله اسفنکتری مقعد توسط والدین به طور روزانه و به روشی که پزشک آموزش می دهد معمولا باعث بهبود شقاق شده و نیاز به جراحی را مرتفع می سازد .

* درمان*

برای* رد سایر علل* خونریزی* مقعدی* یا خونریزی* از راست* روده*، مقعد و راست* روده* با وسایل* مخصوص* (آنوسکپ*، سیگموییدوسکپ*) بررسی* می*شوند.
پس* از اجابت* مزاج*، باید مقعد به* آرامی* با صابون* شسته* شود.
برای* برطرف* کردن* اسپاسم* عظلانی* و درد در اطراف* مقعد، باید حوله* گرم* روی* محل* گذاشته* شود.
نشستن* در لگن* حاوی* آب* گرم* نیز درد را تخفیف* می*دهد. ارتقاع* آب* در لگن* باید حدود ۲۰ سانتیمتر باشد. روزانه* ۳-۲ بار و هر بار برای* ۲۰-۱۰ دقیقه* از این* روش* استفاده* می*شود.
اگر درمان*های* فوق* مؤثر نبود، امکان* دارد نیاز به* جراحی* باشد. در جراحی*، یا زخم* به* طور کلی* برداشته* می*شود، یا اینکه* در عضلاتی* که* با انقباض* خود باعث* عدم* بهبود زخم* می*شوند تغییراتی* داده* می*شود.

* داروها

برای* درد خفیف*، از داروهایی* مثل* استامینوفن* یا بی*حس*کننده*های* مالیدنی* استفاده* کنید.
مالیدن* پماد زینک* اکسید یا وازلین* به* ناحیه* شاید باعث* جلوگیری* از احساس* سوزش* شود.
نرم*کننده*های* مدفوع* نیز ممکن* است* به* جلوگیری* از بروز درد به* هنگام* اجابت* مزاج* کمک* کنند.
امکان* دارد پماد لیدوکایین* توصیه* شود.

درصورت بهبود یبوست و رفع اسپاسم عضله اسفنکتر شقاق عموما بهبود می یابد . درمان اولیه متوجه بهبود یبوست و نرم کردن مدفوع و رفع اسپاسم است که بااین تمهیدات در ۹۵ درصد موارد شقاق خوب می شود .

اگر شقاق خوب نشد یا مرتبا عود کند نیاز به جراحی دارد . برای بهبود یبوست مصرف فراوان غذاهای حاوی فیبر مانند میوه جات و سبزیجات توصیه می شود . پسیلیوم و سلولز حاوی فیبر فراوان هستند که با جذب آب باعث نرم کردن مدفوع می شوند .

در کودکان مصرف روغن های معدنی مانند پارافین و نرم کننده های مدفوع نیز توصیه می شود . نشستن در وان آب گرم دوتاسه بار در روز و هر بار بمدت ۱۵-۱۰ دقیقه باعث بهبود خونرسانی و شل شدن عضله اسفنکتر شده و به ترمیم آن کمک می کند . اضافه کردن صابون مایع و شامپو توصیه نمی شود .

پمادهای نیتروگلیسرین باعث شل شدن اسفنکتر شده و با گشادکردن عروق خونرسانی رانیز بهتر می کنندو به ترمیم زخم کمک می کنند . این پمادها روزانه ۳-۲ بار به میزان یک نخود به اطراف سوراخ مقعد مالیده شده و قبل و بعد از مدفوع کردن نیز تکرار می شود . در موارد مزمن تزریق سم بوتولیسم به داخل اسفنکتر با فلج موقت آن بمدت ۳ ماه باعث شل شدن عضله می شود . تزریق آن توسط پزشک در مطب و بدون بی هوشی امکانپذیر است .

* دستورات دارویی و مراقبتی فیشر :

۱- رژیم پر فیبر : مصرف نان سبوسدار ، میوه جات و سبزیجات از قبیل کاهو ، آلو ، گلابی ، انجیر به میزان کافی در روز .

۲- شستشوی کافی با اب گرم پس از اجابت مزاج .

۳- نشستن در لگن آب گرم به مدت ۲۰- ۱۵ دقیقه حداقل ۳ مرتبه در روز ، البته بر حسب شدت درد و بیماری می تواند افزایش یابد .

۴- خودداری از نشستن طولانی در دستشویی موقع اجابت مزاج .

۵- استفاده از پماد بی حس کننده ( از قبیل لیدوکائین ، بنزوکائین و … ) طبق دستور پزشک بخصوص ۱۵ دقیقه قبل از اجابت مزاج و یا ۴-۳ مرتبه در روز .

۶-استفاده از پودر پسیلیوم یا دانه اسفرزه ( یک قاشق داخل لیوان آب +شکر و آب لیمو ) ۳-۲ مرتبه در روز جهت نرم شدن مدفوع .

* درمان جراحی :

درمان جراحی باید فقط در مواردی که شقاق بعد از سه ماه مصرف درمانهای طبی بهبود نیافته باشد انجام شود . ندرتا جراحی شقاق باعث بی اختیاری در کنترل مدفوع و یا دفع گاز می شود که معمولا موقت است .

در صورت بروز شقاق مقعد ابتدا فیبر غذایی و مصرف میوه ها و سبزیجات و گاهی روغن های معدنی و مسهل داده می شود . اگر بعد از یکماه شقاق خوب نشد از داروهای جلدی ( پماد نیتروگلیسیرن ) یا تزریقی ( سم بوتولیسم ) استفاده می شود .

جراحی در صورت ادامه شقاق بعد از سه ماه درمان طبی و یا در مواردی که شقاق راجعه است انجام می شود . اگر فیبر غذای روزانه کافی نباشد پسیلیوم که حاوی فیبر زیادی است تجویز می شود . درمان طبی با نشستن روزانه در آب گرم تکمیل می شود .

روش های غیر داروئی که برای زخم ناحیه مقعد پیشنهاد میشه از این قرار است:

بهترین روش عمل برای بیمارانی که دچار زخم مقعد شدن عمل جراحی sphincterotomy هست.. برای اینکه میزان موفقیت درمان در بهترین شرایط ۹۰% هست.روش جراحب فوق الذکر باعث بهبودی سریع زخم شده و با کمترین عارضه همراه است و حتی آن را بصورت سرپائی نیز میتوان انجام داد…

گاهی جراح ترجیح میده که از روش دیلا تاسیون یا گشاد کردن با دست استفاده کنه.. که میزان موفقیتش ۴۰% هست و ممکنه باعث بی اختیاری بیمار میشه

عفونت در کریپت های مجاور باعث ایجاد التهاب مزمن شده و ادم پاپیلای آنال در مجاورت کریپت سبب بزرگی و فیبروز پاپیلا می شود, طوری که ممکن است بصورت یک ساختمان محکم سفید و پلی پوئید در آمده و در این صورت پاپیلای بزرگ شده نامیده میشود.

پاپیلاهای بزرگ شده سرطانی نبوده ولی اغلب با پولیپ های آدنوماتو انتهای روده بزرگ اشتباه میشوند. پوست مجاور در قسمت خارجی زخم آنال نیز دچار تغییرات مزمن التهابی و اختلال جریان لنفاوی میشود. یک زائده فیبروزه ممکن است در دهانه مقعد ایجاد شود که زائده پیشاهنگ (sentinel pile) نامیده میشود. زیرا مانند یک پیشاهنگ درست در قسمت تحتانی زخم قرار دارد.

به هر حال میتونیم تریاد فیشر را به این تزتیب بگوئیم: ۱- وجود خود زخم ۲- پاپیلای بزرگ شده
۳- زائده پیشاهنگ(sentinel pile.sentinel pile را میتوان در قسمت خارجی مشاهده کرد و با باز کردن ملائم دهانه آنوس,
اغلب بخش تحتانی زخم را میتوان دید.قبل از انجام یک معاینه بسیار ملائم با انگشت که برای اطمینان از محل زخم, میزان تنگی, التهاب و غیره صورت میگیرد, بهتر است از بی حس کننده های موضعی استفاده شود. بیشتر مواقع اسپاسم شدید جلب توجه میکند.

* نکاتی در درمان داروئی و غیر جراحی:

اساس درمان طبی, کم کردن قوام مدفوع است. این کار از طریق تغییرات رژِم غذائی و عوامل هیدروفیل افزایش دهنده حجم انجام شده و مصرف آب باید افزایش یابد.

استفاده از ترکیبات موضعی از قبیل ایکتامول۱۰% یا هیدروکوتیزون ۱% بوسیله یک لوله باریک به داخل کانال آنال میتواند مفید باشد.

نشستن در آب گرم پس از یک اجابت مزاج دردناک ممکن است باعث کاهش علائم و تخفیف اسپاسم شود. شیاف ها هیچ ارزشی ندارند.

* فعالیت*

هیچ* محدودیتی* برای* آن* وجود ندارد. فعالیت* بدنی* خود احتمال* یبوست* را کاهش* می*دهد.

* رژیم* غذایی*

ترجیحاً باید غذای* پرفیبر و مایعات* به* مقدار فراوان* در رژیم* گنجانده* شود تا از یبوست* جلوگیری* شود.

* در این* شرایط* به* پزشک* خود مراجعه* نمایید

اگر شما یا فرزندتان* علایم* شقاق* مقعدی* را دارید، به* خصوص* دردی* که* علی*رغم* درمان*، ادامه* می*یابد.

منبع ([Only Registered And Activated Users Can See Links])

سوده
15-04-2011, 09:12
خارش مقعد

- خارش مقعد نشانهٔ چیست؟

شاید خارش مقعد از خارش دیگر نقاط بدن آزاردهنده*تر باشد. از آن نگذرید، چون تقریباً غیرممکن است که در حال خاراندن مقعد آدم موقری به نظر برسید. مهم نیست در چه شرایطی قرار دارید، ولی بی*اعتنائی به*حالتی که خاراندن فوری را می*طلبد مشکل است.
خارش مقعد معمولاً علامتی است مبنی بر اینکه مواد دفعی یا ترشحان بدن انتهاهای عصبی ناحیهٔ مقعد را تحریک می*کنند. پزشکان می*گویند که این خارش علل متعدد دارد و یافتن یک علت خاص برای آن ممکن است دشوار باشد.
بیشتر از همه، بواسیر، کرمک، شقاق (ترک*های پوست اطراف مقعد)، زگیل* مقعد، یا حساسیت به کاغذ توالت یا غذاها علت گرفتاری هستند. خارش مقعد ممکن است ناشی از عفونت قارچی نیز باشد که در مبتلایان به بیماری قند شایع و گاهی یکی از اولین علائم این بیماری است. در موارد نادر، خارش مقعد نشانه*ای از وجود یک آبسه، پولیپ یا بیماری آمیزشی است.

- درمان خارش مقعد
استفادهٔ زیاد از کرم*ها و پمادها برای تسکین خارش مقعد باید با احتیاط انجام شود، چون ممکن است بیشتر ضرر داشته باشند، و راه*های آسان*تری نیز برای درمان آن وجود دارد. در اینجا چند پیشنهاد برای خلاصی از این خارش عذاب*آور ارائه می*شود.
مرکبات و غذاهای پرادویه نخورید. مرکبات مثل پرتقال، گریپ فروت، و نارنگی و غذاهای ادویه*دار مثل کاری و فلفل تند در برخی افراد باعث افزایش ترشحات خارش*آور مقعد می*شود، گرچه پزشکان به*علت دقیق آن مطمئن نیستند. حذف این مواد از رژیم غذائی مشکل شما را رفع می*کند.
کمتر قهوه بخورید. دانه*های قهوه حاوی روغن*هائی هستند که هضم نمی*شوند. این روغن*ها به هنگام دفع، پوست اطراف مقعد را تحریک می*کنند. محدود کردن قهوهٔ روزانه به یک یا دو فنجان برای جلوگیری یا تسکین خارش مقعد کافی است.
از تنزیب استفاده کنید. گذاشتن یک تنزیب یا پارچهٔ نازک نخی بر روی مقعد عرق و ترشحات زیادی را که باعث تحریک و خارش می*شوند جذب می*کند.
لباس زیر مناسب بپوشید. زیر شلواری* نخی گشاد بهتر از انواع چسبان نایلونی است، چون بهتر رطوبت را جذب می*کند و جریان هوا را نیز برای خشک نگاه داشتن نشیمنگاه بهتر حفظ می*کند.
کرمک*ها را از بین ببرید. کرمک*ها عموماً کودکان را گرفتار می*کنند، ولی سایر اعضاء خانواده نیز ممکن است گرفتار این انگل*ها شوند که شب*ها از مقعد بیرون آمده و باعث خارش می*گردند. پزشک داروی خوراکی ضدانگل برای از بین بردن آنها تجویز می*کند، ولی شما نیز باید ملافه*ها را در آب داغ بشوئید تا از بازگشت آنها جلوگیری شود.
داروهایتان را کنترل کنید. برخی داروها می*توانند باعث خارش مقعد شوند. مثلاً آنتی*بیوتیک*ها اغلب باکتری*ها بی*آزاری را که در مقعد وجود دارند و از عفونت مخمرهای خارش*زا جلوگیری می*کنند از بین می*برند. از پزشک خود در مورد اینکه داروی مصرفی شما باعث خارش می*شود یا نه سئوال کنید.
نشیمنگاه را خشک کنید. خشک کردن مقعد با گرفتن سشوار بر روی آن به*مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه بعد از استحمام یا شنا راه خوبی برای رفع خارش است. توجه کنید اگر احساس سوختگی کردید، یا سشوار داغ است یا آن را زیاد به پوست نزدیک کرده*اید.
نشیمنگاه را در معرص آفتاب قرار دهید. نور فرابنفش آفتاب می*تواند خارش و دیگر تحریکات ناحیهٔ مقعد را آرام و پوست آن را خشک کند. حمام آفتاب برهنه راه* خوبی برای تابش نور خورشید به نقاطی از بدن است که معمولاً پوشیده هستند. با روش*ها و وسائل نوین باید خود را مرتباً در سایبان حمام آفتاب قرار داد.
اضطراب را دور کنید. باور کنید که اگر اضطراب یا تنش روانی دارید، ممکن است دچار خارش مقعد شوید. آرام کردن اعصاب با یوگا، استراحت کافی، یا ورزش می*تواند خارش را از بین ببرد.
خود را بشوئید، نمالید. رعایت بهداشت برای جلوگیری از خارش مقعد بسیار مهم است. اگر برایتان امکان دارد، بعد از هر اجابت مزاج، مقعد را با پارچه*ای نرم و آب*گرم و صابون بشوئید و خشک کنید. برای خشک کردن کاغذ توالت یا پارچه را بر روی مقعد نمالید.
کاغذ توالت خوب مصرف کنید. از کاغذ توالت نرم دو لایه استفاده کنید و کاغذ*های لوکس را که موادی مثل خوشبوکننده دارند به*کار نبرید، چون ممکن است پوست را تحریک کند.

منبع ([Only Registered And Activated Users Can See Links])

سوده
15-04-2011, 09:15
درد مقعد

درد در نشیمنگاه ممکن است نشانهٔ ساده کوفتگی ناشی از زمین* خوردن یا لخته شدن خون در رگ بواسیری باشد. شقاق (ترک پوست اطراف مقعد) نیز علت شایع دیگر این درد است. شقاق همانند یک زخم تبخالی، ولی دردناک است.
به*علاوه، برخی افراد دچار گرفتگی ماهیچه*های راست روده هستند که معمولاً شب*ها روی می*دهد. این گرفتگی*های دردناک که در میان نوجوانان شایع* است، با بالا رفتن سن فروکش می*کند.
از طرف دیگر، درد مقعد می*تواند علامتی برای وجود یک آبسه یا بیماری آمیزشی، یا خارج شدن راست روده از محل طبیعی خود باشد که این مورد در زنان مسنی که چندین زایمان داشته**اند زیاد روی می*دهد.

- درمان درد مقعد

خوشبختانه راه*های ساده*ای برای تسکین سریع درد مقعد وجود دارد.
حمام نشستن. نشستن روزانهٔ دو یا سه بار در یک تشت آب گرم ۴۰ تا ۴۵ درجهٔ سانتی*گراد به مدت ۱۵ دقیقه ممکن است درد را تسکین دهد. (آب باید خیلی گرم باشد، ولی نه آنقدر داغ که دست را بسوزاند.) پوشاندن نشیمنگاه با حولهٔ خیسانده در آب گرم نیز راه مؤثر دیگری است.
بی*حس کردن. گذاشتن داروهای حاوی بنزوکائین یا ایبوکائین بر روی نقاط حساس شده می*تواند درد را تا حدی آرام کند.
آب را فراموش نکنید. خوردن ۶ تا ۸ لیوان آب در روز برای جلوگیری از یبوست و درد مقعد لازم است. اگر به اندازهٔ کافی به بدن نرسانید، مدفوع مانند سنگ سخت می*شود. دفع مدفوع سخت شده مشکل*تر است و زور زیاد شدن برای دفع آن امکان* ایجاد شقاق یا بواسیر را بیشتر می*کند.
غذاهای فیبردار بخورید. پزشکان افزودن میوه*های تازه، سبزیجات، نان گندم سبوس نگرفته، و غلات را به رژیم غذائی توصیه می*کنند. مواد فیبردار حجم و نرمی مدفوع را زیاد کرده و فشار بر روی رگ*های خونی را به*هنگام دفع کاهش می*دهد.
مسهل بخورید. اگر در دفع منظم مدفوع مشکل دارید، پزشکان استفاده از مسهل را برای نرم*کردن مدفوع و دفع آسان*تر آن توصیه می*کنند. اجابت مزاج راحت امکان پدید* آمدن علائم دردناک مقعد را کاهش می*دهد.
ورزش کگل. تمرین کگل معمولاً برای کنترل انواع خاص بی*اختیاری دفع انجام می*شود، ولی می*تواند به قوی کردن ماهیچه*های مقعد و جلوگیری از بواسیر دردناک کمک کند. ورزش کگل بر روی ماهیچه*های قلابی شکلی تأثیر می*کند که از استخوان شرمگاه در جلو تا استخوان دنبالچه در پشت کشیده می*شوند. منقبض کردن این ماهیچه*ها نه تنها جریان ادرار را بند می*آورد، بلکه ماهیچه*های راست روده را نیز در حالت طبیعی نگاه می*دارد. گرچه انجام تمرین کگل بسته به شرایط متفاوت است، ولی روش معمول آن شامل ۲۰ بار منقبض کردن این ماهیچه**ها به مدت ۱۰ ثانیه و روزی چهار بار است. از پزشک خود دربارهٔ مفید بودن این روش سئوال کنید.
شنا کنید. ورزش راه مهمی برای منظم*کردن دفع مدفوع است. اگر دچار درد مقعد شدید، باید از ورزش*هائی مثل وزنه*برداری که بر روی ماهیچه*ها فشار زیاد می*آورد خودداری کند. شنا ورزش بسیار خوبی است، چون فشاری وارد نمی*کند. تنیس و بدمینتوت نیز مفید هستند. ولی از انجام کارهای در حال چمباتمه زدن و هر چیز که فشار بر روی ناحیهٔ مقعد را افزایش می*دهد باید خودداری کرد.

منبع ([Only Registered And Activated Users Can See Links])

سوده
15-04-2011, 09:17
آبسه* آنورکتال* یا آبسه مقعد

شرح بیماری

* آبسه* آنورکتال* عبارت* است* از بروز آبسه* (تجمع* چرک* ناشی* از عفونت*) در ناحیه* اطراف* مقعد و راست* روده*. این* بیماری* در مردان* و در کسانی* که* مبتلا به* بعضی* بیماری*های* گوارشی* هستند بیشتر دیده* می*شود.
* این* آبسه* ممکن* است* درست* در ناحیه* سوراخ* مقعدی* یا به* طورعمقی*تر در جدار راست* روده* تشکیل* شود.

علایم* شایع*

* تورم* (در آبسه*های* سطحی*)
* درد به* هنگام* لمس* راست* روده*
* درد ضرباندار
* تب* و دیگر علایم* جدی*تر در مورد آبسه*های* عمقی*تر
* درد به* هنگام* اجابت* مزاج*

علل*

* باکتری*های* شایع* مثل* استافیلوکوک* و اشرشیاکولی* شایع*ترین* علل* هستند. گاهی* عفونت*های* قارچی* باعث* بروز این* آبسه* می*شوند.

عوامل تشدید کننده بیماری

* افراد مبتلا به* بیماری* گوارشی*
* تزریق* برای* درمان* بواسیر داخلی*
* آسیب* ناشی* از نوک* وسیله* تنقیه*
* زخم* ناسب* ار دفع* پوسته* تخم*مرغ* یا استخوان* ماهی*
* جسم* خارجی*
* بواسیر بیرون*زده*

پیشگیری*

* جلوی* بروز یبوست* را بگیرید.
* از تنقیه* خودداری* کنید.

عواقب* مورد انتظار

* بهبود آبسه* به* آهستگی* صورت* می*گیرد و زمان* آن* بسته* به* وسعت* آبسه* متفاوت* است*. اگر عارضه*ای* اتفاق* نیافتاد، آبسه* در عرض* 6 ماه* کاملاً بهبود می*یابد.

عوارض* احتمالی*

* احتمال* ایجاد فیستول* مقعدی*
* عود آبسه* در صورت* عدم* درمان* علت* زمینه*ساز

درمان*

اصول* کلی*

* تشخیص* با معاینه* بالینی* داده* می*شود.
* درمان* شامل* بازکردن* آبسه* و تخلیه* آن* است*.
* حین* جراحی* از بی*حسی* موضعی* استفاده* می*شود. برای* آبسه*های* عمقی*تر در راست* روده*، معمولاً از بیهوشی* عمومی* استفاده* می*شود.
* نشستن* در لگن* آب* گرم* هر 4-2 ساعت*، پس* از عمل* جراحی*، هر بار برای* 20 دقیقه* در لگن* یا وان* حمام* که* ارتفاع* آب* گرم* در آن* 20-15 سانتیمتر است* بنشینید.
* استفاده* از صفحه* گرم*کننده*، لامپ* گرم*کننده* یا کمپرس* گرم* برای* تخفیف* درد

جلوی* بروز یبوست* را بگیرید. در صورت* احساس* اجابت* مزاج*، از آن* خودداری* نکنید، حتی* اگر درد داشته* باشید. یبوست* می*تواند باعث* افزایش* فشارروی* زخم* محل* جراحی* شود.

* دستورات* پزشک* را در رابطه* با تعویض* پانسمان* و تمیز نگاه* داشتن* محل* جراحی* رعایت* کنید.

داروها

* برای* عفونت* ممکن* است* آنتی*بیوتیک* یا داروی* ضدقارچ* تجویز شود
* مسهل*های* نرم*کننده* مدفوع* برای* جلوگیری* از یبوست*

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

* پس* از جراحی*، در زودترین* زمان* ممکن* فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های* عادی* خود را از سربگیرید.

رژیم* غذایی*

* افزایش* میزان* فیبر در رژیم* غذایی* می*تواند به* کاهش* خطر بروز یبوست* کمک* کند.

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

* اگر شما یا یکی* از اعضای* خانواده* تان علایم* آبسه* آنورکتال* را دارید.
* اگر دچار علایم* جدید و غیرقابل* کنترل شده اید . توجه* داشته* باشید که* داروهای* مورد استفاده* در درمان* ممکن* است* عوارض* جانبی* به* همراه* داشته* باشند.

منبع ([Only Registered And Activated Users Can See Links] 0%D8%A2%D9%86%D9%88%D8%B1%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D9%84% E2%80%8C%20%DB%8C%D8%A7%20%D8%A2%D8%A8%D8%B3%D9%87 %20%D9%85%D9%82%D8%B9%D8%AF&SSOReturnPage=Check&Rand=0)

سوده
15-04-2011, 09:23
- ورم مقعد نشانهٔ چیست؟

کمتر چیزهائی می*توانند مثل ورم مقعد اوقات خوش انسان را خراب کنند.
ورم مقعد معمولاً ناشی از بواسیری است که خون در آن لخته شده است. ورم مقعد چیز پنهانی نیست و معمولاً به*صورت یک برجستگی است که ممکن است بسیار دردنام باشد.
ورم مقعد می*تواند علامتی برای وجود شقاق (ترک پوست اطراف مقعد)، کیست، آبسه، یا حتی بیماری*های آمیزشی هم باشد.

- درمان ورم مقعد
ورم مقعد در بسیاری موارد بعد از دو یا سه روز به*آرامی فروکش می*کند. ولی می*توان کاری کرد که زودتر بهبود یابد یا از شروع مجدد آن جلوگیری کرد.
معجون بسازید. پارچه*ای را در مخلوط مقادیر مساوی گلیسیرین و هامایلس فرو برده و آن را حدود یک ساعت بر روی ناحیهٔ متورم بگذارید. گلیسیرین التهاب را کم می*کند و هاماملیس که قابضی با اثر جمع*کننده است، تحریک پوست را آرام می*کند. هر دو این مواد را بدون نسخه می*توان تهیه کرد.
آن را خنک کنید. گاهی یخ راه علاج است. یخ برای التهاب*هائی که ناگهانی به*وجود می*آیند خوب است. بعضی از بیماران یخ خرد شده را در یک دستکش لاستیکی ریخته و روی ناحیهٔ متورم می*گذارند.
حمام نشستن. گذاشتن ناحیهٔ متورم در تشت آب ۴۳ تا ۴۶ درجه سانتی*گراد به*مدت ۱۵ دقیقه و دو تا سه بار در روز هم می*تواند به تسکین التهاب کمک کند. هنگام نشستن پاهای خود را به دو طرف شل کنید تا آب کاملاً به نقاط متورم برسد.
هیدروکورتیزون به*کار برید. کرم*ها و پمادهای مجاز هیدروکورتیزون می*توانند تورم را کاهش دهند. هیدروکورتیزون در بیمارانی که آن را به*جا استفاده می*کنند مفید و بی*ضرر است. برای این کار نیازی به مصرف مقدار زیاد هیدروکورتیزون نیست.
سعی کنید داروئی با کمترین مقدار هیدروکورتیزون تهیه کرده و آن را طبق دستور به کار برید.
زیا در توالت نمانید. نشستن به مدت طولانی بر روی توالت و خواندن کتاب یا مجله شاید خوشایند باشد، ولی فشار زیادی بر روی ماهیچه*های مقعد وارد کرده و شما را مستعد ناراحتی ناشی از ورم مقعد می*کند.
غذاهای فیبردار بخورید. زور زدن زیاد به هنگام اجابت مزاج می*تواند باعث ورم مقعد شود. پزشکان خوردن منظم مواد غذائی پرفیبر مثل غلات، میوه*های تازه، سبزیجات، نان گندم سبوس نگرفته، و حبوبات را توصیه می*کنند، چون باعث نرم شدن مدفوع شده و به دفع راحت آن کمک می*کنند.

پزشكان ايران